Uprostřed obce stojí půl druhého století starý dům, který se už pomalu rozpadal.

„Poslední majitel byl menším zemědělcem se zhruba pěti hektary polností. Byl to poslední dům v obci v původním stavu," upřesňuje malohoštický starosta Stanislav Kubesa. Obec se rozhodla nemovitost odkoupit a celou zrekonstruovat. Krom toho, že se do části budovy přestěhuje obecní knihovna, která v současnosti sídlí v nevyhovujících prostorách, budou místní obytné prostory upraveny jako v době před více než sto lety.

„V podkroví chceme v příštím roce připravit expozici ze zajímavých sbírek z doby prehistorické, které byly nalezeny v obci při výstavbě splaškové kanalizace, a to včetně téměř zachovalé kostry člověka," popisuje Stanislav Kubesa a pokračuje: „Druhá část expozice by měla představovat různá řemesla, kterých zde bylo několik, a různé pomůcky a nářadí, které se v tehdejší době užívaly."

Působivý přitom bude nejen interiér, ale i venkovní prostředí. Předzahrádka má být osázena květinami a bylinami, které pěstovaly naše babičky a prababičky, na dvorku zůstal ořech a mohutná moruš. Během podzimu se tu pak mají zasadit krajové odrůdy ovocných dřevin, které se dříve pěstovaly na Hlučínsku a povedlo se je zachovat.

Práce na skanzenu trvaly tři roky. Obec přitom vše platila lidově řečeno ze své kapsy.

„Žádnou dotaci jsme nepobírali. Každý rok jsme pro projekt vyčlenili v rozpočtu část financí," potvrzuje malohoštický starosta s tím, že přesná výše nákladů do doby uzávěrky tohoto vydání ještě nebyla vyčíslena. Samotný skanzen byl poté slavnostně otevřen veřejnosti uplynulý pátek v rámci oblíbeného odpustu.