Třiadevadesátiletá Ludmila Bittnerová je patrně nejstarší žijící zaměstnankyní, která více než pětadvacet let působila ve službách městského dopravního podniku. Jako průvodčí v trolejbusu začala pracovat před více než šedesáti lety.

„Po roce 1952 jsem se stala jednou z prvních průvodčích v nově zaváděných trolejbusech v Opavě," vzpomíná s nostalgií paní Ludmila. Trolejbus do opavských ulic poprvé vyjel v neděli 24. srpna 1952. Paní Ludmila kontrolovala a cvakala jízdneky cestujícím v trolejbusech až do doby, kdy tuto činnost nahradili prvními odbavovacími systémy.

Kasičky s klikou a symbolickou cenu jízdného ještě jistě mnozí budou pamatovat.

Když průvodčích už nebylo třeba, paní Ludmila byla přeložena na předprodej jízdenek. V předprodeji dopravního podniku na náměstí 1. máje, které dnes nese název Horní, prodávala jízdenky až do roku 1978. Zajímavostí je, že i její tatínek, zeť a vnuk byli stejně jako ona zaměstnanci opavského dopravního podniku.

„Tomu se říká stavovská čest," prohlásil nadšeně tiskový mluvčí dopravního podniku Jaromír Šimánek, který paní Ludmilu navštívil v seniorcentru ve Slavkově. Nad historickými fotografiemi a publikacemi paní Ludmila zavzpomínala na svou profesní minulost i na poslední jízdu tramvaje v Opavě.

Poslední tramvaj v Opavě vyjela v neděli 22. dubna 1956 v 16 hodin. Po půlstoletí tedy deset tramvajových vozů nahradily trolejbusy. „Určitě paní Ludmilu přijedeme ještě navštívit, svých zasloužilých zaměstnanců si vážíme a na její narozeniny jí jménem dopravního podniku přijedeme osobně pogratulovat," dodává Šimánek.