Oproti loňskému roku bude sezona s největší pravděpodobností ztrátová pro nejnavštěvovanější ski areál nacházející se na hranici ostravského a opavského okresu v Horní Lhotě Vaňkův kopec. Provoz zde byl sice spuštěn okolo 15. prosince, ale aktuální podmínky jej zatím nedovolily rozjet v plném rozsahu.

„Jezdí se na celé sjezdovce, kde je teleskopický vlek. Svah s kotvou jede do poloviny. Máme nová sněžná děla, která dokážou zasněžovat už při teplotě minus jeden stupeň. Doposud to ale zrovna moc nešlo. Potřebujeme větší mráz.

Podle předpovědi by mohlo začít mrznout okolo desátého ledna. Kanonády máme nachystány a jsme připraveni zahájit zasněžování,“ komentoval ředitel Vaňkova kopce Václav Kurka.

Provozovatele lyžařského areálu, jenž je vyhledávanou destinací nejen pro návštěvníky z Opavska a Ostravska, ale třeba také Polska, mrzí, že se nepovedlo období vánočních svátků. „V tomto čase mají lidé volno a každoročně máme největší nápor. Naposledy tomu tak nebylo.

Mnohdy přitom stačí, aby ve městě nasněžila třeba vrstva jednoho centimetru. Lidé dostanou chuť na lyžování a okamžitě chtějí někam vyrazit,“ pokračoval dále Václav Kurka.

Ten si myslí, že sezona bude ztrátová: „Bude to samozřejmě ve srovnání s tou minulou. Každopádně období Vánoc je velmi důležité. Doufáme, že se situace ještě změní a podaří se to napravit. Čekají nás lyžařské kurzy a podobně.

S nedostatkem sněhu se potýkají také další areály v okolí. Například v Tošovicích se jezdilo jen pár dní. U nás se návštěvnost mění. Ve svátky a o víkendech se mohlo protočit okolo 500 lidí za den.“

Areály, jež spoléhají výhradně na přírodní sníh, sezonu vůbec nezačaly. Řadí se k nim třeba Horní Guntramovice nedaleko Budišova nad Budišovkou. „Sledujeme předpověď, nějaký sníh napadl, nebylo ho však moc, navíc pak rychle roztál. Abychom mohli začít, potřebujeme aspoň třicet centimetrů.

Byli bychom rádi, kdyby se u nás lyžovalo aspoň několik dní. Loni jsme provoz nemohli vůbec spustit. Naposledy se u nás lyžovalo před dvěma lety. Doby, kdy jsme fungovali třeba tři měsíce v kuse, jsou minimálně deset let pryč,“ popisoval předseda Ski areálu Horní Guntramovice Ondřej Vystrčil.