Městu se totiž nepodařilo najít doklad o tom, že objekt v roce 1949 od církve koupilo a pražský Městský soud soud proto určil vlastníkem budovy církev. Znamená to, že Loutkové divadlo je v nájmu, ale k přepisu majetku v katastru dosud nedošlo.

„Jednání s novým majitelem se uskutečnilo v červnu a nyní už záleží jen na vzájemné dohodě v ekonomických záležitostech provozu. Pokud by požadovaná výše nájmu byla enormně vysoká, museli bychom záležitost řešit jinak, ale předpokládáme, že se s církví na částce, vhodné pro obě strany, dohodneme,“ optimisticky věří primátorův náměstek Petr Orieščik.

Objekt loutkového divadla je z části bývalou modlitebnou Československé církve husitské. která se o ni přihlásila jako o svůj historický majetek. Během bojů byla poničena a opavští nadšenci k ní v roce 1951 přistavěli Loutkové divadlo, ovšem se zázemím v původní budově.

Divadélko s 151 místy tak těší děti každou neděli kromě letních prázdnin už sedmdesát let. Kromě těchto aktivit v domácím prostředí se opavští loutkáři pravidelně účastní i celostátních přehlídek. V komorním prostoru oslovují některé soubory svými inscenačními nabídkami i mládež a dospělé diváky a občas do opavského „loutkáře“ míří i hostující soubory.

Samotná historická budova, patřící nyní církvi, je však v dezolátním stavu, ale oprava objektu nemohla být pro nejasné vlastnictví městem zajištěna. Chodce před padající omítkou už pár desetiletí chrání nevzhledné dřevěné bednění.