Na jedné straně stojí vztah k místu narození nebo způsobu života, na druhé je vidina lepší práce a životních podmínek obecně. S těmito dvěma pohledy lidé kalkulují při rozhodování, zda se přestěhují do většího města a zahraničí, nebo zůstanou.

Přímo v Opavě lidí ubývá, a i když se nejedná o velká čísla, má tento trend narůstající tendenci.

„V Opavě se v průběhu loňského roku narodilo o čtyřiačtyřicet lidí méně než bylo zemřelých. Porovnání přistěhovalých a obyvatel, kteří město opustili, ukazuje úbytek jednadvaceti lidí. Celkem tedy loni ubylo pětašedesát Opavanů," upřesňuje mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová s tím, že za první tři měsíce letošního roku jich je o čtyřiaosmdesát méně.

Jednou z Opavanek, která dala přednost životu za hranicemi, je Veronika Hanková, která se vydala před šesti lety do Rakouska na doporučení své sestry.

Původně na hotelu měla strávit dvě sezony, nakonec se tam přesunula natrvalo. Nejprve začínala na tzv. housekeepingu, v současnosti pracuje jako recepční.

„I člověk v zahraničí se může vypracovat k lepším pozicím. Rakušané jsou opravdu milí. Nedělají rozdíly ohledně národnosti. Z návratu do rodné Opavy se stala pouze dovolená. Za rodinou a přáteli se vracím velmi ráda. Naopak své nastávající rodině Opavu představuji jako Weisse Troppau," usmívala se sedmadvacetiletá Veronika Hanková, která momentálně bydlí ve vesnici Kirchbach.

Barbora Němcová zase dala přednost Praze. „Z Opavy do Prahy jsem se přestěhovala hlavně kvůli práci. Ne kvůli vidině větších výdělků, ale kvůli možnostem dělat zaměstnání, které mě skutečně baví," říká Barbora Němcová, která našla uplatnění ve vydavatelském domě Economia.

Určitá stagnace možností a aktivit ve městě souvisí také se stylem studentského života. Jak podotkl rektor Slezské univerzity Pavel Tuleja na nedávné diskuzi s představiteli kraje a dalších vysokých škol, studenti jsou méně angažovaní a nežijí studiem jako tomu bylo dříve.

Už ve čtvrtek opouštějí město a vracejí se do své domoviny. Omezená nabídka pracovních příležitostí se odráží na migraci zejména v chudších částech Opavska, například na Vítkovsku.

„Nemá cenu si nic nalhávat, noho mladých míří pryč za lepšími podmínkami. My se samozřejmě v rámci našich možností snažíme udržet a vylepšovat podmínky pro život ve Vítkově. Ten může být atraktivní pro ty, kteří hledají klidnější život mimo ruch velkých měst, a dalším faktorem může být i nižší cena nemovitostí," říká vítkovský starosta Pavel Smolka, kterému za posledních deset let ubylo ve městě bezmála čtyři sta lidí.

STATISTIKA PRO PRVNÍ ČTVRTETÍ 2016 V OPAVĚ Sňatky: 44
Rozvody: 102
Narození: 427
Zemřelí: 472
Přistěhovalí: 425
Vystěhovalí: 464
Přírůstek celkem: -84