Tradice v obcích

Jak redakci informoval starosta Vřesiny Jaroslav Smolka, obec je během turnaje rozdělena na tři oblasti, a to Korea, Mexiko a Hajduk.

„Fotbalový turnaj se koná spolu se slavnostmi obce. Přidává se k nám také polská družební obec Kornowac,“ vysvětlil starosta.

K tradičním akcím ve Vřesině patří také hasičský maškarní bál, stavění a kácení máje, dožínky, oslavy Dětského dne nebo Den matek, vánoční a novoroční koncerty a mimo jiné vánoční volejbal. K nově zavedeným zvykům pak ve Vřesině řadí výlov rybníka.

„Nově jsme také už dvakrát pořádali štěpánské koledování. Vpodvečer se sejdeme a venku si zazpíváme,“ řekl starosta. Jak dále uvedl, ve Vřesině se konají májové turnaje ve volejbale pro místní občany a příznivce volejbalu. „Letos byly čtyři mančafty, třetí týden v srpnu pak bývá otevřený turnaj ve volejbale,“ zmínil Smolka.

Tradiční se stala akce v Bělé. „Příznivci volejbalu z Vřesiny a Píště se sejdou na Zlatou neděli u kaple v Závadě. Jedeme společně do Bělé, kde se loví pstruzi, posedíme a naplánujeme trasu někam dál,“ podotkl starosta.

Ke zvykům, které postupem času vymizely, patří taneční maraton. „Byl pokus o obnovu, ale nepodařilo se nám to. Nebyl moc velký zájem a navíc nemáme sál,“ dodal Jaroslav Smolka.