Po příjezdu na místo si snad nikdo nemůže nepovšimnout velice kosmopolitní atmosféry, která na břehu přehrady panuje. „Pro britské skauty je to zážitek na celý život. Jsou z našeho způsobu táboření přímo nadšeni,“ přiznává vedoucí tábora Petr Dědic.

Tímto nepřímo vyzdvihl i způsob technického zajištění, které si opavští skauti pro britskou návštěvu na Hartě připravili. Stejně jako české skautské tradice si Britové oblíbili i české buchty. „Dokonce jsme pro maminky našich dětí připravili soutěž o nejlepší buchtu a ty se rozhodně nebály hojně se zúčastnit. Proto jsme skvělými anglickými caky zásobení,“ vtipkuje Dědic.

Pro britské děti je celý tábor jedno velké překvapení. Přestože skauting má kořeny právě v jejich zemi, ceremonie zasekávání sekery či vztyčování vlajky jsou pro ně novinka. Deset britských dětí přijelo na Slezskou Hartu z mezinárodního skautského jamboree ve Švédsku.

I když ne všechny děti z Opavska plynně mluví anglicky, komunikace mezi nimi nevázne. „Děti jsou prostě děti. Vždy si najdou cestu, jak spolu fungovat a spolupracovat,“ vysvětluje s úsměvem britský skautský vedoucí Paul.

Přestože počasí není výstavní, skautským vodákům to vůbec nevadí. Organizátoři přesto přiznávají, že měli obavu, jestli vše proběhne bez komplikací. Ty v minulých letech nastaly s místem k táboření. „Za bezproblémový průběh můžeme poděkovat hlavně vedení Povodí Odry. Scenerie u Slezské Harty nám tak mohou závidět i ti nejprofesionálnější vodáci,“ říká kapitán opavského skautského střediska Přístav Poseidon Dalibor Zeman.

Andrea Jarošová