„Bourala jsem v jedné zatáčce na cestě do Krnova. Z vedlejší silnice vyjelo auto a narazilo do předních dveří na straně spolujezdce,“ vypráví. Po prvotním šoku a zjištění, že se naštěstí nikomu nic nestalo, ji čekalo další nepříjemné překvapení. Viník nehody odmítal svou vinu uznat.

„Pršelo a my se v dešti půl hodiny dohadovali, když kolem náhle jelo auto nehodové služby, které mi pomohlo. Bez něho bych nevěděla, jak spor s druhým řidičem urovnat,“ říká Opavanka, která na vlastní kůži zažila, jak je to těžké ve stresu vše vyjednat a zařídit.

Stejný pocit má i spousta dalších řidičů v této situaci. I proto se na silnicích Opavska nyní mnohem častěji objevují náhradní auta nehodových služeb. Lidově se jim říká lovci nehod. Přijedou na místo události, zdokumentují nehodu a sepíší papíry pro pojišťovnu. „Dále mi nechali auto odtáhnout a prohlédnout soudním znalcem. Opravdu mi pomohli,“ pokračuje Novotná.

Červená auta lovců nehod s nápisem Nabourali vás? se u havárek objevují často dříve než policie. Při nich řeší nejrůznější konfliktní situace.

Ani jeden z řidičů za nehodu nemůže? Přesto je nutné viníka označit. A od toho fungují i na Opavsku nehodové služby a znalecké kanceláře. „V případě zájmu jsme schopni zařídit opravu poškozeného auta. Také zapůjčíme bezplatně náhradní vozidlo, na které má poškozený nárok,“ říká Petr Kostelecký, pracovník znalecké kanceláře RPS Czech s.r.o. se sídlem v Šenově u Ostravy.

Abyste nenaletěli podvodníkům, je důležité vědět, že služby této kanceláře i dalších autorizovaných firem jsou zdarma. „Všechny náklady spojené s řešením vzniklé škody jsou hrazeny z povinného ručení viníka dopravní nehody a řídí se zákonem,“ zdůrazňuje Kostelecký.

Takzvaných lovců nehod, ale i podvedených, přibývá. Proto by si řidiči měli dávat pozor, do jakých rukou své záležitosti vkládají. Policie tedy radí vždy volat jen autorizované firmy. „Dáváme důraz na uplatnění všech nároků, na které má poškozený ze zákona právo. Ovšem za žádných okolností neznevýhodňujeme jednu ze stran řízení o náhradě škody,“ tvrdí Kostelecký. Pobočka jeho kanceláře je v Opavě v Jánské ulici.

Co udělat, když se nabouráte?
> pomozte zraněným, zavolejte záchranku
> je-li zraněný nebo škoda vyšší než 100 tisíc korun, musíte zavolat policii
> pokud ne, vyplňte protokol pro pojišťovnu
> označte místo nehody i sebe
> zapište si značku a kontaktní údaje ostatních a svědků
> nehodu a situaci vyfoťte, může se to hodit
> snažte se vždy domluvit, pozdější dokazování nebývá jednoduché
> zavolejte na telefonní číslo asistenční služby 773 100 773

Andrea Jarošová, Zuzana Urbánková