Litultovice jsou také jedinou obcí na Opavsku, kde se vám jako městys mohou představit. „Je to pro nás prestižní věc, i když praktické výhody z toho žádné nejsou,“ říká zdejší starosta Jan Raida s tím, že obci byl status městyse navrácen 12. dubna tohoto roku. Důvodů k oslavám, které se budou konat o nadcházejícím víkendu, mají ale místní lidé několik.

Kromě udělení titulu městyse se zde koná tradiční karmaš s kolotoči a vším, co k němu patří, a také zde otevírají něco, co většina obcí nemá: Muzeumhistorie Litultovic.

Čím větší legrace, tím větší odměna

Oslavy vypuknou tuto sobotu pětadvacátého srpna ve 13 hodin recesní akcí u dominanty obce, na choltickém větrném mlýně. Jde o soutěž v netradičním hašení. Té se může účastnit každý, kdo sestaví pětičlenné soutěžní družstvo a zajistí jeho nejvtipnější oblečení a výstroj. Zvlášť bude odměněno družstvo v nejvtipnější a nejoriginálnější masce.

„V této soutěži, kterou organizují naši hasiči, jde o srandu, zručnost a fantazii. Konat se bude za každého počasí,“ podotkl starosta. Na osmou hodinu večerní je pak naplánována Benátská noc, kterou organizují místní myslivci. „Po mnoha letech se koná v zámeckém parku, kde jsme opravili taneční parket,“ podotkl starosta.

Duet Karla Kostery a faráře

Sbormistr Karel Kostera a farář Martin Kieras. To je dvojka, která v sólovém vstupu zazpívá duet. Stane se tak v průběhu mše svaté v neděli šestadvacátého srpna, která začíná v 9.30 v místním kostele. V průběhu mše, kterou bude provázet pěvecký sbor Karla Kostery, se rovněž počítá s posvěcením informační tabule označující Litultovice jako městys. (Pozn. redakce: městys neboli také městečko je typ obce mezi městem a vsí. V minulosti se jednalo o sídla, jimž bylo udělováno právo pořádat dobytčí trhy a výjimečně i trhy výroční.)

Odpoledne slavnost vyvrcholí průvodem, v němž se objeví historické postavy, bryčky tažené koňmi, historické automobily. „Průvod vyjde o druhé hodině odpolední od zámku, na jehož nádvoří se také po obchůzce vesnice vrátí. Zazní státní hymna, projev starosty a poté bude slavnostně otevřeno muzeum historie našeho městyse,“ uvedl místostarosta Litultovic Josef Šamárek. Program pak bude pokračovat v zámeckém parku.

Lidé uvidí ukázky řemesel svých předků, nachystáno je vystoupení šermířů a kejklířů, a večerní ohňostroj. „Přejme si jen, aby bylo hezky. V případě krajně nepříznivého počasí bude slavnost v sále,“ dodal Jan Raida s tím, že financování celých slavností se podařilo zajistit z příspěvků sponzorů.

Originalita: muzeum, jež vytvořili sami lidé

Litultovičtí jsou pyšní i na své zbrusu nové muzeum historie, které najdete v prostorách zámku. Ve dvou velkých místnostech shromáždili předměty, jež ukazují, jak žili jejich předkové.

„Lidé byli velmi ochotní a vstřícní. Dávali do muzea mnohdy velmi hodnotné věci, které si doma po svých prarodičích opatrovali. Patří jim za to velké poděkování,“ podotkl místostarosta Josef Šamárek, jeden z organizátorů a tvůrců muzea.

Muzeum by mohli Litultovickým závidět i odborníci. Na poměrně malém prostoru jsou zde k vidění zemědělské a řemeslnické stroje a nástroje, historický nábytek, který by se v antikvariátech dlouho neohřál, keramika, fotografie, zakládací listiny obecních spolků, stará vysvědčení psaná krásným ozdobným rukopisem i divadelní plakáty.