VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Marek Stromský s Amantem prožili pohádkovou neděli

Pardubice, Štěpánkovice /PODRUHÉ AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ - Štěpánkovice mají svého hrdinu! Marek Stromský zlomil pardubické prokletí. S alberovským Amantem Gris doběhl v jednom z nejtěžších dostihů, slavné Velké pardubické, na druhém místě.

10.10.2010 2
SDÍLEJ:

Josef Váňa to dokázal. S Tiumenem vyhrál 120. Velkou pardubickou steeplechase. Druhý doběhl Amant Gris s Markem StromskýmFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Dva smutné roky jsou zapomenuty! V neděli šestatřicetiletý žokej zářil štěstím, s ním i celý Albertovec. „Amantovi jsem věřil a on mě nezklamal, v neděli jsem si připadal jako v pohádce,“ vyznal se šestatřicetiletý rodák ze Štěpánkovic.

Nechybělo mnoho, mohl Velkou i vyhrát. Legendární Josef Váňa ho s Tiumenem v dramatickém finiši porazil doslova o centimetry, navíc to vypadalo, že Amant byl tísněný. Marek Stromský podal dokonce protest, dostihová komise se téměř dvacet minut radila, výsledek zůstal ale nezměněn.

„Kontakt tam byl, o tom není pochyb. Mám roztrženou botu. Mrzí mě, že pan Váňa řekl, že jsem měl dost místa, tak to ale nebylo, vždyť on sám se ani neradoval, nebyl si jistý, čekal na verdikt komise,“ podotkl žokej jezdící v albertovských barvách.

V rodných Štěpánkovicích Markovi přichystali sousedi slavnostní přivítání. Transparent: Pro nás jsi vítězem, byl vystižný. Stromský v Pardubicích bojoval na více frontách. Asi všichni mají v paměti jeho předešlá neúspěšná vystoupení. V neděli ale dokázal, že patří k české špičce, zbavil se černé nálepky pardubického smolaře, zkušeně se dokázal vyrovnat s tlakem, který byl na něj vyvíjen.

Už rámcové dostihy ukázaly, že jeho forma má stoupající tendenci, dva z nich vyhrál. „Cítil jsem se dobře. Nablízku jsem měl rodinu, děti se mnou chodily pro ceny, společně s manželkou jsme si neděli pořádně užili,“ usmíval se šestatřicetiletý žokej.

Svůj úspěch ještě neoslavil, vždyť cestu z Pardubic strávil za volantem. „Oslavy teprve přijdou. Chci poděkovat fanouškům, sousedům, jejich podpora byla milá. Hlavně mi spadl kámen ze srdce, že jsme s Amantem byli ve zdraví v cíli, a splatili tak dluh panu Hájkovi, který jsme vůči němu měli,“ vydechl si Marek Stromský.

Štěstím zářil také trenér Radek Holčák. „Pro mě bylo úspěchem, že Amant vůbec stál v padoku. Vyhrabal se ze zdravotních problémů, i během dostihů měl problémy s kopytem, přišlápl si podkovu, ale běžel jako mladík. Jeho výkon i Marka byl fantastický,“ chválil albertovskou dvojici Radek Holčák.

„Druhé místo mě zahřálo u srdíčka. Amant je prostě železný dědek, tvrdý kůň, který se rozdá do posledních sil,“ pokračoval úspěšný trenér. K tomu, zda Amant bude startovat i za rok, Radek Holčák odpověděl: „Uvidíme, vrátili jsme se v jednu v noci, těžko dělat nějaké prognózy, necháme to čistě na Amantovi.“

Stromský dokázal, že patří k absolutní špičce

Hřebčín Albertovec je na nohou. Marek Stromský s Amantem Gris proběhl cílem Velké pardubické na druhém místě, a mohl i vyhrát. V drtivém finiši byl o čumák rychlejší legendární Josef Váňa v sedle Tiumena. Marek Stromský si ale radost pokazit nenechal.

Neděle mu vyšla, jako třešničku na dortu si přidal vítězství ve dvou rámcových dostizích. Navíc zlomil své černé prokletí, vždyť má na svém kontě více než tisícovku startů. Dlouho jezdil v Německu i Itálii, ale na úspěch z Pardubické stále čekal, tedy až do nedělního odpoledne.

Máte za sebou hektickou a úspěšnou neděli, už jste to stihl oslavit?

Abych pravdu řekl, ještě ne. Nebyl čas, ale oslava bude. Něco určitě připravím.

Startoval jste v pěti dostizích, dva jste vyhrál, vrcholem bylo druhé místo ve Velké…

Neděle pro mě dopadla pohádkově. Díky dvěma vítězstvím v rámcových dostizích jsem získal na jistotě. Nakonec i Velká mi vyšla. Ono celkově byl celý den úspěšný. Na závodišti nechyběly moje děti, manželka. Chodily společně se mnou pro ceny, prostě jsme si to náramně užili.

Dva rámcové dostihy jste nedokončil.

Šlo o zdraví koníků. Měli zdravotní problémy, nechtěl jsem je trápit, proto došlo k jejich zastavení.

Vrcholem nedělního dne byla Velká. Ročníky předtím vám nevyšly, neměl jste trochu z dostihů strach?

Strach ne. Kdybych se měl stresovat, tak tuhle práci nemohu dělat. Měl jsem dobrého koně, já Amantovi hodně věřil, a on mě nezklamal, šel výborně. Po závodě mi spadl obrovský kámen ze srdce, už proto, že jsme ve zdraví doběhli do cíle. A také se nám s Amantem podařilo splatit dluh k pánu Hájkovi, který jsme vůči němu měli.

Kdy jste začal věřit, že by to mohlo dobře dopadnout? Dá se takhle během závodu uvažovat?

Každá překážka je těžká, každý skok svým způsobem zákeřný. Navíc člověk nejede sám. Samozřejmě, že taková myšlenka se vám hlavou prožene. Po poslední překážce jsem věřil, že budeme na tabuli.

Máte vynikající druhé místo, nicméně to bylo o centimetry. Po závodě jste podal dokonce protest ohledně tísnění Josefem Váňou…

Mrzí mě, že pan Váňa neuznal, že mě těsnil. To ‚místo‘, jak tvrdil, jsem neměl. Mám o bariéru roztrženou botu, protest jsem podával oprávněně. Samotný pan Váňa čekal, jak verdikt dopadne, jistý si nebyl, proto se ani neradoval. Tím ale nechci říci, že mě těsnil schválně, to vůbec ne, jeho koník se motal, křížení tam bylo.

Verdikt komise vám ale radost nepokazil…

V žádném případě, jsem maximálně spokojený.

Vaše taktika byla předem stanovena, nebo vyplynula z průběhu dostihů?

Jeli jsme podle domluvy s trenérem, přesně tak, jak to má Amant rád.

Pojďme ještě k rámcovým dostihům. Nemá člověk zafixováno, že se musí šetřit, přece jenom nešťastný pád byl mohl pohřbít žokejovy naděje…

Samozřejmě, že tohle hrozí, ale člověk se s tím musí poprat. V rámcových dostizích jsem měl dobré koně a výsledky v nich mě, dostaly do pohody.

Při návratu domů vás čekalo ve Štěpánkovicích překvapení. Je to tak?

Ano, sousedi mi před dům vyrobili malý Taxis, nechyběly transparenty. Bylo to od nich hezké a zároveň milé, strašně mě to potěšilo.

Letošní sezona pro vás už skončila?

Ještě ne. Uvidíme, kam mě Holčákovi pošlou, letos pojedu už jenom jejich koně. Vím, že jsou ještě nějaké Pardubice, Slušovice nebo Bratislava.

A poslední otázka. Vlastního koně ještě nemáte?

Zatím ještě ne, ale uvidíme, co přinese čas.

Radek Holčák: Výkon Amanta mě hřeje u srdíčka

Podle prognóz jeden z favoritů Velké pardubické, Bremen Plan, nakonec slavný dostih nedokončil. Přesto měl trenér Radek Holčák nakonec velkou radost. Jeho další svěřenec, albertovský Amant Gris, byl v cíli druhý.

„S výkonem Amanta jsem nadmíru spokojený. On i Marek Stromský podali fantastický výkon,“ netajil svou radost Radek Holčák.

„Bral jsem za úspěch, že Amant stál vůbec na startu v paddoku. Prošel vleklými zdravotními problémy, nám se ho ale podařilo dostat do staré formy. Je to sice už jedenáctiletý dědula, ale je to tvrdý kůň, dokáže ze sebe vydat maximum, prostě rozdá se do posledních sil, běžel jako mladík,“ nešetřil chválou jeden z nejúspěšnějších českých trenérů ze stáje Valencio.

Amant svedl velký boj s legendárním Josefem Váňou v sedle Tiumena, vypadalo to, že ho vítěz Velké tísnil. „Stál jsem na konci cílové rovinky. Tísnění tam bylo, což přiznala i dostihová komise. Marek musel Amanta vytáhnout do levé strany, ono každé tísnění je omezením, u Tiumena šlo o stádový pud,“ vyjádřil se Radek Holčák k inkriminovanému okamžiku.

Obyčejný diváky si určitě nevšiml, že Amant měl problémy s kopytem. „Má s tím stále problém, jedná se o přišlápnutou podkovu. Kopyto má rozsypané, jezdí mu ho dávat dohromady kovář až z Prahy, špatně mu dusá,“ poznamenal Holčák.

To, zda se Amant postaví na start Velké i příští rok, Radek Holčák v současné době prozradit nemůže. „Jak říkám, má svůj věk. Budeme se řídit koněm,“ odpověděl respektovaný trenér.

Radek Holčák také ocenil výkon Marka Stromského. „Startoval s černou nálepkou neúspěšného jezdce na Velké. Dokázal se ale výborně s velkým tlakem vyrovnat. V rámcových dostizích patřil k favoritům, svou roli zvládl. Jsme maximálně spokojeni,“ zdůraznil trenér z Velkých Karlovic.
Poslední aktualizace: Váňa definitivně vítězem

Autor: Roman Brhel

10.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 20 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ/-KA sk. C (rozvoz výsekového masa). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Karel Klemens, tel. 602 536 723, e-mail: jatky.melc@seznam.cz, vzdělání nerozhoduje, jednosměnný provoz, nástup IHNED, mzda 20 000 - 25 000 Kč. Pracoviště: Jaroslava klemensová - pracoviště jatky - melč, 747 84 Melč. Informace: Karel Klemens, +420 602 536 723.

Právo - Právo Právník 25 000 Kč

Podnikoví právníci PRÁVNÍK, PRÁVNIČKA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 37000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Moravcová Zuzana. Požadované materiály zašlete písemně nebo emailem nejpozději do 4.6. 2018 na adresu: Slezská univerzita v Opavě, sekretariát kvestora, p. Zuzana Moravcová, Na Rybníčku 626/1, 746 01 Opava, e-mail: zuzana.moravcova@slu.cz, VŠ právního zaměření, výborná znalost právních předpisů ČR a praktická schopnost její aplikace (obchodní vztahy, pracovní právo, zadávání veřejných zakázek, atd.); praxe v oblasti práva souvisejícího s činností veřejných vysokých škol nebo orgánů veřejné správy výhodou; zkušenost s vytvářením metodiky a tvorbou vnitřních norem výhodou; dobrá uživatelská znalost softwaru MS OFFICE (Word, Excel, Outlook); znalost ASPI nebo obdobného SW výhodou; samostatnost, rozhodnost, důslednost, systémové myšlení, organizační a komunikační schopnosti, týmová spolupráce., Pracoviště Opava, nástup možný ihned po ukončení výběrového řízení, pracovní smlouva na dobu určitou 1 rok s předpokladem prodloužení na dobu neurčitou., Požadované doklady: přihláška k výběrovému řízení včetně udělení souhlasu se zpracováním osobních údajů (vzor ke stažení na http://www.slu.cz/slu/cz/uredni-deska/volna-pracovni-mista), profesní životopis, včetně údajů o odborných znalostech a dovednostech, kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání. , Upozornění: Zařazení zaměstnance do výběrového řízení je podmíněno udělením souhlasu se zpracováním osobních údajů uvedených v přiložených materiálech ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, pro účely výběrového řízení. Tyto údaje nebudou zpřístupněny či sdělovány žádným osobám a nebudou použity k jinému, než výše uvedenému účelu. Pokud s uchazečem nebude uzavřen pracovní poměr, materiály zaslané do výběrového řízení mu budou vráceny zpět; v případě, že se takto zaslané materiály vrátí univerzitě prostřednictvím poštovní služby zpět jako nevyzvednutá zásilka, budou bezprostředně poté skartovány. , Náplň práce:, samostatné zajišťování standardní právní agendy, metodické řízení právních souvislostí běžných činností univerzity a poskytování součinnosti při tvorbě a aktualizaci vnitřních předpisů a norem.. Pracoviště: Slezská univerzita v opavě, Na Rybníčku, č.p. 626, 746 01 Opava 1. Informace: Zuzana Moravcová, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 130 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů STROJNÍK KOLOVÉHO A PÁSOVÉHO RÝPADLA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzdělání nerozhoduje. Požadujeme platný strojní průkaz na kolové a pásové rýpadlo. Praxe strojníka výhodou. Vhodné i pro absolventy. Nástup možný ihned, KO: K. Mokrý tel.: 777 306 738. Pracoviště: Kamil mokrý, Horní konec, č.p. 18, 747 11 Kozmice u Hlučína. Informace: Kamil Mokrý, +420 777 306 738.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 18 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní OSTRAHA PRODEJEN. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KO: Liebertzová Pavla, tel.: 606 333 112 - volejte po - pá: 8:00 - 15:00 hod., e-mail: s.bernardi@bohemiaplus.cz. Pro informování ohledně prac. místa volat na uvedený telefon. Nechodit na pobočku!, Požadujeme: příjemné vystupování, trestní bezúhonnost, dobrý zdravotní stav, praxe výhodou není však podmínkou. Certifikát strážného zajistíme! , Pracoviště:Kravaře, nástup: ihned.. Pracoviště: Bohemia marten plus s.r.o. - penny market kravaře, Opavská, č.p. 3376, 747 21 Kravaře u Hlučína. Informace: Pavla Liebertzová, +420 606 333 112.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SFC Opava-1FK.Příbram 1:1

Fotbalisté dorazí na radnici. Pozdravit je chtějí i fanoušci

Technoparty se na Hadince konají pravidelně každým rokem.

Na Hadince odstartovala technoparty

Deník přináší pravidelnou přílohu s fotografiemi miminek

Sobotní vydání regionálních Deníků přináší pravidelnou přílohu Moje rodina, která obsahuje fotografie miminek narozených v uplynulých dnech. 

Fanděte na opavské Hlásce

Holdujete sportu? Pokud ano, zapojte se do fotografické soutěže Opavského a hlučínského deníku, kterou pořádá ve spolupráci s městem Opava.

Policisté „číhali“ u železničních přejezdů

Na jízdu přes železniční přejezdy se tento týden zaměřili moravskoslezští policisté.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme Vám program fotbalových utkání na Opavsku a Hlučínsku pro tento víkend.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT