Nejdříve pořádný přešlap s odvolaným ředitelem městského dopravního podniku, který Hláska rozhodně se ctí neustála, a nyní další skandál v městské organizaci. Tentokrát jde o ředitele městské policie (MP) Milana Kokoře a jeho nadřízeného náměstka primátora Daniela Žídka (ČSSD).

Odboráři z řad strážníků podali na oba muže trestní oznámení. Důvodem je údajná existence listiny prominentů.

Ta má obsahovat státní poznávací značky prominentních aut, která strážníci nemají za porušení dopravních předpisů pokutovat či jinak stíhat. Jinými slovy: pokud takové auto parkuje například v zákazu, na něž se normální smrtelník bojí jen pomyslet, strážník si ho zkrátka nesmí všímat.

„Je to velmi závažná kauza," uvedl opoziční zastupitel Marek Veselý (ODS), který míní, že fungování MP se pod Žídkovým vedením výrazně zhoršilo. A byl to právě Veselý, kdo na posledním zastupitelstvu položil v této souvislosti vedení města velmi nepříjemné a znepokojivé otázky. Jedna z nich se týkala existence výše zmíněné listiny či faktu, proč po 23 letech došlo v MP k založení odborové organizace, což opoziční občanští demokraté považují přinejmenším za velmi nevídaný jev.

Na otázku naší redakce, zda on osobně takovou listinu viděl, Marek Veselý odpověděl: „Fotokopie trestního oznámení, kterou jsem měl možnost vidět, obsahuje i podklady tohoto charakteru. Nicméně toto bych nechal na prošetření policii ČR."

Náměstek Žídek existenci listiny s prominentními SPZ striktně odmítá. „Nic takového není. Nic takového neexistuje. Kdyby někdo něco takového měl, dopouštěl by se trestného činu," vyjádřil se pro naši redakci Žídek a neskrýval, že z tohoto útoku na svou pověst vyvodí v Městské policii vážné důsledky.

Podle jeho tvrzení existuje pouze jakási „opačná" listina. Je na ní zhruba 1500 jmen a státních poznávacích značek aut častých přestupců dopravních předpisů, tedy opakovaných hříšníků, o nichž strážníci vědí a které mají v evidenci. „Jde o oficiální listinu, která existuje již několik let, tuším, že někdy od roku 2008," vyjádřil se náměstek.

Nicméně jistá auta s jistými SPZ jsou přece jen chráněná. Podle Žídka se jedná například o služební vozidla kriminální policie, která nejsou nijak označena. Kriminalisté tak mohou při vyšetřování závažné trestné činnosti stát například na pěší zóně uprostřed Ostrožné ulice. „Strážník o takovém autě ví, řeší ho, ale botičku mu nedá," doplnil náměstek.

Trestní oznámení na jeho osobu koaliční zastupitele z SOS pro Opavu zaskočilo. I když se v kuloárech hovoří o tom, že žádná velká láska mezi nimi a Danielem Žídkem nepanuje, zachovávají opatrnost. „Ctíme presumpci neviny," vyjádřil se po slibem zachování anonymity jeden z radních z SOS pro Opavu.

Údajný seznam je jen jedním z problémů, s nímž je náměstek Daniel Žídek konfrontován. Jeho kritikové mu vytýkají i řadu dalších závažných věcí v chodu MP. Na ty náměstek chystá oficiální písemnou odpověď, kterou slíbil v nejbližších dnech poslat také médiím.

Případu se budeme v nejbližších vydáních dále věnovat.