A to přestavbou prostor bývalé školy. Po opravách je připraveno k nastěhování dvanáct nových bytů o výměrách 38 m2 až 45 m2. Devět z nich je momentálně obsazených, zbytek ovšem čeká na své budoucí nájemce, kteří se mohou nastěhovat během prvních dnů měsíců května, června nejpozději však července.

ZAJÍMAJÍ SE I LIDÉ ODJINUD

Zájem byl nejen z Budišovska a okolí. Novými nájemníky se stali například lidé z Ostravy nebo Slavkova. Jedním z iniciátorů projektu byl Jaroslav Pírek, majitel a jednatel společnosti BYTY pro SENIORY, s.r.o.

„Z vlastní zkušenosti víme, jak je těžké, když vás opustí někdo blízký. Jsou to čtyři roky, co nám (mně i mé ženě) zemřely ve velmi krátké době po sobě obě maminky a naši tatínci zůstali sami. A tehdy jsme začali o všem intenzivně přemýšlet. Jak posloužit dobrou věcí lidem, kteří najednou zůstanou sami? Je obecně známo, že nejen v našem regionu, ale v celé ČR je málo bytů pro seniory. Tak jsme si řekli, že zrealizujeme něco užitečného právě pro tuto cílovou skupinu,“ vysvětloval Jaroslav Pírek.

Byť se svou manželkou v Opavě žije už pětadvacet let, nezapomíná, kde vyrostli. Právě v Budišově navštěvovali základní školu a školní družinu, kterou v posledních letech nikdo nevyužíval.

Proto vznikl nápad, jak najít pro objekt nové využití. Došlo k odkoupení od města s garancí, že zde bude vybudováno komunitní bydlení pro seniory. Během listopadu 2015 bylo vše městem posvěceno a projekt mohl být prodejem nemovitosti zahájen.

REGULOVANÉ NÁJEMNÉ

Firma BYTY pro SENIORY na budišovský bytový dům obdržela dotaci od Ministerstva pro místní rozvoj, musí se zde tak zohledňovat určitá pravidla.

„Jedním z nich je dodržení věkové skupiny pro soběstačné seniory ve věku 60 a více let. Vzhledem k dotačnímu titulu, kde je pro všechny seniory regulované nájemné, je velkou výhodou právě výše nájemného, která se pohybuje v rozmezí od 4200 do asi 4900 korun za byt včetně všech služeb. Dům je bezbariérový, nachází se v něm také společenská místnost, kde se nájemníci mohou vzájemně potkávat,“ vysvětloval ještě Jaroslav Pírek.

Před nedávnem byla u bytového domu dokončena také stavba parkoviště pro sedm vozidel. V plánu je ještě výstavba pergoly s grilem a výsadba okrasných keřů a květin.

Zájemci o zbylé tři byty se mohou ozvat na e-mailovou adresu: info@byty-pro-seniory.cz nebo na te. čísla 606 917 124 a 602 557 767. 

Ilustrační foto
Ředitel opavského gymnázia získal zaslouženou cenu
Lukáš Vaculík
Nový snímek Metanol se vrací také k Opavě