Nevím o nikom, kdo by byl volný

„Ne, pacienty nepřijímáme,“ sdělila redakci dětská zubní lékařka ordinující v Opavě Barbora Smolková. Jak uvedla, neví, kdo z opavských stomatologů pacienty přijímá, nicméně lidem, kteří zubního lékaře nemají, radí buďto obrátit se na zdravotní pojišťovnu, nebo stomatologickou komoru. Seznam lékařů, kteří ještě mají v kartotéce místo, pak pacienti najdou i na internetových stránkách České stomatologické komory.

Plno i na opavské poliklinice

Nové pacienty pak neberou ani ve stomatologické ordinaci doktorky Věry Staňové. Jak uvedla sestřička, berou pouze rodinné příslušníky pacientů. Podobně to vypadá i v ordinaci zubní lékařky z opavské polikliniky Alice Uhrinové. Nové pacienty zde berou jen ve výjimečných případech.

„Bereme děti, které končí u dorostového lékaře, ty opravdu nemají, kam by šly. Svým způsobem jsme takoví rodinní zubní lékaři,“ míní Alice Uhrinová. Na otázku, kde mají pacienti naději, že by je mohli zařadit do kartotéky, odpověděla Alice Uhrinová toto: „Vím, že děti občas přijímá paní doktorka Smolková, ta má předškolní děti. Dále malé děti, předškolní a prvňáčky přijímá i doktorka Marethová.“

Také lékaři, kteří mají mladé absolventy, by podle ní mohli ještě přijímat, například doktorka Scheeová nebo doktor Ochonský. Zubní lékaři ordinující na poliklinice mají podle Alice Uhrinové plno. Pacienti, jak zmínila, vidí, že zubařů je málo, a proto si hlídají, aby se k prohlídce dostavili dvakrát do roka.

Také sestřička z ordinace opavského stomatologa Aleše Vlčka potvrdila, že pacienty momentálně neberou. Mají plno, a to i přesto, že lékař nemá smlouvu s pojišťovnou, a pacient si tak úkony hradí sám.

Mimo Opavu je situace stejná

Situace je stejná i u mimoopavských zubařů. „Nepřibíráme nové pacienty. Ale pokud k nám chodí celá rodina a nemají kam dát své dítě, které odchází od dorostového lékaře, tak jej vezmeme,“ řekl Jaroslav Svoboda, jehož ordinace se nachází v Oticích. Snad i proto, že má uzavřenu smlouvu s pojišťovnou, má Jaroslav Svoboda plno.

Jak uvedl, kdyby smlouvu s pojišťovnou neměl, spousta lidí by od něj kvůli platbám za úkony odešla. Na otázku, zdali ani on neví o nějakém kolegovi, kam by se lidé mohli eventuelně obrátit, odpověděl Jaroslav Svoboda, že v Hradci nad Moravicí je mladá stomatoložka, která pacienty přijímá.

I sestřička Lenka Kubová ze stěbořické ordinace zubní lékařky Dagmar Zemanové řekla, že zatím pacienty nepřibírají. „Uvidíme po Novém roce, to budeme z kartotéky vyřazovat lidi, kteří už delší dobu nechodí,“ podotkla.

(mn)

Pojišťovny: Zubní péči ze zákona zajistíme

To, že je na Opavsku nedostatek zubních lékařů, trápí nejednoho pacienta. V této souvislosti jsme proto oslovili zdravotní pojišťovny s otázkou, zda mohou pojištěncům poradit, kde je na Opavsku volný zubař? Co mohou dělat v případě, že jejich zubní lékař například odejde do důchodu.

Ředitel opavské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Michal Vojáček je se situací na Opavsku seznámen. „Se zubaři je to svízelné, v Opavě jich není dostatek. Ani pojišťovna neumí zubaře vydobýt,“ říká Vojáček s tím, že pokud vyvstane problém, budou kontaktovat zubaře v blízkém okolí. „Každý zubař, který splní kvalifikační nároky, bude mít smlouvu s pojišťovnou,“ uvádí Michal Vojáček a doplňuje, že pojišťovna již vypsala výběrové řízení.

Jak dále zmínil, zubních lékařů je v Opavě nedostatek, problém je zejména najít kvalifikované lékaře. „Situaci řešíme tak, že se pojištěnec obrátí na pojišťovnu, která bymuměla podle zákona zajistit péči. Nebo se může pojištěnec podívat na www.ozp.cz, kde je seznam smluvních partnerů,“ uvádí ředitelka ostravské pobočky Oborové zdravotní pojišťovny Šárka Šindlerová.

Podle jejích slov se ve většině případech tuto péči podařilo na Opavsku zajistit. „Počet pojištěnců není takový, že bychom nebyli schopni zajistit. Je nám nápomocná také Česká stomatologická komora,“ říká Šindlerová.

Jak dále uvádí, pojištěnec může přejít do jiného okresu, pokud má zájem nebo se stává, že praxi převezme jiný lékař. Ředitel Revírní bratrské pokladny Lubomír Káňa konstatoval, že na Opavsku je problém se zubními lékaři. „Situace v listopadu a prosinci je složitá, nové pacienty budou přijímat čtyři lékaři od ledna příštího roku,“ vyjádřil Káňa a doplnil, že na internetových stránkách www.dent.cz pojištěnec může zjistit, kteří lékaři budou od ledna přijímat pacienty.

„Na těchto stránkách jsou vedeni lékaři, kteří berou nové pacienty, víme, že do konce roku je situace svízelná. Ani nová zařízení nově příchozí neberou,“ zmínil Káňa a dodal, že pojištěnci se mohou přijít poradit na expozituru Revírní bratrské pokladny do Opavy, kde jim rádi doporučí adresu a telefonní číslo zubních ordinací.

Pojištěnci Vojenské zdravotní pojišťovny se podle slov jejího generálního ředitele Františka Beránka musí nejprve poradit s pojišťovnou. „Příslušná pobočka zjistí kapacitu a najdeme zubaře. Pobočka má regulérní působnost a vytvoří prostor,“ konstatuje František Beránek a pokračuje: „Ze zákona vyplývá povinnost zajistit pro pojištěnce tu nejkvalitnější péči, zatím jsme s tím neměli problémy,“ dodává Beránek.

Podle něj se mají klienti obrátit na pobočku v Olomouci, která se o ně postará a nabídne mu zubního lékaře. „Po konzultaci se zubním lékařem zajistíme péči, zatím se nám ji bezezbytku daří zajišťovat,“ doplnil Beránek.

Moje ambulance o zubařích neuvažuje

Ředitel ostravské pobočky Mojí ambulance David Laštůvka konstatoval, že zubní lékaře nemají. „Zubaře nemáme, v naší ambulanci máme pouze praktické lékaře,“ uvedl se slovy, že v současné době o zubních lékařích neuvažují.

(luc)