Monika Hrdličková se svým dvouletým synem ve středu dorazila k úřadu v Krnovské ulici už kolem půl osmé ráno. Zařadila se do fronty, která se táhla až na dvůr. Do budovy se dostala až posléze.

„Přede mnou bylo asi třicet lidí a jednou tolik jich bylo i za mnou," ukazovala nám ve svém mobilu fotku Monika Hrdličková. Na výpomoc si s sebou vzala i svého otce, který ji pomáhal dohlížet na syna. „Jdeme zažádat o pas. Rádi bychom vycestovali někam na dovolenou. Za chvíli sice budu na řadě, ale celkově je to katastrofa.

Chápu, že je asi velký nával, ale to čekání je hrozné," hlásila nám před desátou hodinou dopolední v útrobách úřadu.

Na facebooku se v poslední době objevily snímky více front v Krnovské ulici. Podle vedoucího odboru vnitřních věcí opavského magistrátu Petra Sordyla však tyto snímky mohou klamat: „Spousta lidí si přivstane a před budovu dorazí klidně i v sedm hodin. My ale otevíráme až v osm, poté jdou všichni dovnitř."

Přijaly se nové pracovnice

Mnozí si přitom mylně myslí, že delší čekací doby jsou způsobeny začínajícími prázdninami a s tím souvisejícím vyřizováním pasů. Není to ale pravda. Největším problémem jsou už od začátku roku občanské průkazy.

„Po deseti letech se musí vyměnit. Nyní k nám chodí lidé, kteří svůj průkaz obdrželi během roku 2005. Trvá to už od ledna a odhadujeme, že do konce letošního roku se s tím ještě budeme potýkat," mínil dále Petr Sordyl.

Na nával lidí se na opavském magistrátu snažili zareagovat. Přijaly se dvě nové pracovnice a vypůjčeny byly i dvě další přepážky. „Od nového roku jsme posílili personální obsazení oddělení pro urychlení procesu nabírání a vydávání dokladů. Nové přepážky otevřít jen tak nemůžeme, protože se musí vybavit technikou, kterou nám pořizuje Ministerstvo vnitra ČR.

Tato technika je za nemalé peníze samozřejmě zpoplatněna. I tak má Magistrát města Opavy v nájmu další dvě fotokabiny, které hradí ze svých nákladů," doplnil.

Plné jsou i on-line rezervace

Když pomineme, že někteří vyrazili na úřad s vydatným předstihem, čekací doby se v některých případech mohou pohybovat až okolo dvou hodin. „Teď je číslo 410 a já mám 421. Dorazil jsem už před osmou," uvedl naší redakci umělecký kovář Ondřej Géla ve středu před 10. hodinou.

Šel požádat o pas, jelikož platnost toho starého mu již vypršela: „Potřebuji vyjet pracovně do Rakouska, proto jsem tady. Fronty nejsou zrovna příjemné, ale já si práci nosím u sebe, dělám různé skicy atd. Proto se to dá celkem v pohodě přežít."

Před deseti lety byla povinná výměna občanských průkazů, jejichž platnost nyní končí. Stejné to bylo také v letech 2007 a 2008.

„Podobnou situaci očekáváme i v letech 2017 a 2018," dodal Petr Sordyl.

Rezervaci na podání žádosti o cestovní doklad, občanský průkaz anebo jejich výdej si lze zařídit také on-line přes internet na: app.opava-city.cz/opcd/services.php. Dejte si ovšem pozor, u občanek jsou volné termíny až v září, u pasů pak od půle srpna.