„Přemýšleli jsme, jak bychom zde mohli uspořádat sraz kamarádů z mládí, kteří se před časem oženili a z Jilešovic odstěhovali. Obvolali jsme je, a přišli jsme tak s nápadem pokračovat v tradici stavění máje. Nakonec se jeho stavění účastnilo jednadvacet kamarádů, a tak letos v Jilešovicích stojí májka poprvé po sedmi letech,“ řekl Martin Trojek.
Jak probíhá příprava na stavění máje? Co všechno je zapotřebí k tomu, abyste mohli májku sehnat, upravit a nazdobit? „Jelikož lesy kolem nás jsou soukromé, museli jsme májku zakoupit od Lesů České republiky a dovézt ji až k nám do Jilešovic. Přivezli jsme ji ve stavu, kdy byla pouze okleštěná od větví. Tak jsme ji upravili a zbavili kůry. Pak ji naše děti a ženy nazdobily a poté jsme ji s kamarády přenesli přes celou obec až na pozemek místního areálu, kde jsme ji v pondělí začali stavět,“ odpověděl Trojek.
Oslava prvního máje a pečlivé střežení májky se konalo až do pozdních ranních hodin. „Po náročné výstavbě májky jsme s kamarády narazili bečku a začali opékat párky. K tomu všemu nám hrála harmonika a kytara. Ti nejodolnější jedinci střežili májku až do rána. Nechtěli jsme dopadnout s ostudou jako v Kozmicích, kde jim dokázali během dvou dnů májku dvakrát porazit,“ uvedl s humorem Martin Trojek a dodal: „Kdysi tato tradice patřila výhradně svobodným mužům, kteří stavěli májku svým nastávajícím ženám jako výraz lásky a oddanosti a pečlivě ji střežili až do rána. Když májku neuhlídali, byla to pro ně velká ostuda.“
V těchto dnech již májku nikdo, až na souseda místního areálu, nestřeží. „Májka se vždy hlídá jen do prvního rána, potom už podle mě nemá smysl májku střežit. Kolektivně jsme ji úspěšně hlídali celou noc u piva. Teď tady bude májka stát až do posledního května, kdy ji budeme kácet. Od příštího roku, až bude areál procházející rekonstrukcí dostavěn, uspořádáme tuto akci pro všechny jilešovické občany se vším všudy, co k tomu patří. Chtěli bychom zde příští rok uspořádat různé soutěže pro děti, občerstvení, hudbu a zábavu pro dospělé,“ podotkl Trojek.
S tradicí stavění máje chtěli Jilešovičtí přijít již dříve, ale na postavení májky neměli nikde dostatečný prostor. Areál, ve kterém dnes májka stojí, patřil ještě loni firmě, která neměla na provoz areálu finanční prostředky. Loni jilešovický areál, který byl v dezolátním stavu, odkoupil právě Martin Trojek. „Leželo to tady všechno ladem. Areál měla pronajatý jedna firma jako kemp, ale nebyla schopna provozu. Proto jsem usiloval o odkoupení a zrekonstruování tohoto místa, kde bych chtěl pro lidi pořádat různé sportovní a kulturní akce, mezi které bude určitě patřit i každoroční tradice stavění máje,“ dodal na závěr Martin Trojek.