VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Marek Stromský s Amantem prožili pohádkovou neděli

Pardubice, Štěpánkovice /PODRUHÉ AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ - Štěpánkovice mají svého hrdinu! Marek Stromský zlomil pardubické prokletí. S alberovským Amantem Gris doběhl v jednom z nejtěžších dostihů, slavné Velké pardubické, na druhém místě.

10.10.2010 2
SDÍLEJ:

Josef Váňa to dokázal. S Tiumenem vyhrál 120. Velkou pardubickou steeplechase. Druhý doběhl Amant Gris s Markem StromskýmFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Dva smutné roky jsou zapomenuty! V neděli šestatřicetiletý žokej zářil štěstím, s ním i celý Albertovec. „Amantovi jsem věřil a on mě nezklamal, v neděli jsem si připadal jako v pohádce,“ vyznal se šestatřicetiletý rodák ze Štěpánkovic.

Nechybělo mnoho, mohl Velkou i vyhrát. Legendární Josef Váňa ho s Tiumenem v dramatickém finiši porazil doslova o centimetry, navíc to vypadalo, že Amant byl tísněný. Marek Stromský podal dokonce protest, dostihová komise se téměř dvacet minut radila, výsledek zůstal ale nezměněn.

„Kontakt tam byl, o tom není pochyb. Mám roztrženou botu. Mrzí mě, že pan Váňa řekl, že jsem měl dost místa, tak to ale nebylo, vždyť on sám se ani neradoval, nebyl si jistý, čekal na verdikt komise,“ podotkl žokej jezdící v albertovských barvách.

V rodných Štěpánkovicích Markovi přichystali sousedi slavnostní přivítání. Transparent: Pro nás jsi vítězem, byl vystižný. Stromský v Pardubicích bojoval na více frontách. Asi všichni mají v paměti jeho předešlá neúspěšná vystoupení. V neděli ale dokázal, že patří k české špičce, zbavil se černé nálepky pardubického smolaře, zkušeně se dokázal vyrovnat s tlakem, který byl na něj vyvíjen.

Už rámcové dostihy ukázaly, že jeho forma má stoupající tendenci, dva z nich vyhrál. „Cítil jsem se dobře. Nablízku jsem měl rodinu, děti se mnou chodily pro ceny, společně s manželkou jsme si neděli pořádně užili,“ usmíval se šestatřicetiletý žokej.

Svůj úspěch ještě neoslavil, vždyť cestu z Pardubic strávil za volantem. „Oslavy teprve přijdou. Chci poděkovat fanouškům, sousedům, jejich podpora byla milá. Hlavně mi spadl kámen ze srdce, že jsme s Amantem byli ve zdraví v cíli, a splatili tak dluh panu Hájkovi, který jsme vůči němu měli,“ vydechl si Marek Stromský.

Štěstím zářil také trenér Radek Holčák. „Pro mě bylo úspěchem, že Amant vůbec stál v padoku. Vyhrabal se ze zdravotních problémů, i během dostihů měl problémy s kopytem, přišlápl si podkovu, ale běžel jako mladík. Jeho výkon i Marka byl fantastický,“ chválil albertovskou dvojici Radek Holčák.

„Druhé místo mě zahřálo u srdíčka. Amant je prostě železný dědek, tvrdý kůň, který se rozdá do posledních sil,“ pokračoval úspěšný trenér. K tomu, zda Amant bude startovat i za rok, Radek Holčák odpověděl: „Uvidíme, vrátili jsme se v jednu v noci, těžko dělat nějaké prognózy, necháme to čistě na Amantovi.“

Stromský dokázal, že patří k absolutní špičce

Hřebčín Albertovec je na nohou. Marek Stromský s Amantem Gris proběhl cílem Velké pardubické na druhém místě, a mohl i vyhrát. V drtivém finiši byl o čumák rychlejší legendární Josef Váňa v sedle Tiumena. Marek Stromský si ale radost pokazit nenechal.

Neděle mu vyšla, jako třešničku na dortu si přidal vítězství ve dvou rámcových dostizích. Navíc zlomil své černé prokletí, vždyť má na svém kontě více než tisícovku startů. Dlouho jezdil v Německu i Itálii, ale na úspěch z Pardubické stále čekal, tedy až do nedělního odpoledne.

Máte za sebou hektickou a úspěšnou neděli, už jste to stihl oslavit?

Abych pravdu řekl, ještě ne. Nebyl čas, ale oslava bude. Něco určitě připravím.

Startoval jste v pěti dostizích, dva jste vyhrál, vrcholem bylo druhé místo ve Velké…

Neděle pro mě dopadla pohádkově. Díky dvěma vítězstvím v rámcových dostizích jsem získal na jistotě. Nakonec i Velká mi vyšla. Ono celkově byl celý den úspěšný. Na závodišti nechyběly moje děti, manželka. Chodily společně se mnou pro ceny, prostě jsme si to náramně užili.

Dva rámcové dostihy jste nedokončil.

Šlo o zdraví koníků. Měli zdravotní problémy, nechtěl jsem je trápit, proto došlo k jejich zastavení.

Vrcholem nedělního dne byla Velká. Ročníky předtím vám nevyšly, neměl jste trochu z dostihů strach?

Strach ne. Kdybych se měl stresovat, tak tuhle práci nemohu dělat. Měl jsem dobrého koně, já Amantovi hodně věřil, a on mě nezklamal, šel výborně. Po závodě mi spadl obrovský kámen ze srdce, už proto, že jsme ve zdraví doběhli do cíle. A také se nám s Amantem podařilo splatit dluh k pánu Hájkovi, který jsme vůči němu měli.

Kdy jste začal věřit, že by to mohlo dobře dopadnout? Dá se takhle během závodu uvažovat?

Každá překážka je těžká, každý skok svým způsobem zákeřný. Navíc člověk nejede sám. Samozřejmě, že taková myšlenka se vám hlavou prožene. Po poslední překážce jsem věřil, že budeme na tabuli.

Máte vynikající druhé místo, nicméně to bylo o centimetry. Po závodě jste podal dokonce protest ohledně tísnění Josefem Váňou…

Mrzí mě, že pan Váňa neuznal, že mě těsnil. To ‚místo‘, jak tvrdil, jsem neměl. Mám o bariéru roztrženou botu, protest jsem podával oprávněně. Samotný pan Váňa čekal, jak verdikt dopadne, jistý si nebyl, proto se ani neradoval. Tím ale nechci říci, že mě těsnil schválně, to vůbec ne, jeho koník se motal, křížení tam bylo.

Verdikt komise vám ale radost nepokazil…

V žádném případě, jsem maximálně spokojený.

Vaše taktika byla předem stanovena, nebo vyplynula z průběhu dostihů?

Jeli jsme podle domluvy s trenérem, přesně tak, jak to má Amant rád.

Pojďme ještě k rámcovým dostihům. Nemá člověk zafixováno, že se musí šetřit, přece jenom nešťastný pád byl mohl pohřbít žokejovy naděje…

Samozřejmě, že tohle hrozí, ale člověk se s tím musí poprat. V rámcových dostizích jsem měl dobré koně a výsledky v nich mě, dostaly do pohody.

Při návratu domů vás čekalo ve Štěpánkovicích překvapení. Je to tak?

Ano, sousedi mi před dům vyrobili malý Taxis, nechyběly transparenty. Bylo to od nich hezké a zároveň milé, strašně mě to potěšilo.

Letošní sezona pro vás už skončila?

Ještě ne. Uvidíme, kam mě Holčákovi pošlou, letos pojedu už jenom jejich koně. Vím, že jsou ještě nějaké Pardubice, Slušovice nebo Bratislava.

A poslední otázka. Vlastního koně ještě nemáte?

Zatím ještě ne, ale uvidíme, co přinese čas.

Radek Holčák: Výkon Amanta mě hřeje u srdíčka

Podle prognóz jeden z favoritů Velké pardubické, Bremen Plan, nakonec slavný dostih nedokončil. Přesto měl trenér Radek Holčák nakonec velkou radost. Jeho další svěřenec, albertovský Amant Gris, byl v cíli druhý.

„S výkonem Amanta jsem nadmíru spokojený. On i Marek Stromský podali fantastický výkon,“ netajil svou radost Radek Holčák.

„Bral jsem za úspěch, že Amant stál vůbec na startu v paddoku. Prošel vleklými zdravotními problémy, nám se ho ale podařilo dostat do staré formy. Je to sice už jedenáctiletý dědula, ale je to tvrdý kůň, dokáže ze sebe vydat maximum, prostě rozdá se do posledních sil, běžel jako mladík,“ nešetřil chválou jeden z nejúspěšnějších českých trenérů ze stáje Valencio.

Amant svedl velký boj s legendárním Josefem Váňou v sedle Tiumena, vypadalo to, že ho vítěz Velké tísnil. „Stál jsem na konci cílové rovinky. Tísnění tam bylo, což přiznala i dostihová komise. Marek musel Amanta vytáhnout do levé strany, ono každé tísnění je omezením, u Tiumena šlo o stádový pud,“ vyjádřil se Radek Holčák k inkriminovanému okamžiku.

Obyčejný diváky si určitě nevšiml, že Amant měl problémy s kopytem. „Má s tím stále problém, jedná se o přišlápnutou podkovu. Kopyto má rozsypané, jezdí mu ho dávat dohromady kovář až z Prahy, špatně mu dusá,“ poznamenal Holčák.

To, zda se Amant postaví na start Velké i příští rok, Radek Holčák v současné době prozradit nemůže. „Jak říkám, má svůj věk. Budeme se řídit koněm,“ odpověděl respektovaný trenér.

Radek Holčák také ocenil výkon Marka Stromského. „Startoval s černou nálepkou neúspěšného jezdce na Velké. Dokázal se ale výborně s velkým tlakem vyrovnat. V rámcových dostizích patřil k favoritům, svou roli zvládl. Jsme maximálně spokojeni,“ zdůraznil trenér z Velkých Karlovic.
Poslední aktualizace: Váňa definitivně vítězem

Autor: Roman Brhel

10.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Seřizovači 21 000 Kč

Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) obráběč -ka kovů pro obráběcí stroj - karusel SK 25, SK 16, soustruhy SU 63, SU 80, horizontka W 100 A. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: KO: Petra Janoštíková, životopis zašlete na e-mail: Petra.janostikova@agroup.cz., Vyučen v oboru obráběč kovů, znalost technické dokumentace a čtení výkresů, zdpovědný, spolehlivý, pečlivý a samostatný, praxi a znalost obrábění kovů., Třískové obrábění armatur a jejich dílů, včetně pokročilejších obráběcích operací (vrtání, soustružení, frézování, závitování). , Práce v dvousměnném a třísměnném provoze.. Pracoviště: Armatury group a.s., Nádražní, č.p. 129, 747 22 Dolní Benešov. Informace: Petra Janoštíková, +420 553 680 317,725 791 592.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 80 Kč

Prodavači smíšeného zboží PRODAVAČ -KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Bc. Schönová Gabriela 553 697 309 , životopis se souhlasem užívání osobních údajů pro pracovněprávní účely zasílejte na e-mail: schonova@odtempo.cz., Praxe v oboru výhodou, do funkce zaučíme., Pracoviště Opava, nástup dle dohody.. Pracoviště: Tempo, obchodní družstvo - prodejna opava, olomoucká ul., Olomoucká, č.p. 2346, 746 01 Opava 1. Informace: Gabriela Schönová, +420 553 697 309.

Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 100 Kč

Strojírenští kovodělníci STROJÍRENSKÝ DĚLNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Ing. Lebeda Rudolf, tel.: 777 213 254. Životopis zašlete na e-mail: info@opavskastrojirna.cz., Pracoviště Opava, nástup ihned. , Jedná se i o manipulaci s břemeny nad 15 kg. , Řezání na pile, pomocné práce, manipulace s materiálem.. Pracoviště: Opavská strojírna s.r.o. - provozovna, Vávrovická, č.p. 301, 747 07 Opava 7. Informace: Rudolf Lebeda, +420 777 213 254.

Výroba - Výroba Technici elektronici přístrojů, strojů a 25 000 Kč

Technici elektronici přístrojů, strojů a zařízení SERVISNÍ TECHNIK, TECHNIČKA. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Manderla Lukáš, tel.: 606 554 533, e-mail: info@hv-vytahy.cz, Prosím o zasílání životopisů (včetně kontaktních údajů uchazeče) výhradně e-mailem na adresu info@hv-vytahy.cz, poté bude probíhat osobní výběrové řízení s vybranými uchazeči. , SŠ technického směru, praxe v oboru výtahové technologie, kreativita a proaktivní přístup k přiděleným úkolům, samostatné rozhodování, schopnost učit se novým věcem, odpovědnost, důslednost, flexibilita, čistý trestní rejstřík., Pracoviště Opava, nástup ihned.. Pracoviště: Hv výtahy s.r.o., Ratibořská, č.p. 1199, 747 05 Opava 5. Informace: Lukáš Manderla, +420 606 554 533.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Policisté provedli dopravně bezpečnostní akci

VW Brouk Herbie Jaromíra Pavlíčka z Krnova.
6

Brouk Herbie je veterán, který vyhrává závody

Dobrodružství na poli. Opavané v noci bloudili kukuřicí

Opava je jedním z měst České republiky, která se může pyšnit kukuřičným bludištěm. Noční bloudění je pak opravdu zážitkem, který stojí za to.

Nesnesitelný zápach mrtvoly děsil sousedy z okolních bytů

Tělo mrtvé ženy muselo být v minulém týdnu vyneseno z jednoho z bytů v Mostní ulici v Opavě. Policie nyní smrt objasňuje. Někteří spekulují i o vraždě.

Ve Vlaštovičkách bude přechod svítit oranžově

Bezpečněji by se při přecházení frekventované silnice I/11 měli v dohledné době cítit obyvatelé opavské městské části Vlaštovičky.

Byla to bramboračka, ale díky za bod, hlásil po zápase s Libercem Janetzký

Jednadvacetiletý fotbalový záložník Slezského FC Opava Jakub Janetzký se překvapivě objevil v základní sestavě v pražském Edenu. Ve 3. kole FORTUNA:LIGY proti Slavii výkonem zaujal. Nominace na sobotní domácí utkání proti Liberci ho tak neminula.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT