VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtenářka: Přijeďte se podívat, jaké vládnou poměry v Malých Hošticích!

Malé Hoštice - Vztek. Jedno slovo, které asi nejlépe vystihuje pocity čtenářky, která se v minulých dnech obrátila na naši redakci se stížností na situaci, která v současnosti vládne v její domovské obci Malých Hošticích.

16.7.2013 12
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Libor Plíhal

Žena, jejíž jméno redakce zná, ale na její přímou žádost zachovává v anonymitě, tvrdí, že počínání zdejšího vedení jde na úkor místních obyvatel, zato ku zřejmému prospěchu starosty a místostarosty. Terčem výtek je konkrétně problematika oprav místních komunikací.

Čtenářka: Starosta a místostarosta hrabou jen pod sebe

Doslova se pak jedná dle čtenářky o fakt, že již poněkolikáté prochází v Malých Hošticích velkou rekonstrukcí ulice Družstevní, kde bydlí shodou náhod i místostarosta a starosta.

Ostatní ulice a cesty v obci prý však zůstávají naopak zanedbané a pouze se občas „zalátají" nejmarkantnější závady. „Řeknu to natvrdo. Podle mne si pánové z vedení hrabou jen pod sebe. Teď si třeba dělají v ulici novou kanalizaci. Sám starosta se přitom na veřejném jednání přeřekl a ujelo mu, že peníze, za které se to dělá, byly původně určeny na zbudování chybějící cesty v jedné z nových ulic Na Pastrníku.

Tam se stavěly první domy už před nějakými dvaceti lety a od té doby se v těch místech nic neopravilo a neudělalo. Ostatní cesty v celé vesnici jsou taky hrozné. Jen Družstevní ulice se pořád zvelebuje," neskrývá svou rozladěnost žena.

Starosta: O přidělování peněz si nerozhodujeme

Malohoštický starosta Stanislav Kubesa však podobné tvrzení naprosto odmítá. Podstatnou roli tu hraje fakt, že Malé Hoštice nejsou oficiálně samostatnou obcí, ale opavskou městskou částí. Pro realizaci různých projektů, staveb a investic tak mají statutárním městem Opava (SMO) každoročně vyčleněn pouze určitý obnos peněz. O jejich rozdělování pak rozhodují opavští zastupitelé.

„Náš požadavek na výstavbu nové ulice Na Pastrníku její slepé části byl a je předmětem našich každoročních požadavků a jednání při výběru nejpotřebnějších investic. Tento úsek ulice je jedinou části s neasfaltovaným povrchem u nás a je pro mě již několik let noční můrou, kterou se nám nedaří řešit.

V době, kdy byly na výstavbu této ulice na SMO peníze, tak je bývalý starosta odmítl s tím, že není potřeba vyhazovat tolik financí a provádět nákladnou stavbu pro pár lidí, kteří tam bydlí, ale od té doby náklady na stavbu této ulice několikráte vzrostly a v současné době nejsme schopni potřebných čtyři až čtyři a půl milionu korun z vlastního rozpočtu dát dohromady a přes veškeré úsilí se toto doposud nepodařilo ani z rozpočtu města," říká Stanislav Kubesa.

Původní projekt zatrhla stavební komise

Jak dále starosta konstatuje, vloni se tedy obec rozhodla pro variantu udělat Na Pastrníku zpevněný asfaltový povrch bez podloží. Vyčlenila se pro to i část financí z rozpočtu. Nicméně obec míní a úřady mění. V tomto konkrétním případě stavební komise, která v místech provedla šetření a sondy, rozhodla, že navrhovaný typ opravy není možné realizovat, a to zejména kvůli bažinatému charakteru dané lokality.

„Nejednalo se o žádné přeřeknutí starosty, jak sděluje stěžovatelka, ale o řádnou informaci, kterou jsem podal na zastupitelstvu při projednávání tohoto navrhovaného způsobu opravy při schvalování rozpočtu pro rok 2012," dodává Stanislav Kubesa s tím, že peníze byly nakonec použity na opravu jiné komunikace, kde se propadla více jak čtyřicet let stará dešťová kanalizace a hrozilo nebezpečí zaplavení budov a pozemků sousedících s touto ulicí.

Ulice se prý rekonstruuje po šestatřiceti letech

„Nezakládají se rovněž na pravdě informace stěžovatelky, že se na ulici Na Pastrníku dvacet let nic nedělalo. Každoročně se provádí povrchová úprava a před sedmi lety zde byla vybudovaná splašková kanalizace. Ve své rozčilenosti zapomněla říci, že má postavený domek v zátopové oblasti a že to byli zastupitelé této městské části v čele se starostou a místostarostou, kteří se účinně zasadili o vybudování ochranných hrází v délce třináct set metrů proti záplavám. Ty se již několikráte osvědčily a ochránily několik desítek domů včetně domu stěžovatelky," uvádí Stanislav Kubesa a dodává:

V naší městské části máme více jak pět kilometrů vozovek a o něco více chodníků. Nemáme všechno vyšperkované, ale zdaleka není pravdou, že většina cest a chodníků je jen provizorně látána, zatímco všechny prostředky jdou na ulici, kde bydlí starosta a místostarosta. Podle střízlivého odhadu mohu říci, že více jak pětaosmdesát procent vozovek a přilehlých chodníků je opraveno po výstavbě splaškové kanalizace, která se v uplynulých létech u nás prováděla, a jsme jedinou městskou částí, kde máme splaškovou kanalizaci hotovou a funkční."

Právě to se má týkat i zmiňované ulice Družstevní. Ta se údajně rekonstruuje po dlouhých šestatřiceti letech. Opravy probíhají postupně během posledních sedmi let ve třech různých etapách. Momentálně je dokončována poslední, a to úprava po zborcené kanalizaci. Tvrzení, že se jedná o „protekční projekt", tak považuje vedení obce za absolutně scestné.

Autor: Tomáš Pustka

16.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič autobusu 18 000 Kč

Řidiči autobusů, trolejbusů a tramvají ŘIDIČ -KA MHD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Očadlíková Jarmila, tel.: 553 759 066, e-mail: jocadlikova@mdpo.cz., ZŠ/SOU, ŘP sk.D + osvědčení o profesní způsobilosti řidiče, potrvzení o zdravotní způsobilosti vydané poskytovatelem pracovně lékařských služeb., Nepravidelně rozvržená pracovní doba včetně sobot, nedělí a svátků, noční provoz. Týdenní pracovní doba je 38,75 hod., pracoviště Opava.. Pracoviště: Městský dopravní podnik opava, a.s., Bílovecká, č.p. 1127, 747 06 Opava 6. Informace: Jarmila Očadlíková, +420 553 759 066.

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 20 000 Kč

Technici technologové, normovači v ostatních průmyslových oborech TECHNOLOG, TECHNOLOŽKA LISOVÁNÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Hanšutová Eva Bc., tel.: 553 607 352. Životopis zašlete na e-mail: hansutova@komas.cz., vzdělání SŠ/VŠ technického směru, znalost technologie zpracování plechu a lisování, praxe v oblasti tváření kovů výhodou, dobré komunikační schopnosti (nutnost denní spolupráce s výrobou, konstruktéry), samostatnost, zodpovědnost., Pracoviště Opava, nástup ihned., Náplň práce:, - tvorba technologických postupů v rámci nových projektů, - analýza a optimalizace technologie u stávajících projektů, - spolupráce při zavádění nástrojů štíhlé výroby (eliminace ztrátových časů, organizace pracoviště, ergonomie, …), - spolupráce s oddělením vývoje a výzkumu v rámci zavádění nových výrobků, - aktivní vyhledávání progresivních technologií , - účast na interních auditech, - úzká spolupráce s oddělením konstrukce a nástrojárny, - denní komunikace s obchodním úsekem v rámci nabídkového řízení, - spolupodílí se na cenotvorbě, - práce s vnitropodnikovým IS. Pracoviště: Komas, spol. s r.o., Ostravská, č.p. 291, 747 70 Opava 9. Informace: Eva Hanšutová, +420 732 890 141,553 607 352.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 180 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů STROJNÍK KOLOVÉHO A PÁSOVÉHO RÝPADLA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 180 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání nerozhoduje. Požadujeme platný strojní průkaz na kolové a pásové rýpadlo. Praxe strojníka výhodou. Vhodné i pro absolventy. Nástup možný ihned, KO: K. Mokrý tel.: 777 306 738. Pracoviště: Kamil mokrý, Horní konec, č.p. 18, 747 11 Kozmice u Hlučína. Informace: Kamil Mokrý, +420 777 306 738.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Finanční poradce 25 000 Kč

Finanční poradci specialisté FINANČNÍ MANAŽER -KA PROJEKTŮ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: p. Zuzana Moravcová, Na Rybníčku 626/1, 746 01 Opava, e-mail: zuzana.moravcova@slu.cz, Požadované materiály zašlete písemně nebo emailem nejpozději do 3. 4. 2018 na adresu:, Slezská univerzita v Opavě, sekretariát kvestora, p. Zuzana Moravcová, Na Rybníčku 626/1,, 746 01 Opava., Požadované doklady:, · přihláška k výběrovému řízení (obsahující: označení výběrového řízení, jméno a příjmení,, datum a místo narození, místo trvalého pobytu, kontakty (telefon, mail, korespondenční, adresa), datum, podpis, · profesní životopis, včetně údajů o odborných znalostech a dovednostech, · kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, Odborné požadavky:, · znalost finančního řízení projektů z dotací EU, · dobrá znalost práce na PC (zejména MS Excel, Word), · zkušenosti s IS KP14+ a znalost pravidel pro příjemce projektů ESF/ERDF výhodou, Osobnostní předpoklady:, · pečlivost, samostatnost, přesnost, · schopnost pracovat v týmu, · komunikativnost a organizační schopnosti, · časová flexibilita a ochota vysokého pracovního nasazení, Nástup možný ihned po ukončení výběrového řízení. Pracovní smlouva na dobu určitou do 31. 10. 2019. Místo výkonu práce: Slezská univerzita v Opavě, Na Rybníčku 626/1, 746 01 Opava, , Charakteristika vykonávané práce:, · činnosti související s finančním řízením projektů, · odpovědnost za čerpání finančních prostředků projektů, · koordinace a kontrola plnění finančních plánů a rozpočtů, příprava a administrace změn, rozpočtů, · zpracování finanční části žádostí o platbu a podkladů pro finanční část zpráv o realizaci, projektů, · komunikace s poskytovatelem dotace, · spolupráce při zadávání veřejných zakázek. Pracoviště: Slezská univerzita v opavě, Na Rybníčku, č.p. 626, 746 01 Opava 1. Informace: Zuzana Moravcová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Finále Derby - Monaco Kravaře
42

Finále AHL ovládlo Monaco Kouty

Videosouhrn 20. března 2018

Smrt posledního nosorožce bílého a hromadné venčení za Marleyho: videa dne

Na Slezské univerzitě v Opavě vznikl originální audiovizuální projekt pro výuku

V podzemí ostravského klubu Les v Ostravě byl pokřtěn nový soubor vzdělávacích audiovizuálních filmů věnovaných výuce české literatury, zejména poezie. Připravili jej studenti a pedagogové oboru Audiovizuální tvorba na Slezské univerzitě v Opavě a nazvali jej Moderní poezie do škol.

Liga v Opavě? Ani v případě postupu být nemusí!

Opava je ve fotbalové euforii. Slezský FC válcuje své soupeře a útočí na postup. Fanoušci netrpělivě vyhlížejí první ligu. Ta ale nemusí být ani v případě, že Slezané druhou nejvyšší soutěž vyhrají. Důvod? Chybí jim vyhřívaný trávník 

Opavské nemocniční oddělení disponuje novým účinným přístrojem

Gynekologicko porodnické oddělení Slezské nemocnice je od včerejška bohatší o nový ultrazvuk za 1 597 200 korun. Včera se uskutečnilo jeho slavnostní předání za přítomnosti primátora Radima Křupaly (ČSSD).

Taťána Makarenko: I krásné ženy mohou být chytré

Také Obchodní centrum Breda & Weinstein se před několika dny stalo dějištěm castingu Miss Czech republic. Dvacítka půvabných slečen z celého Moravskoslezského kraje usilovala o postup do další fáze soutěže.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT