Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé z Kylešovic: Bojíme se, že se tu přistěhují Romové

Opava - Bojíme se. Tak nyní hovoří obyvatelé kylešovického sídliště. Mají strach z přistěhování Romů. Přijít prý mají do bytů společnosti RPG, spjaté s multimiliardářem a opavským rodákem Zdeňkem Bakalou.

4.10.2011
SDÍLEJ:

I tak to vypadá v Liptovské ulici v Kylešovicích. U popelnic se hromadí odpadky, z nichž tito muži vytahují papír a odnášejí ho do sběru.Foto: DENÍK / Tomáš Pustka

V Liptovské ulici již nově bydlí některé romské rodiny, další se mají stěhovat poblíž ulice 17. listopadu. „K pozdnímu odpoledni už s dětmi ani nechodím na hřiště. Prostě se bojíme,“ svěřila se mladá maminka Petra L.

Nadšená tím není ani důchodkyně Milada S. „O poledni si sednou před panelák do trávy a dělají si tam piknik a nepořádek. Kylešovice jdou do háje. Podívejte se, jak to tady vypadá,“ rozčilovala se. A nebyla daleko od pravdy.

Ve středu sídliště trčí chátrající Žabka, kolem popelnic se hromadí nepořádek a v blízkém náhonu je místo vody vysoká tráva. Když se místní důchodkyně Božena R. doslechla, že by se tu měli přistěhovat další Romové, upřímně se zděsila. „To je hrůza! Už teď jich je tu dost a posedávají na lavičkách. Devastují byty, kde bydlí, potom odtáhnou. Město je opraví, nastěhují se tam další, a zase je zlikvidují. Nám normálním lidem nikdo byty neopraví,“ stěžovala si.

„Za všechno může Bakala,“ měl v tom jasno důchodce Jan K. „Jeho byty jsou v dezolátním stavu, a chce za ně vysoký nájem. Proto tam stěhuje Romy,“ kroutil nechápavě hlavou. Zdejší obyvatelé trnou hrůzou i nad tím, že pokud k přílivu romských rodin do jejich sousedství opravdu dojde, rapidně tím klesne tržní hodnota jejich vlastních bytů.

Jedna z Opavanek, která si zde kupříkladu nedávno zrenovovala celý byt, se obává, že ten bude v budoucnu neprodejný.

Ne, my nic nechystáme

Ředitel vnějších vztahů realitní skupiny RPG Real Estate, vlastníka společnosti RPG Byty, s. r. o., která by měla za stěhováním stát, Petr Handl, celou záležitost dementuje a považuje za účelovou propagandu extremistů.

„Společnost investovala do regenerace svého bytového fondu již více než sedm miliard korun a další více než tři miliardy vynaloží v příštích třech letech. Bylo by proto naprosto nelogické obsazovat byty lidmi, kteří by je zanedlouho opět zničili,“ tvrdí Handl.

Podle jeho slov se RPG Real Estate od těchto poplašných zpráv distancuje. „Jedná se o vykonstruované lži a účelově šířené fámy, jejichž cílem je pouze vyvolat nepokoje mezi obyvateli.“

Dnes (v úterý) má mít Handl schůzku s primátorem Zdeňkem Jiráskem (ČSSD), což potvrdil i náměstek primátora Dalibor Halátek (SOS). Handl prý chce šéfům radnice vyvrátit pomluvy o sestěhovávání romských rodin do Opavy.

Klára Jarošová, Tomáš Pustka

Přijedou do Opavy další Romové? Zatím se ví jenom to, že nikdo nic neví

Šéfové Hlásky přiznávají, že na radnici přicházejí stížnosti od obyvatel Kylešovic, kteří se bojí přestěhování Romů. Náměstek primátora Dalibor Halátek (SOS) však zdůrazňuje, že není důvod, aby lidé podléhali panice. Na druhou stranu však Halátek uvádí, že radnice do tohoto problému může jen těžko zasahovat.

Vyvrací rovněž fámu, že by Hláska měla bydlení Romům dotovat. Problémem se podrobně začal zabývat jeho stranický kolega, zastupitel Pavel Stehlík. „Dozvěděl jsem se to přímo od občanů. Ti se chodili ptát, co s tím radnice udělá, jenže ta s tím nic dělat nemůže, majitelem bytů je RPG,“ shoduje se s Halátkem Stehlík a pokračuje:

„Podle mého je motivací podobných společností zisk. Nájmy jsou nastaveny tak vysoko, že obyčejný pracující člověk si to už nemůže dovolit a odstěhuje se. Do prázdných bytů se potom dají sociálně slabší osoby, za které, ať už je nájem vysoký jakkoli, vše hradí stát formou sociálních dávek.“

S větším množstvím informací neoperuje ani romská koordinátorka v Opavě Petra Vlačuhová: „Byly tady informace, že už se zde objevilo větší množství nových romských rodin, a tak to vyrážela kontrolovat moje kolegyně, která tu dělá terénní pracovnici. Jak se ukázalo, tak to tak nebylo. Nevím sice, jestli se mají do Opavy stěhovat nějací další Romové, ale podle mých informací má společnost RPG už na byty stop stav.“

Jak to vypadá, do vyřešení celé věci se toho Opavané mnoho nedozvědí. Jedna strana informace potvrzuje, druhá zase vyvrací a obyvatelé zatím mají strach, co bude. „Byty RPG byly, jsou a budou domovem slušných lidí,“ slibuje Petr Handl.

Zuzana Urbánková, Tomáš Pustka

Domy v Opavě, které vlastní společnost RPG
Vančurova 4
Vančurova 6
Vančurova 8
Havlíčkova 13
Havlíčkova 11
Havlíčkova 9
Havlíčkova 7
Slezského odboje 2
Ratibořská 20
Bílovecká 52
Bílovecká 50
Bílovecká 48
Na Pomezí 61
Na Pomezí 63
Jasná 2
Liptovská 14
Liptovská 16
Liptovská 12
Hálkova 3
Hálkova 5
Hálkova 7
Popská 1
Popská 1a
Ostrožná 20
Ostrožná 18
Olomoucká 64
Olomoucká 68
Olomoucká 66 (zdroj: bytyokd.cz)

Kdo je Zdeněk Bakala
Padesátiletý multimiliardář Zdeněk Bakala se narodil v Opavě, kde má i své příbuzné. Vyrůstal ale v Brně, kde chodil na textilní průmyslovou školu. Před dvacítkou emigroval do Spojených států, kde promoval na univerzitě Berkeley a studoval finančnictví na Darmouth College.

Našel zaměstnání v Credit Suisse First Boston v New Yorku a poté přesídlil do Londýna. Na počátku devadesátých let už v Praze pracoval na pozici šéfa české pobočky First Boston. Založil vlastní investiční poradenskou firmu Patria Finance, kterou na počátku nového tisíciletí prodal, a za utržené peníze roku 2004 koupil prostřednictvím společnosti RPG Industries skupinu Karbon Invest.

Ta pod sebou zahrnuje Ostravsko-karvinské doly (OKD), Metalimex, Českomoravské doly a Kovonu Karviná. Kromě jiného se pak Bakala dostal do mediálního výsluní také díky vztahu s bývalou miss Michaelou Maláčovou.
4.10.2011
SDÍLEJ:
Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Ilustrační foto.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení