Třinecká knihovna se dlouhodobě zasazuje o prohlubování sousedských česko-polských vztahů. Ve východním cípu republiky se objevuje jedno slavné polské jméno za druhým. Tentokráte přijela osobnost, kterou dobře znají nejen lidé u hranic, ale i obyvatelé v dalekých Čechách. Řeč je o autorovi slavné knihy Gottland. Ta reflektuje pohled nezaujatého cizince na moderní dějiny naší země. Přináší dráždivou výpověď o stavu a svým způsobem i rozkladu České republiky. Mariusz Szczygieł za ni získal ocenění nejlepší evropská kniha Europan Book Prize 2009. Právě o této knize se debatovalo v Třinci nejvíce.

Místa velkého sálu knihovny byla zaplněná do poslední židle a další lidé hodiny postávali, jen aby mohli autorovi položit otázky o české hrdosti nebo se ho zeptat na jeho vztah jako Poláka k Čechům. A ostřílený reportér, který je označován za nástupce Kapuścińského, se žádnému tématu nevyhýbal. S moderátorem Markem Timkem, který se s umem zhostil své role, hovořil jak o nástrahách komunismu, tak národních stereotypech a vzájemném porozumění.

Besedy se spisovatelkami během ČteFestu 2024
Lednická, Lipus, Hladká. Čtefest zahájil knižní jízdu, na besedy bylo plno bylo

Vzhledem k tomu, že Mariusz Szczygieł své knihy píše z perspektivy života obyčejných lidí, na kterých dokládá faktické dopady konce druhé světové války i socialismu, přišla při třinecké diskuzi řeč i na tato témata. Spisovatel s místními diskutoval i o osudech Těšínského Slezska, a to bez odsudku či patosu. Lidé v sále pak neváhali vystát frontu přes celou místnost kvůli jeho podpisu do knihy, a aby s autorem prohodili pár vět.

Na Szczygiełovi bylo znát, že má k České republice blízký vztah. Když hovořil o tom, jak je u nás těžké být hrdinou, nikdo v sále nepochyboval o jeho náklonosti k Čechům.