Městu se totiž nepodařilo najít doklad o tom, že objekt v roce 1949 od církve koupilo a pražský Městský soud soud proto určil vlastníkem budovy církev. Znamená to, že Loutkové divadlo je v nájmu, ale k přepisu majetku v katastru dosud nedošlo.

„Jednání s novým majitelem se uskutečnilo v červnu a nyní už záleží jen na vzájemné dohodě v ekonomických záležitostech provozu. Pokud by požadovaná výše nájmu byla enormně vysoká, museli bychom záležitost řešit jinak, ale předpokládáme, že se s církví na částce, vhodné pro obě strany, dohodneme,“ optimisticky věří primátorův náměstek Petr Orieščik.

Rekonstrukce nádraží Opava západ. Opava, 20. září 2021.
Opravy opavského západního nádraží pokračují, potrvají ale až do příštího roku

Objekt loutkového divadla je z části bývalou modlitebnou Československé církve husitské. která se o ni přihlásila jako o svůj historický majetek. Během bojů byla poničena a opavští nadšenci k ní v roce 1951 přistavěli Loutkové divadlo, ovšem se zázemím v původní budově.

Divadélko s 151 místy tak těší děti každou neděli kromě letních prázdnin už sedmdesát let. Kromě těchto aktivit v domácím prostředí se opavští loutkáři pravidelně účastní i celostátních přehlídek. V komorním prostoru oslovují některé soubory svými inscenačními nabídkami i mládež a dospělé diváky a občas do opavského „loutkáře“ míří i hostující soubory.

Rozhledna Halaška u Budišova nad Budišovkou.
Nová ocelová kráska, rozhledna Halaška, se otevře veřejnosti na konci září

Samotná historická budova, patřící nyní církvi, je však v dezolátním stavu, ale oprava objektu nemohla být pro nejasné vlastnictví městem zajištěna. Chodce před padající omítkou už pár desetiletí chrání nevzhledné dřevěné bednění.