Jedním z těch, pro které je podle jejích slov zachování hlučínských záchranářů ve stávající podobě prvořadým úkolem, je starosta David Maňas, který na podporu vojenských záchranářů v kraji zorganizoval petici.

Buďme konkrétní, co na záchranu hlučínského praporu podnikáte?

Konzultuji to s poslanci napříč politickým spektrem. Ať již je to Miroslav Krajíček (ODS), Pavol Kubuš (ČSSD) či Václav Klučka (ČSSD). Ale především s hejtmanem Evženem Tošenovským (ODS). Také jsem zorganizoval petici a nechal ji podepsat starostům z širokého okolí. Stanovisko podporující zachování útvaru vydali i ostravští zastupitelé. Vždyť sídlíme vedle Ostravy a v případě jakékoliv ekologické havárie tam naši záchranáři jsou do šedesáti minut. Jsem přesvědčen, že odchod vojáků z tohoto kraje by nebyl dobrý.

Nicméně o jejich zrušení jako takovém řeč nebyla. Hovoří se o jejich převedení pod hasiče.

Pokud tento útvar spadne pod ministerstvo vnitra, pak se domnívám, že toto ministerstvo na jeho provoz nebude mít a pak může dojít ke zrušení. K tomuto názoru mě vede zkušenost s tím, jak se my jako město finančně podílíme na provozu hasičských stanic. Domnívám se, že takový útvar hasiči neudrží. Pak si ovšem neumím představit například návrat takových povodní, jaké byly v roce 1997. Co bude? To nám přijedou pomáhat vojáci z Olomouce? Jak rychle a jakými cestami se zde dostanou?

Pomáhali hlučínští záchranáři při nedávné povodni?

Pomáhali v Kravařích, v Ostravě. Jejich pomoc je ale neocenitelná při všech katastrofách. Například při sněhových kalamitách, kde běžná technika nestačí, prohrnují silnice, aby obce nezůstaly odříznuty od světa, pomáhají i lidem až v Jeseníkách.

Kontaktoval vás někdo z ministerských úředníků s otázkou, jaký máte názor na reorganizaci tohoto útvaru?

Ne. I když chápu, že interní armádní věci se mnou konzultovat nebudou, ale nikdo se mě ani nezeptal například na můj názor například na to, jakou důležitost a postavení tento útvar má. A to nejde jen o prestiž města. Vždyť tento útvar zaměstnává dnes zhruba 250 lidí, a dává práci i místním lidem. Mám informace i o tom, že řada profesionálních vojáků by ráda v našem města bydlela. Ještě letos v květnu předávala ministryně Parkanová s velkou slávou hlučínské jednotce čestný název brigádního generála Jana Satorie. Proč taková akce, když za tři měsíce se hovoří o zrušení? Tomu opravdu nerozumím.

V našich novinách se objevila informace, že jste se pro jiné pracovní povinnosti nezúčastnil schůzky starostů a ministryně Parkanové, kde se o těchto věcech mělo jednat.

To je omyl. Zmíněná schůzka se týkala umístění radaru na území ČR, k záchranným praporům žádné setkání neproběhlo. Já jsem ovšem připraven zúčastnit se takových jednání a odsunout vše ostatní. Udělám vše, co je v mých silách, aby hlučínští záchranáři zůstali v nezměněné podobě pod ministerstvem obrany.