Začátkem prosince se k prvním dvěma jmenovaným připojila Ludmila Štědrá, slavící své osmdesátiny. Pražská rodačka už během studia na DAMU účinkovala v několika pražských divadlech, první angažmá dostala v Mladé Boleslavi a po ročním působení v tamním divadle zamířila roku 1963 do Opavy.

Na prknech Slezského divadla, kterému zůstala věrná až po odchod do důchodu, ztvárnila přes 280 postav a každou z nich obdařila vysoce kultivovaným projevem. V opavském souboru si kromě krásných hereckých příležitostí našla i manžela, herce Josefa Navrátila. 

František Štěpán a Alena Bastlová během představení.
Životní jubileum oblíbeného opavského herce - František Štěpán má 80 let

„Pepík tam byl už rok přede mnou a ochotně se mi nabídl jako průvodce divadlem i městem. Jiskra přeskočila a za necelý rok jsme se vzali. Svatbu jsme měli ráno v osm hodin a v devět jsme už byli v divadle na zkoušce,“ vzpomíná Lída Štědrá.

Talent po babičce

Se svým dvojčetem, rovněž herečkou Libuší Štědrou, která zůstala v Praze a bývala vidět v televizních inscenacích, zdědily herecký talent po babičce, která byla ve své době rovněž známou herečkou. „Hrávala jsem už ve školním divadelním souboru například s Honzou Třískou i Milanem Nedělou a vyhrála jsem souboj s Ivou Janžurovou o prvenství ve Wolkerově Prostějovu. Sestra nikde nehrála. Když jsem po maturitě dělala zkoušky na DAMU, doprovodila mě tam a vzali nás obě,“ s úsměvem vzpomíná Ludmila Štědrá.

Olga Procházková civilní, hrající a koncertující.
Olga Procházková: Každá postava je kusem mého života

Své věrnosti opavskému divadlu ani na chvíli nezalitovala s vědomím, že je rozhodně lepší hrát první housle v malém orchestru než poslední ve velké filharmonii. Dnes už je situace jiná. Nastupujících herců je spousta a příležitostí málo. „Nové herce produkují konzervatoře a vysoké státní i soukromé umělecké školy. Znamená to roční přísun nejméně stovky absolventů, kteří většinou nejsou schopni sehnat uplatnění. Zejména u hereček je konkurence obrovská,“ míní opavská jubilantka.

Nezapomenutelné role

Starší diváci si určitě vzpomenou na její Maryšu, Vojnarku, Slávku Hlubinovou z Měsíce nad řekou, Káču z Hrátek s čertem, Rosavu ze Strakonického dudáka, paní Marjánku matku pluku, Kněžnu z Lucerny, Dubskou z Našich Furiantů nebo vdovu Mastílkovou z Fidlovačky, z novějších na hospodyni Tess v komedii Náš dům, Náš hrad nebo Marii v muzikálu Sekretářky z Ostrožné.

Dobře ji znali i z komorních představení v tehdy ještě fungujícím Divadelním klubu, kde hrávala přímo mezi nimi. Dlouhá léta též aktivně spolupracovala s amatérskými divadelními soubory v Bruntále, Krnově a Štítině. 

Česko zpívá koledy v Chlebičově.
Koledy si společně zazpívali také u vánočního stromečku v Chlebičově

Za dlouholetou uměleckou činnost jí Nadace Život umělce přiznala titul Senior Prix. Se sestrou napsaly knihu Lidka z Malé Strany a na vydání čeká jejich další povídková knížka o cestě k divadlu s názvem Dvojčata z Kampy.