Sedmadvacetiletý Lukáš Salich z Opavy se v minulém týdnu rozhodl se skupinkou pěti stejně nadšených Čechů navštívit Liberland. Tedy oblasti mezi Chorvatskem a Srbskem, na kterém další Čech Vít Jedlička vyhlásil stát.

„Chci podpořit myšlenku nového státu a zasadit se o to, aby byl Liberland osídlen," sděluje úvodem Lukáš Salich. Na cestu se výprava vydala mikrobusem a po sedmi hodinách jízdy dorazila do Chorvatska na místo, odkud se do Liberlandu vydala.

„Cesta byla v pohodě, všude jsou nové dálnice," popisuje mladík cestu na místo, kde nechali stát auto a odkud se pěšky přes bujnou vegetaci vydali do „země nezemě". Cesta do Liberlandu jim přes nepropustný terén trvala přes dvě a půl hodiny.

„Šli jsme hustým lesem, byly tam potoky a bažiny," popisuje cestu mladý dobrodruh a pokračuje: „Spatřili jsme i desítky jelenů a divočáků. Jednou jsme dokonce museli rychle vyšplhat na strom, aby nás nenapadli. Jsou to ale jinak velmi plachá zvířata."

Do země, která nikomu nepatří, vede i jedna příjezdová cesta, tu ale chorvatská policie velmi bedlivě střeží, proto skupinka nadšenců zvolila méně pohodlnou trasu.

„Stáli jsme tam jako na popravě"

Když Češi do Liberlandu došli, moc se v něm neohřáli. Pobyli v něm asi pouze hodinu, než jim chorvatská policie řekla, že musí území opustit a že je zavezou zpátky k autu.

„Byli jsme unaveni a řekli jsme si proč si jednu cestu neušetřit a nesvézt se s policajtama," popisuje Opavan a pokračuje: „Nasedli jsme do policejních aut a všechno bylo v klidu, ve chvíli, kdy jsme se ale dostali na chorvatské území, začali se k nám chovat jako k teroristům."

V ten okamžik začalo skupince Čechů dobrodružství, po kterém však zrovna netoužili. Na chorvatském území už na dobrodruhy čekalo speciální komando.

„Nakázali nám ať se svlékneme do půli těla, všechny naše věci naházeli do bahna a zběsile hledali liberlandskou vlajku," popisuje Lukáš Salich a pokračuje ve vyprávění: „Postavili nás do řady jako při popravě, stáli jsme zády k polici, koukali na Dunaj a nikdo nesměl ani ceknout."

Poté je muži zákona převezli na policejní stanici do asi deseti kilometrů vzdálené policejní stanice.

„Mě dokonce nasadili i pouta. Při příjezdu na stanici policajtovi, který mi pomáhal z auta ven, vypadla na zem pistole," popisuje dále celý nepříjemný zážitek.

„Všechny fotky nám policie smazala"

Na policejní stanici Čechy čekal asi šestihodinový výslech, který probíhal z části v anglickém a z části v chorvatském jazyce. „Řvali po nás něco chorvatsky a moc jsme nevěděli, co po nás vlastně chtějí," říká Opavan a pokračuje: „Vzali nám telefony a kamery a donutili nás smazat všechny snímky, které jsme v Liberlandu a na cestě do něj pořídili."

Lukáš Salich tak přišel o hodinu videa z cesty do „země zaslíbené", na které se mu podařilo natočit i divoká prasaty a jeleny a spoustu fotografií.

Poté kriminalisté dali Čechům na výběr: Buď dva dny počkají ve vězení na soud nebo zaplatí pokutu. „Rozhodli jsme se zaplatit pokutu 1800 kun a policejní eskorta nás doprovodila až k maďarským hranicím, odkud jsme se vydali na cestu zpět do Česka," doplňuje.

Lukáš Salich z Opavy se stal jedním z prvních lidí, kteří obdrželi na ambasádě nově vzniklé země, certifikát občana Liberlandu. Ambasáda Liberlandu se nachází v Srbsku, které s faktem, že na území nikoho byl vytvořen nový stát, problém nemá.

Mladý opavský dobrodruh by si prý v budoucnu uměl představit, že by si v Liberlandu postavil dům a z jeho pohodlí by pracoval. „Jsem programátor a je mi jedno kde pracuji, hlavně když tam je internet," plánuje nahlas.

Do Liberlandu se už vydalo více lidí a pár Švýcarů tam je již delší dobu, tato česká výprava je ovšem první, která dostala pokutu a měla opletačky s chorvatskou policií.

Salichova přítelkyně Lucie Illíková, která na něj čekala doma i s půlroční dcerkou Leontýnkou doma, se o Lukáše bála, zároveň je ale ráda, že se na cestu vydal. „Hlavně že se vrátil živý," uzavírá přítelkyně jednoho z prvních oficiálních obyvatel Liberlandu Lucie Illíková.

Co je to Liberland?

ZNAK. Ústavu Liberland nemá, symboliku ano.

Svobodná republika Liberland byla formálně vyhlášena v dubnu 2015 Vítem Jedličkou, který je členem Strany svobodných občanů a šéfredaktorem webu Reformy.cz. Stát o rozloze 7 kilometrů čtverečných leží na neobydleném území mezi Chorvatskem a Srbskem.

Mottem Liberlandu je „Žít a nechat žít". Země si zakládá na velké míře osobní i ekonomické svobody pro svůj lid, což garantuje Ústava, která značným způsobem omezuje moc politiků.

Liberland má zájem o udržování přátelských vztahů nejen mezi sousedními státy, ale i se zbytkem světa. Žádostí o občanství v Liberlandu zaslalo již na tři sta tisíc lidí, uděleno jich doposud bylo asi sto. Vít Jedlička je uděluje zatím jen lidem, kteří stát navštívili.