„Zaujala mě skutečnost, že vedení města velmi aktivně podporuje nemalou částkou z obecního rozpočtu všemožné projekty i městské instituce v sousední Ostravě, jako jsou například vědecko-technologické centrum nebo zoo, a to navíc za situace, kdy naopak omezuje opavské kulturní akce.

Spoustu Opavanů by zajímalo, zda je vcelku drahá reklama na opavské MHD, kde je na autobusech propagována město Ostrava s třemi vykřičníky a ostravský slon, poskytnuta Ostravě opět zdarma, či si je ona zaplatila. Bylo by tak zajímavé se dozvědět, zda se třeba město Ostrava nějak podílelo nebo hodlá na oplátku podílet kupříkladu na finanční podpoře jedné z nejvýznamnějších kulturních akcí v regionu, jakou je Bezručova Opava…" zajímá se.

Na otázky odpovídá tisková mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná: „Co se týká podpory vědecko technologického centra, máte zřejmě na mysli tzv. Velký svět techniky v Dolní oblasti Vítkovic. O podpoře tohoto projektu rozhodlo již bývalé vedení v čele s panem primátorem Stanjurou, kdy byla celková míra finanční podpory Opavy stanovena ve výši 1,5 milionu korun pro roky 2010 2012 jako účelová dotace.

Z pozice statutárního města Opavy tak došlo k velmi cenné podpoře dobré věci, která výrazně pozitivně ovlivní život v regionu a umožní rozvinout dříve roztříštěné aktivity a prezentovat opavské specialisty nejen z oblasti vzdělávání.

Podpora zoo byla poté schvalována v letech 2008-2011 a zoo vždy byla podpořena padesátitisícovým darem. O tom, které zvíře finanční pomoc aktuálně potřebuje, vždy rozhodovalo tamní vedení, nikoliv město. Letos již tato podpora vzhledem k finanční situaci města poskytnuta nebyla. Je třeba říci, že ostravská zoo je jediná v tomto kraji a je hojně navštěvovaná také Opavany, o čemž svědčí také nejvyšší turistická návštěvnost v loňském roce.

K otázce polepů autobusů poté mohu říci, že se jedná o kampaň města Ostravy, která láká návštěvníky na slůně Rashmi, a kampaň je plně placena tedy včetně výlepů z financí zahrady. Na závěr k oběma opavským festivalům jsou podporovány z rozpočtu kraje, a to ve výši 150 tisíc pro Další břehy a 350 tisíc pro Bezručovu Opavu. Podpora zde tedy jednoznačně plyne.

Nutno přitom dodat, že oba festivaly jsou navštěvovány především Opavany, Ostravany mnohem méně, spíše okrajově, kdežto například branami ostravské zoo projdou ročně tisícovky obyvatel Opavy."

Vážení čtenáři, také vy máte možnost klást své dotazy jak vedení opavské radnice, tak i různým dalším osobnostem Opavy a Opavska a veřejným institucím. Dotazy lze zasílat na adresu Opavský a hlučínský deník a týdeník Region, Na Rybníčku 56, Opava, nebo na emailovou adresu: zuzana.urbankova@denik.cz nebo tomas.pustka@denik.cz.