Majitelka Antikvariátu U Kašny, který se nachází na Bezručově náměstí v Opavě, Lýdie Tylichová oplývá mnohdy těžko uvěřitelnými historkami.

„Už mě tady zkoušeli obelstít všemožní lidé. Ať už šlo o skořápkáře, kteří se vás snaží podvést rozměňováním velkých bankovek a drobných, anebo o různé podvodníky a pravidelný problém mám také se zloději. Chtělo by to tady větší policejní dohled. Především v zimě, kdy je brzy tma, mám strach," popisovala právě Tylichová.

Už podle samotného vzezření je přitom antikvariát na první pohled naprosto nevinné zařízení, kde knihu koupíte v průměru za padesát korun. Proč je tedy lidem líto obětovat pár desítek korun a místo toho si raději střihnou poměrně slušnou ostudu?

Na tuto otázku se snaží najít odpověď i sedmapadesátiletá majitelka antikvariátu, jež měla co dočinění s nerůznějšími zlodějíčky. Dokonce si musela pořídit i kameru. Jeden lapka má ovšem v její paměti výsadní místo.

„Šlo o člověka okolo šedesátky. Byl to fajnšmekr, který knihám rozuměl. Když mě navštívil, pokaždé se mi několik knih ztratilo. Jednou přišel s velkou taškou zrovna ve chvíli, kdy jsem prodávala i se svou snachou a synem," vzpomínala Lýdie Tylichová a jedním dechem dodala:

„Postavili jsme se kolem něho a uklízeli v regálech. Dotyčný neměl prostor, aby nějakou knížku ukradl. Po chvíli začal těžce nahlas dýchat. Trvalo tři hodiny, než to vzdal a odešel. Knihy, které si přitom prohlížel nějakou velkou hodnotu neměly."

Nejbizarnější člověk ovšem do Antikvariátu U Kašny vstoupil teprve nedávno. Lýdie Tylichová ještě teď rozdýchává to, co se jí přihodilo. „Přišel muž okolo pětapadesáti let a ptal se, jestli se může podívat po knihách. Speciálně měl zájem o knihy týkající se sexu. Zavedla jsem ho tedy k příslušnému regálu a potom se vrátila k počítači.

Když jsem se podívala na kameru, nemohla jsem tomu uvěřit. Onen muž listoval v knížkách, rozepnul si kalhoty a vypadalo to, že se chystá na věc," líčila majitelka antikvariátu, která duchaplně vzala mobil a vydala se na ulici před svůj obchod:

„Ten podivín se mě ještě pokusil zastavit a řekl mi, ať nikam nechodím, že práce není zajíc a že mi nikam neuteče. Venku jsem naštěstí potkala souseda, který šel dovnitř a pomohl mi ho vykázat ven."

Stalo se vám něco podobného?Zloději, podivíni a podvodníci jsou pro Lýdii Tylichovou prakticky denním chlebem. Určitě ovšem v Opavě a vůbec na celém Opavsku není jediná, kdo má problémy tohoto druhu. Pokud jste na tom podobně a chcete se o své příběhy podělit, určitě kontaktujte naši redakci. Ozvat se můžete na e-mail: petr.dusek@denik.cz anebo na telefonní číslo: 724 474 835.