Jedno z nich o celkové ploše 70 000 metrů čtverečních vyrůstá nedaleko Ostravy, poblíž Rudné, a ponese název ProLogis Park Ostrava. Zástupci firmy nám potvrdili, že v současné době probíhá výběrové řízení na obsazení těchto prostor. „První firmy by se měly stěhovat v dubnu letošního roku,“ uvedla Petra Faltysová z firmy ProLogis Czech Republic.

O dalším logistickém centru rozhodli opavští zastupitelé na svém zasedání 6. listopadu, když schálili změnu územního plánu. Další krok je čeká dnes, kdy na pořadu mimořádného zastupitelstva bude jednání o náhradě za pozemky, které toto logistické centrum zabere. Změnu v územním plánu si vyžádalo několik firem opavského regionu, kterým mají chybět skladovací prostory. Jak to vypadá s jejich zájmem o výstavbu obou logistických center? Dají přednost Ostravě, či Suchým Lazcům?

Zástupci opavské firmy RKL nám před časem potvrdili, že s vedením města jednají o výstavbě v Suchých Lazcích. Firma Nowaco, podle vyjádření expertů na logistiku, o skladovací prostory pravděpodobně zájem mít nebude. U obou logistických center by se mělo jednat o suchý způsob skladování, které firma nevyužívá, protože své výrobky uchovává hlavně v mraženém stavu. Spolumajitel opavské dopravní společnosti TQM Petr Kramný o vzniku logistického centra v Ostravě ví už delší dobu. „Na to, jestli by pro naši společnost byl takový prostor lepší v Ostravě nebo u Suchých Lazců, sám odpovědět nemohu. Do jednání o vhodnosti, dostupnosti a výhodnosti je zainteresováno více lidí, já sám nic nerozhoduji“, říká Petr Kramný.

Osobní názory k této věci zveřejňovat nechce. Roman Jamnický, který se záležitostí s logistickým centrem v závodě Model obaly zabývá, je toho času na služební zahraniční cestě. Nemohl se proto vyjádřit a nikdo jiný není přesně informován. Zástupce dalších firem jako je například TEVA se nepodařilo do uzávěrky tohoto vydání kontaktovat. Nabízí se otázka, zda je toto centrum nezbytně nutné pro opavský region.

„Důležité je také, zda mají firmy, které se výstavby logistického centra u Suchých Lazců účastní, vyřešenou dopravní situaci, hlavně co se týká kvality a rozměrů přístupových komunikací. Město by mělo mít také od těchto firem záruky, že se z logistického centra nestane za čas brownfields,“ uvedl zastupitel Michal Krejčí (Chcete změnu? Volte mladé). Jednání opavského zastupitelstva dnes začíná ve Sněmovním sále minoritského kláštera ve 14 hodin.