Další novinkou letošního ročníku bylo udělení Designblok Talent Cards vybraným mladým studentům a čerstvým absolventům. Milovníci designu si nenechali ujít velkolepou prezentaci předních českých a zahraničních designérů, kde vystavoval svůj projekt elektromobilu i čtyřiadvacetiletý Martin Beinhauer z Chvalíkovic.
Nadaný mladík v současnosti studuje poslední ročník Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, a to obor průmyslový design. Před svým přestěhováním do pražské metropole působil na Střední škole průmyslové a umělecké v Opavě. Právě zde se začal tříbit jeho talent pro designové výrobky a rostla jeho chuť se v tomto směru nadále realizovat.
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze patří mezi každoroční účastníky výstavy a právě díky Designbloku je stále perspektivnější v očích veřejnosti.
Na jednom ze seminářů si Martin v rámci semestrální práce vybral téma elektromobilu, který mladého studenta očaroval. Splňuje totiž podle něj veškeré předpoklady budoucnosti automobilismu. „Projekt byl realizován ve spolupráci s firmou Škoda Auto a. s. a jedná se o čistý elektromobil, jehož požadavky nám zadala firma. Model měl být co nejmenší a prostorný pro čtyři osoby, délka nesměla přesáhnout tři metry," říká Martin Beinhauer.
Poté již následovala roční práce na exteriéru a interiéru zmíněného projektu, na kterém Martin spolupracoval s dalšíma dvěma designéry pod záštitou své školy a ve spolupráci s ČVUT, která Martinově týmu poskytla technický balíček s konkrétními parametry.
Martin Beinhauer se na prestižním Designbloku představil s projektem elektromobilu. foto: archiv Martina Beinhauera
Záleželo však jen na studentech, jak se s tímto nelehkým úkolem poperou. Model si upravili k obrazu svému. Počet míst kupříkladu snížili na tři, a to proto, aby řidič měl své místo vpředu uprostřed, a přední kola se tak mohla natáčet mnohem více a efektivněji do stran. Spolujezdcům v zadní části elektromobilu mladí designéři poskytli pestřejší rozhled díky vyvýšeným sedačkám a prosklené střeše.
Výstava získala několik ocenění a Martin byl se svým týmem elektromobil prezentovat mimo jiné i v Mladé Boleslavi, kde vedení firmy projevilo obrovské nadšení nad talentem těchto studentů a přislíbilo spolupráci s vysokou školou i do budoucna. „Nejvíce se jim líbil interiér. Šéfdesignér firmy Škoda Auto a. s. si pochvaloval způsob řešení přední linie světel, která jsou totožná jako u stávajících vozidel značky Škoda," popisuje Martin.
Přes svůj nezpochybnitelný talent a cit pro výtvarné umění zůstává Martin obyčejným mladíkem bez moresů. Kromě umělecké tvorby má i zcela obyčejné zájmy, jako je plavání, lyžování či modelování lodí. V budoucnosti má však jasno: „Právě pracuji na své diplomové práci, zvolil jsem si téma kombajn. Vybral jsem si jej, protože k němu mám velmi blízko, strávil jsem na něm spoustu času v létě u svého strýce. Příští rok bych měl být čerstvý absolvent a rád bych se uplatnil a získal zkušenosti jako designér průmyslových výrobků," dodává na závěr sympatický student.
Aneta Hanková