Nejistá situace kolem Loutkového divadla, kterému loni v prosinci skončila nájemní smlouva, se totiž poněkud vyjasnila. Pronájem jeho prostor byl naštěstí o celý letošní rok prodloužen.

„Jakmile pandemie ustoupí a vládní nařízení umožní toužebně očekávané uvolnění, otevřeme letošní sezónu v plném rozsahu. Současně budeme moci konečně oslavit i 70. výročí založené Loutkového divadla v Opavě,“ konstatuje jeho vedoucí Jana Vondálová.

Město nebo církev?

Problém je v otázce vlastnictví. Budova dnešního Loutkového divadla je bývalou modlitebnou Československé církve husitské, která ji považuje historicky za svůj majetek. Vedení města je naopak přesvědčeno, že na restitučním seznamu nemá co dělat, protože ji od církve v roce 1949 koupilo. Doklad o tom se však dosud nepodařilo nalézt a církev svůj nárok vymáhá soudně. Pražský Městský soud však právoplatného majitele objektu dosud neurčil.

Z válkou rozbombardovaného objektu vybudovali opavští nadšenci Loutkové divadlo v roce 1951. Divadélko s 151 místy těší děti každou neděli kromě letních prázdnin už sedmdesát let a jako jedno ze tří v republice vlastní i raritu v podobě klasické pojízdné vodící rampy pro marionety. Kromě těchto aktivit v domácím prostředí se opavští loutkáři pravidelně účastní i celostátních přehlídek. V jeho komorním prostoru oslovují některé soubory svými inscenačními nabídkami i mládež a dospělé diváky a občas do opavského „loutkáře“ míří i hostující soubory.

Loutkové divadlo v Opavě.Zdroj: Deník/Veronika Bernardová

Rozhodnutí soudu je zatím nejasné

V současné době spadá Loutkové divadlo pod Středisko volného času. „Soudní spor mezi námi a Československou církví husitskou stále probíhá. Podali jsme odvolání proti rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, ale rozhodnutí odvolacího soudu prozatím nemáme,“ sděluje pracovnice Národního pedagogického institutu ČR pro styk s médii Vlasta Kohoutová. Ve stejné situaci jako Loutkové divadlo jsou až do vyjasnění problému i další uživatelé budovy - Minizoo i oddělení sportu, turistiky a přírodovědy.

Objekt, v němž Loutkové divadlo sídlí, aktuálně vlastní stát a spravuje jej Národní pedagogický institut ČR. Město Opava má budovu od státu v nájmu. Církev československá husitská považuje historicky objekt za svůj majetek, před lety požádala v rámci církevních restitucí o jeho vydání. Město míní že budova na restituční seznam nepatří, protože ji mělo v roce 1949 koupit, doklad však chybí a církev tvrdí, že za prodej nikdy nedostala peníze. Podle katastrální knihy pak byla budova v roce 1955 převedena na stát. Ten v roce 2014 žádost církve poukazující na restituční nárok zamítl a budovu ze seznamu vyjmul. Církev následně podala žalobu k soudu, verdikt zatím nepadl. Dokud nebude spor vyjasněn, nemůže být budova ani zrekonstruována.