Do Mařákovy ulice jsme se poprvé vypravili v říjnu loňského roku. Místní obyvatelka Dana Válková nám tehdy ukazovala, jak vypadá nejen ulice, ale také její sklep po jednom jediném dni srážek. Přes ulici se nedalo projít suchou nohou, sklep byl plný vody.

Paní Válková nám tehdy přiznala, že vodu ze sklepa vybírá pokaždé, když trochu vydatněji zaprší.

A co je vůbec důvodem těchto malých „záplav"? Cesta je totiž nešťastně řešená. Za vše mluví fakt, že kanály jsou položeny výš než samotná cesta. Stačí jednodenní srážky a z ulice je doslova jezero. Navíc prý asfalt před čtyřmi lety položili na nezpevněný povrch. Chodníky podél ulice už situaci nezachrání, jen ji zhoršují. Skrze ně totiž voda prosakuje do sklepů zdejších obyvatel.

Dana Válková chodila od čerta k ďáblu a za opravu ulice orodovala snad všude. Nikde ale nebyla vyslyšena.

Když poslední dny pršelo doslova v kuse, zajímalo nás, jak se se situací perou právě lidé v Mařákově ulici. Ani po půl roce ovšem nedošlo k žádné změně. „S paní Válkovou jsem před pár dny mluvila. Byla nešťastná, vodu ze sklepa prý vybírá každý den," informovala nás její sousedka Pavlína Spívalová, které se naštěstí zatopený sklep netýká.

I tak ale každé ráno marně bojuje se zatopenou ulicí. „Suchou nohou se jí prostě projít nedá. Člověk aby chodil do práce v gumácích," kroutila nechápavě hlavou.

A tak to také nějakou dobu zůstane. Tento smutný fakt nám potvrdila vedoucí opavského odboru přípravy a realizace investic Jana Onderková. „Máme vypracovanou projektovou dokumentaci a máme vydáno územní rozhodnutí. O stavební povolení nemůžeme požádat, jelikož čekáme na převod dvou pozemků mezi Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových a krajem. Řeší se již dva roky, ale už se blíží k závěru. V návrhu plánu investic je tato akce již od roku 2008, ale nikdy jako priorita nebyla schválena k realizaci."

Dana Válková tedy místo odpočívání v důchodě bude vybírat vodu ze sklepa dál. Jí i ostatním obyvatelům Mařákové ulice nezbývá tedy nic jiného, než věřit v příznivou předpověď počasí.