Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidí s trvalým pobytem na radnici či úřadě přibývá

V Opavě je jich téměř osmnáct set, nárůst evidují i v dalších městech.

14.8.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

Trvalý pobyt má na adrese sídla ohlašovny uveden stále větší počet lidí. Může se jednat o lidi bez domova, o ty, kteří se bojí exekuce či jiných problémů se zákonem, a jistou část tvoří také občané, kteří si trvalý pobyt v místě, kde skutečně pobývají, zkrátka dát nemohou. Jen v Opavě je jich dohromady 1747.

„Oproti minulým rokům jich rozhodně neubývá, naopak jejich počet každoročně mírně stoupá. Zpravidla se jedná o občany, kteří nemají možnost se přihlásit k trvalému pobytu v nemovitosti, ve které skutečně bydlí, ačkoli by třeba i zájem řádně se přihlásit měli. Například majitel nemovitosti jim k tomu nedá souhlas a podobně," uvedla Renáta Bartošová z opavského magistrátu s tím, že není stanovena žádná lhůta, jak dlouho mohou mít občané sídlo ohlašovny jako adresu trvalého pobytu uvedenou.

Oproti minulému roku evidují mírný nárůst také v Hradci nad Moravicí. V současné době má trvalé bydliště na městském úřadu nahlášeno okolo devadesáti lidí. „Počet se zvýšil, ale ne nějak markantně. Je to v jednotkách lidí," popisovala hradecká tisková mluvčí Jitka Celtová.

S některými z nich jsou problémy, protože neplní své závazky: „Neplatí například poplatky za komunální odpad nebo pokuty za různé přestupky."

Bydliště se podle ní přehlašuje z různých důvodů.

„Někteří se odstěhovali do ciziny. Stává se ale také, že rodiny se chtějí zbavit některého člena, na něhož jsou uvaleny exekuce. Na druhé straně jsou zde i zejména mladí lidé, kteří si například pronajmou byt, ale nemohou si tam uvést trvalé bydliště. Některým nezbývá nic jiného, než se přihlásit na městský úřad. Chodí k nám pak jejich pošta, kterou dotyčným osobám nemůžeme předat, jelikož nevíme, kde se reálně nacházejí," vysvětlovala Jitka Celtová.

V Budišově nad Budišovkou zvyšující se počet těchto lidí také registrují. „Víme o tom. Myslím, že je to takový všeobecný problém a je to všude stejné. Ten stav u nás je teď poměrně setrvalý," vysvětlil čelní představitel Budišova nad Budišovkou Patrik Schramm.

Adresu Městského úřadu Vítkov mělo jako místo svého trvalého pobytu ke včerejšímu dni nahlášeno 243 osob. Stejně jako v ostatních městech se jedná zejména o bezdomovce, osoby „ukrývající" se před hrozbami exekuce nebo o ty, kteří se v místě svého trvalého pobytu nezdržují.

„Každoročně dochází k nárůstu přibližně o pět procent. Občan hlášený na ohlašovně má zákonnou povinnost platit komunální odpad. Co se korespondence týká, úřad nemusí písemnosti těchto osob ukládat. Od nového roku je zavedena povinnost úřadu oznámení o uložení zásilky a výzvu s poučením převzít. Jakmile uplyne ukládací lhůta, vrací se výzva zpět poště. Pokud nemá občan sjednanou poštovní schránku přímo tam, nemusí se o písemnostech vůbec dozvědět," uvedla referentka odboru správních činností a obecního živnostenského úřadu ve Vítkově Miroslava Kalivodová.


Autor: Veronika Bernardová, Petr Dušek

14.8.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení