VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Marianum se bude rušit, klienty čeká stěhování

Opava - Hlavní sídlo příspěvkové organizace Marianum se bude rušit. Stálé klienty čeká v příštím roce stěhování. Rozsáhlý objekt, v němž organizace sídlí, tak osiří. Co bude dál s klienty využívajícími toto zařízení? A jak bude rozsáhlý komplex dále využit?

30.10.2014 7
SDÍLEJ:

Budova v Rooseveltově ulici slouží jako centrum pro mentálně postižené osoby již více než sto let.Foto: DENÍK / Barbora Němcová

Marianum poskytuje ve svém sídle v Rooseveltově ulici v Opavě v současné době trvalé ubytování jedenasedmdesáti klientům a třináct lidí využívá centrum denních služeb. V minulých letech však začala transformace sociálních služeb a snaha klienty začlenit z uzavřeného areálu Mariana do běžného života a poskytnout jim chráněná bydlení.

Počet klientů v komplexu postupně klesá a ze stovek lidí, kteří zde bydleli v minulosti, jich zde zbylo pouze jedenasedmdesát. V příštím roce se i oni přestěhují do nových služeb, jako jsou domov pro osoby se zdravotním postižením v Opavě na Denisově náměstí a v ulicích Holasická a Na Pomezí.

Další nová služba bude vybudována také v Karviné, a to pro klienty, jejichž opatrovníci bydlí v tomto regionu.

V minulých letech byly otevřeny služby chráněné bydlení v ulici Čajkovského, Dostojevského a dále ve Velkých Hošticích. Byly také otevřeny dva domovy pro osoby se zdravotním postižením, a to v ulici Švestková a Čajkovského, všechna tato zařízení se osvědčila a nyní se do podobných zařízení přestěhuje i zbytek klientů Mariana.

Kapacita služeb, které budou otevřeny v příštím roce, bude pro pětapadesát osob. „Rozhodně se nikdo nemusí bát, že by se neměl kam přestěhovat nebo že by si pohoršil ve standardech bydlení," uvedl ředitel Mariana Antonín Janýška.

Všichni klienti jsou na tuto změnu dlouhodobě připravováni, aby postupné stěhování v příštím roce proběhlo hladce a bez negativních dopadů na psychiku uživatelů.

Zaměstnanci se propouštět nebudou

Centrum denních služeb, které má kapacitu patnáct osob, v současnosti využívá třináct uživatelů. Pravidelně jej v denním režimu navštěvuje pouze sedm lidí, pro svou činnost mají sedm specializovaných dílen.

V novém roce je čeká přesun k jinému poskytovateli. „Klienti ani jejich opatrovníci se ale nemusí bát, že by tato služba zanikla bez jakékoliv náhrady," dodává Antonín Janýška.

Marianum v současnosti zaměstnává celkem 145 pracovníků, přičemž přibližně 110 jich přímo poskytuje služby postiženým osobám. V rámci ukončení činnosti v hlavní budově a zřízením nových pracovišť by se spolu s uživateli měli přestěhovat na nová pracoviště také oni. Dokonce se zvedne počet pracovních úvazků. Přijati budou noví zaměstnanci pro službu v Karviné.

„V Opavě nechystáme žádné snižování stavu pracovníků. Nově zbudované služby budou mít naopak vyšší personální zabezpečení. V Karviné budeme muset zaměstnat přibližně patnáct nových zaměstnanců pro osmnáct uživatelů. Celkový počet uživatelů v opavských službách se sníží právě o tento počet osob," slibuje Antonín Janýška.

Bude chybět přes tři miliony korun

Ekonomická situace Mariana bude v příštím roce nelehká a její celkové výdaje se přechodně zvýší. „Budeme muset financovat jak stávající komplex Mariana v Rooseveltově ulici, tak všechny nové pobytové služby," říká ředitel Mariana. Výdaje navíc budou přibližně ve výši 3 - 3,5 milionu korun.

„Nejsme zisková organizace, ovšem pohybovat se v červených číslech bychom se také neměli," říká ředitel organizace a doufá, že navýšení dotace pro rok 2015 bude schválena. Režijní náklady na provoz hlavní budovy a nájem ve výši kolem 2,3 milionů korun ročně jsou vysoké. Výdaje na bydlení a především prostory pro klienty nejsou při stávajících požadavcích příliš vyhovující.

V minulých letech v hlavní budově spávaly stovky klientů a na pokoji jich bylo i více než dvacet, dnes jsou pokoje nejvýše třílůžkové. Stěhování klientů do menších prostorů, v domcích a bytech s jedno až dvoulůžkovými pokoji, je ovšem cestou vedoucí k normálnímu životu a aspoň částečnému osamostatnění.

O tom, jak bude komplex Mariana využit v budoucnosti, bude rozhodovat majitel objektu, tedy Kongregace Dcer Božské Lásky.

Autor: Barbora Němcová

30.10.2014 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:
Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Ilustrační foto.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení