Skvěle připravená sjezdovka, minimální fronty na vlecích a velmi příjemné počasí. Taková byla sobotní realita na Vaňkově kopci v Zátiší, které spadá pod Horní Lhotu. Lyžařský areál v půli cesty mezi Opavou a Ostravou se těší velké oblibě.

Cestu sem váží nejenom lidé z celého Moravskoslezského kraje, ale i z podstatně větších dálav.

Když se naše redakce pustila do ankety pod svahem, nestačila se divit, odkud na Vaňkáč, jak se tomuto kopci často přezdívá, dorazil první respondent. „Miluju Českou republiku, protože vždy, když sem přijedu, je tady hodně sněhu. Můžeme tady lyžovat, jíst polévku a pít víno," uvedl Joseph z Libanonu, který do Horní Lhoty přijel s přáteli z Opavy, kteří mu jeho jméno výrazně počeštili a neřeknou mu jinak než Pepa.

Také další anketní zástavka, tentokrát u stolu pod kopcem, kde se horkými nápoji zahřívala trojice lyžařů, nevyústila v ryze českou konverzaci. Skupinka totiž přijela z polské Ratiboře.

„Autem jsme tady za chvilku a se vším jsme velmi spokojeni. Kdybychom si chtěli zajet lyžovat v Polsku, nejbližší areál máme nějakých šedesát kilometrů od Ratiboře. Sem to je blíž," přiznal „mluvčí" celé party přátel Matheusz.

Z návštěvníků čišela spokojenost

Nelze se divit, že na Vaňkův kopec pěli jeho návštěvníci jen samou chválu. Čtyřicet centimetrů vysoká sněhová pokrývka, v provozu dva vleky, u kterých se netvořily nijak závratné fronty, a poměrně velký manévrovací prostor na svahu pro samotné lyžaře. Při teplotě pár stupňů pod bodem mrazu a se slunečnou oblohou v zádech vládly v sobotu na Vaňkáči téměř ideální podmínky.

Hlava se vám nezatočila ani z ceníku. Areál je každý den otevřen od 9 do 21 hodin. Celodenní jízdenka (do 16 hodin) pro dospělého vyjde na 360 korun. Děti do čtrnácti let a senioři nad pětašedesát let zaplatí o stovku méně. Velký ohlas má také večerní lyžování pod umělým osvětlením, které probíhá od 16 do 21 hodin. Dospělí za jízdenku vydají 320 korun, děti a senioři 230.

„Jezdím sem s dcerami a manželkou. Máme to v dosahu MHD, ale využíváme auto. Letos jsme tady poprvé, dvě hodiny strávíme na svahu a jedeme zase domů. Čtyřikrát za sezonu na Vaňkáč vždycky stihneme zajet.

Sjezdovka je teď sice trochu tvrdá, ale vzhledem k letošní zimě je zázrak, co se zde povedlo udělat," mínil Petr Žebráček z Ostravy, jenž se po kopci proháněl s manželkou Janou a dcerami Kateřinou a Marcelou.

S loňským rokem nelze srovnávat

S víkendovým provozem bylo výsostně spokojeno také vedení Skiareálu Vaňkův kopec. Přesná čísla sice k dispozici neměli, ale na svahu se v sobotu mohlo objevit až tisíc lyžařů a snowboardistů.

„Tímto víkendem sezona konečně pořádně odstartovala. Zavládly ideální podmínky, takže jsme mohli pokračovat s umělým zasněžováním. Dostali jsme se až na čtyřicet centimetrů," uvedli Václav Kurka a René Pravda.

První z nich má na starosti provoz celého areálu a druhý jmenovaný funguje jako vedoucí údržby. „Máme z toho skutečně velkou radost, protože lidé jsou spokojeni a nemuseli jsme zatím řešit žádné stížnosti. S minulým rokem se to vůbec nedá srovnat. Zima byla teplá a kvůli špatným podmínkám jsme prakticky ani nemohli pořádně začít.

Loni to byla skutečná bída," dodali na úplný závěr.