Soutěž Machři roku se každoročně realizuje na celostátním setkání učňovské mládeže v rámci projektu Česká hlava. Soupeří spolu dvoučlenná družstva ze středních škol celé České republiky. A to hned v několika oborech: stolař, instalatér, obkladač a malíř-natěrač. V letošním, už čtvrtém ročníku hlučínské učiliště obhajovalo prvenství z loňského roku. Vojtěch Rýbařík a Pavel Výtisk se s dalšími devíti malířskými páry popasovali na výbornou.

Pavel Výtisk (vlevo) s Vojtěchem Rýbaříkem se stali letošními Machry roku.„Na tuto soutěž se oba připravovali asi týden dopředu. Všem byla zadána stejná povinná tvorba. Zvětšení obrazce, imitace mramoru a několik dalších úkolů. Kluci to zvládli skvěle," komentoval vedoucí odborného výcviku hlučínského učiliště Karel Balarin.

Není to poprvé, co již zmíněná střední škola z Hlučína o sobě dala na podobných soutěžích typu Machr roku vědět. „Tyto akce objíždíme během roku pravidelně. Je třeba si uvědomit, že obory bez maturity, jako jsou malíř, stolař nebo obkladač, jsou na okraji zájmu. Žáci se tak mají možnost ukázat," pokračoval.

S nadsázkou se dá říci, že Vojtěch Rýbařík a Pavel Výtisk prošli křest ohněm. Jejich počínání totiž hodnotili zástupci Cechu malířů a lakýrníků ČR. Za svou dobrou práci však také byli patřičně odměněni. „Vítězové celkově obdrželi 50 tisíc korun s tím, že 15 tisíci rozdělí mezi sebe a 35 tisíc připadne škole," uzavřel Karel Balarin.

Petr Dušek