Špatný technický stav a nutnost oprav loutkového divadla je známa prakticky všem Opavanům, kteří budovu znají nebo kolem ní denně procházejí. Vzhledem k mnohaletým sporům o vlastnictví budova chátrá a zdá se, že se její osud v nejbližších letech měnit nebude.

Před dvěma lety totiž Ministerstvo školství odmítlo restituční nárok Československé církve husitské, která usilovala o budovu, kde už více než šedesát let sídlí loutkové divadlo společně s kroužky místního střediska volného času, turisty nebo MiniZoo.

Církev měla dům v roce 1949 prodat

Stát odmítl budovu v restitucích navrátit kvůli dokumentům, které by měly dokazovat, že v roce 1949 církev dům prodala za 716 tisíc korun.

„Budova je majetek Církve československé husitské, kterou ve dvacátých letech minulého století postavili její členové," prohlašoval už v minulosti Jiří Oswald, právní zástupce Československé církve husitské. Ten měl také oznámit, že se církev bude vůči rozhodnutí soudně bránit. Podle zákona mají tři roky na rozhodnutí, zatím žalobu nepodali.

„Čas mají do konce července 2017, my zatím nevíme, zda žalobu opravdu podají, ale podle toho, jak se v minulosti vyjádřili, je to pravděpodobné," uvedla ředitelka Střediska volného času Opava Jaroslava Poláková, která ještě dodala: „V minulém roce žalobu nepodali údajně proto, že se slavilo 600 let od upálení mistra Jana Husa a nechtěli tento rok narušovat soudním sporem."

O konečném výsledku tak s velkou pravděpodobností opět bude rozhodovat soud, což si mimo jiné vyžádá dalších několik let, a je otázkou, zda budova loutkového divadla bez zásadních oprav takovou dobu vydrží.

„Zatím fungujeme normálně, bez omezení. Některé menší opravy se provedly, ale na ty velké nejsou peníze. Budova prosí o spravení, ale situace je jaká je. Snažíme se to brát z té lepší stránky, nechceme, aby to vypadalo, že na situaci jen nadáváme. Letos slaví loutkové divadlo 65 let a chceme být pozitivní," uvedla závěrem Jaroslava Poláková.

Už v říjnu 2014 město deklarovalo, že se budovy vzdát nehodlá. „Rádi bychom měli loutkové divadlo v našem majetku a uděláme pro to všechno. Chceme se vyhnout případnému zvyšování nájemného nebo jiným možným komplikacím vyplývajícím z nájemního vztahu," popisoval tehdy stanovisko radnice náměstek primátora Daniel Žídek.

Čas utíká a chybí potřebné peníze

Jeho současný nástupce Josef Stiborský má situaci ztíženou tím, že se mu aktuálně nedaří kontaktovat zástupce husitské církve. V současné době tedy město platí za pronájem vlastníkovi objektu, kterým je Národní institut pro další vzdělávání.

Část pronájmu jde na drobné opravy, ale na ty zásadní divadlo stále čeká a nedočká se jich, dokud vlastnický spor neskončí.

Nejviditelnější změnou, ke které na budově došlo, je postavení dřevěného lešení, které mělo paradoxně sloužit jen několik měsíců, dokud nebude opravena fasáda domu. Nyní po mnoha letech nemá loutkové divadlo ani novou fasádu, ani původní dřevěnou konstrukci za sto tisíc korun.

Zub času se na ní totiž také podepsal a stát musel zaplatit v minulém roce za nové bednění.

Petr Večeřa