Proč jste se do Liberlandu vydal? Co si od toho slibujete?

Při první návštěvě území mezi Chorvatskem a Srbskem jsme jeli oblast osidlovat, pro občanství a prohlédnout si Liberland na vlastní oči. Teď jsem tam byl podruhé a jel jsem tam hlavně podpořit lidi, kteří tam jsou, a vytvořit si nové kontakty.

Od svých návštěv si slibuji zrychlení vytváření Liberlandu. Celkově doufám, že tato „zemička" bude velkou změnou ve filozofii fungování státu.

Jaká byla cesta do „země-nezemě"?

Víceprezident Liberlandu Ondřej Mašita jel sportovním kabrioletem a měl volná místa, tak jsem jel s ním. To auto dělalo celý výlet zajímavějším.

Třeba při přejezdu maďarsko
-srbské hranice nám pohraničník ani nekontroloval zavazadla, ale jen řekl „maximum gas", já to nejdřív nepochopil, pak mi ale došlo, že chce, ať Ondra pořádně šlápne na plyn, ale to už jsme se smáli a dobržďovali u srbské části, kde se nás druhý pohraničník ptal, co to bylo. Nakonec nám ale rukou ukázal, že po nás chce totéž.

A jak probíhal pobyt v Liberlandu?

Teď jsem tam byl podruhé. Při prvním výletu nás Chorvati zatkli a vyslýchali na služebně za vstup do Liberlandu, o kterém tvrdili, že je srbské území. Museli jsme zaplatit pokutu. Situace se od té doby změnila a teď nám policie už správně tvrdila, že oblast není chorvatská ani srbská.

Může to být i e-maily, které jsem rozeslal na ambasády zúčastněných států, protože česká ambasáda v Záhřebu mi odepsala, že Chorvatsko bere oblast, kde je Liberland, jako hraniční pásmo. Ať je to tak nebo tak, čekám na odpovědi ostatních ambasád a pak dám případ k chorvatskému soudu, protože různá vyjádření Chorvatska si protiřečí a chorvatská policie jednala v rozporu s vlastními zákony.

A jak tedy vypadala vaše druhá návštěva?

Pomáhali jsme v táboře LSA (Liberland Settlement Association). Plánovali jsme další postup a hromadné proniknutí do Liberlandu. Prozkoumávali jsme terén, setkávali jsme se s investory a zájemci o občanství a víceprezident hojně spolupracoval s médii.

Kromě toho přijelo plno lidí z Dánska a skupina lidí z organizace Students for Liberty. Každopádně při druhé návštěvě chybělo vedení LSA i prezident Vít Jedlička, který byl zrovna na diplomatické misi v Norsku, takže to bylo celé klidnější a méně zmedializované. 
Z manuálních věcí se třeba vyvrtala a postavila studna.

Kdo všechno v Liberlandu byl, případně je?

Přímo na území Liberlandu hlavně Češi a Švýcaři. Protože se čeká na vývoj situace, tak je většina lidí v kempu LSA na opačném (srbském) břehu Dunaje.

Když jsem tam byl poprvé, tak se jednalo v srbské kanceláři Liberlandu a přijely různé národnosti z celé Evropy i nějací Američané. Teď bylo hodně Dánů, Němců, pak třeba jeden černoch až z Brazílie a lidi ze Srbska, Chorvatska nebo Maďarska.

Umíte si představit, že se do „země-nezemě" přestěhujete?

Jo a od začátku se o to snažím. Záleží, jak se budou prodávat pozemky. Buď bych pokácel pár stromů a postavil si dočasný dům, který bych později vylepšoval, nebo počkal, až nějaký investor postaví a začne prodávat nebo pronajímat byty.

Protože dělám v IT, tak by mi k práci stačilo klidné místo a dobré připojení k internetu. Zdravotní péče pak bude asi jedna z prvních oblastí, ve které se začne podnikat, ta je třeba vždycky. Pokud ne, tak je to do Česka pár hodin autem.

Kdy se na výlet do Liberlandu chystáte zase?

Tento víkend budu v Opavě, další asi odpočívat v Praze a pak bude záležet, jak se bude vyvíjet situace a kolik budu mít času.

Podporuje vás v tomhle, pro mnohé šíleném nápadu i vaše přítelkyně?

Jo, protože máme sedmiměsíční Leontýnku a to rodičovství je strašná nuda. Tento víkend by mělo být poprvé pronajato letadlo a hned se mě má přítelkyně Lucie ptala, jak to bude 
s tím lítáním, protože jet autem s miminkem takovou dálku není nejideálnější.

Lukáši Salichovi je osmadvacet let, vystudoval osmileté Mendlovo gymnázium v Opavě. Poté se vydal do Prahy, kde absolvoval na ČVUT obor Softwarové inženýrství a nyní se živí jako programátor. Mezi jeho koníčky patří objevování nových věcí, dobrodružství, výlety, sport, zábava a jídlo.

Se svou přítelkyní Lucií má sedmiměsíční dceru Leontýnku. Je navíc také jedním z mála Čechů, kteří jsou obyvateli Liberlandu (území mezi Srbskem a Chorvatskem, kde Čech Vít Jedlička založil samostatný stát Liberland) a zasazuje se o jeho fungování.