Přes čtyři sta obyvatel Opavy se v anketním průzkumu vyjadřovalo k bezpečnosti ve městě, potažmo ke kamerovému sy-stému.

Jak z výsledků průzkumu opavské radnice vyplynulo, lidé systém považují za jeden ze základních faktorů ovlivňujících bezpečnost v ulicích a přejí si jeho rozšíření. Ze 401 respondentů podporuje vznik nových monitorovaných míst 362.

Už nyní je jasné, že systém se bude nejen rozšiřovat, ale také modernizovat.

DVĚ ETAPY

„Někde budou muset být kamery úplně vyměněny, někde zase dojde k převodu z analogu do digitálu. Hodláme pořídit také dvě mobilní kamery, které budeme moci přemísťovat," uvedl ředitel opavských strážníků Pavel Šuranský.

Úpravy kamerového systému jsou rozděleny do dvou etap. V té první dojde k přestavbě operačního pracoviště opavské MP v Krnovské ulici.

„Věříme, že do prázdnin by mohlo být vše hotovo," pokračuje Pavel Šuranský.

Tato část modernizace má podle odhadů přijít na 2,75 milionu korun. Na ni bude navazovat další, která se týká digitalizace a instalace jedné kamery navíc.

Celkem jich tedy bude patnáct a k tomu dvě mobilní. Cena se v tomto případě odhaduje na 1,45 milionu.

KONTROLOVANÁ MÍSTA

Při rozhodování, jaké místo se začne nově monitorovat, měla zaměstnancům magistrátu a policistům pomoci právě anketa. Podle vedení městské policie přibude ve výčtu kontrolovaných míst lokalita v Kateřinkách.

Vzhledem k tomu, že opavští strážníci úzce spolupracují s Policií České republiky, proběhne také propojení kamerového dohledového systému se sídlem místního územního odboru v Hrnčířské ulici.

„Policie tento systém v současnosti v určité míře využívá na obvodním oddělení na Vaškově náměstí. Po úpravě však bude sdílený, plně funkční a propojený s Hrnčířskou ulicí," líčil dále Pavel Šuranský.

Kamerový systém funguje ve městě od roku 2001 a jeho dopad na efektivitu vyšetřování a prevenci kriminálních činů na veřejných prostranstvích má rostoucí tendenci.

KAMERY V HLUČÍNĚ

Kamery ke kontrole veřejných lokalit používají také v Hlučíně, kde mají k dispozici osm otočných a jedenáct stacionárních snímacích zařízení. Zaměřují se zejména na příjezdové cesty.

„Jsme průjezdné město. Na všech příjezdech máme kamery v HD rozlišení. Celá hlavní komunikace I/56 je z devětadevadesáti procent pokryta," řekl velitel Městské policie Hlučín Luděk Olšovský.

Celkem třináct kamerových bodů používají také ve Vítkově. Nejnovější přibyl loni v místní autobusové čekárně. „Zdržovaly se zde nepřizpůsobivé osoby, které popíjely alkohol a obtěžovaly ostatní. Teď už je to mnohem lepší," uvedl vedoucí strážník Městské policie Vítkov Roman Mišáček.

Ve městě jsou kamery například na náměstí Jana Zajíce, v areálu místní TJ anebo třeba u kostela.

„Dohledový systém bychom rádi ještě rozšířili. Hodilo by se nám to například u střediska volného času nebo u mateřských škol," dodal.

Sedm nových kamer pomáhá dohlížet na pořádek také v Budišově nad Budišovkou. Bezmála dva roky využívají monitoring také v Kravařích, kde existuje celkem devět kamerových bodů.

Vybraná data z ankety
Cítíte se v Opavě bezpečně?
Ano 281
Ne 120

Podporujete záměr města Opavy rozšířit MKDS?
Ano 362
Ne 39

Přál(a) byste si rozšíření MKDS i do okolí svého bydliště?
Ano 317
Ne 84

Rozmístění kamer
1. areál magistrátu v Krnovské ulici budova Městské policie Opava
2. náměstí Republiky
3. křižovatka Horního náměstí a Pekařské ulice
4. Dolní náměstí
5. náměstí Osvoboditelů
6. křižovatka Masarykovy třídy a Hrnčířské ulice
7. Horní náměstí (nad Infocentrem MMO)
8. Křížkovského sady Ptačí vrch
9. Riegrova ulice Kulturní dům Na Rybníčku
10. Stará silnice výjezd z areálu MMO
11. sportovní areál U Hřiště, Kylešovice
12. tribuna a parkoviště Parkhotelu
13. křižovatka ulic Jánské a Březinovy
14. městský hřbitov, ulice Otická