Aby se i k dalším městům v republice připojila slezská metropole, napadlo Opavské zastupitelstvo dětí a mládeže společně se členy Asociace studentů a přátel Slezské univerzity v Opavě (ASPSU).

„Především do páteční akce se zapojily i dvě naše studentky Tereza Jirásková a Barbora Hrošová. Ve spolupráci s koordinátorem akce Milanem Freibergem a studenty z opavských středních škol propagovaly akci, vysvětlovaly její zaměření a byly k ruce všem, kdo potřeboval nějakou pomoc," uvedl k účasti studentů univerzity předseda ASPSU Ondřej Pupík a dodal, že dopisy byly nejen v češtině, ale také v angličtině.

Obě studentky pomáhaly zájemcům s jiným jazykem.

Nevídaný úspěch

„Psaní dopisů v Opavě zažilo dosud nevídaný úspěch. Povedlo se napsat rovných 478 dopisů, což je oproti loňským 72 listům výrazný rozdíl. Tento počet mile překvapil i lidi z Amnesty International, protože to je nebývale vysoký počet dopisů na jedno jediné místo psaní," řekl k výsledku snažení Milan Freiberg.

Stejně jako v roce 2014, i poslední psaní dopisů se uskutečnilo v Obchodním centru Breda & Weinstein.

Dopisy pro Barmu

Nakonec se však rozšířilo také po školách, kde iniciátoři akce pořádali přednášky a instruovali žáky, jak v psaní postupovat.

„Přímo v obchodním centru lidé poctivě napsali okolo osmdesáti dopisů a částečně také přispěli na poštovní známky. Snažili se také ve školách, například žáci Základní školy Opava, Boženy Němcové díky Kateřině Michaliskové napsali 76 dopisů do Mexika, na Střední zdravotnické škole Opava maraton psaní organizovaly Veronika Urbancová a Tereza Marulevová a výsledkem bylo více než 130 dopisů," uvedl Milan Friberg.

Vůbec nejvíc dopisů odešlo ze Základní školy Edvarda Beneše, kde akci propagovala Michaela Škrbelová a výsledkem bylo 153 odeslaných dopisů. Všech 478 listů z Opavy bylo odesláno do organizátory zvolených dvanácti zemí, jako je například Saudská Arábie, Barma, Uzbekistán, Kongo či Írán.

Podle zatím dostupných informací se na jejich podporu v rámci letošní kampaně napsalo více než 1,8 miliónu dopisů.

Oč se jedná?Amnesty International Maraton psaní dopisů se pořádá při příležitosti Mezinárodního dne lidských práv. Sepsáním dopisu můžete i vy podpořit nespravedlivě vězněné, pronásledované nebo utlačované lidí na celém světě. Jedná se o největší mezinárodní akci na podporu nespravedlivě vězněných, pronásledovaných nebo utlačovaných lidí.

Cílem je společně ručně napsat a poslat co nejvíc dopisů s výzvami vládám či úřadům příslušných zemí, a upozornit tak na porušování práv konkrétních lidí. Obětem bezpráví je možné psát dopisy solidarity a vyjádřit jim tak podporu.

Petr Večeřa