Excelentní studentský design. Právě tímto titulem byl v minulých dnech oceněn projekt pětadvacetiletého studenta Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Martina Beinhauera. Kromě toho za něj obdržel ještě Cenu Unie profesionálních designérů ČR a Cenu Národního technického muzea.

A čím vlastně uchvátil odborné poroty natolik, že takto vyzdvihly jeho práci? Pro někoho to bude možná znít zvláštně, ale Martin uspěl s projektem na nový design sklízecí mlátičky John Deere S 700. „Napadlo mě to proto, že jsem na těch strojích jezdil o prázdninách na brigádě u známého. Měl jsem s nimi díky tomu praxi a mohl ji využít," usmívá se Martin Beinhauer.

Zkušenosti se opravdu projevily. „U mého návrhu se ale nejedná pouze o tvarové řešení, u kterého jsem se inspiroval kobylkou jako hmyzem, který zpustoší všechna pole tak jako kombajn, ale snažil jsem se vymyslet spoustu technických řešení jako jsou větší kabina, větší zásobník zrna, automatické zapojení žací lišty a spoustu dalších," konstatuje nadaný designér.

O tom, jak jeho návrh zapůsobil na odborníky, svědčí mimo jiné i skutečnost, že do letošního již třiadvacátého ročníku soutěže o Národní cenu studentského designu bylo přihlášeno 225 autorů s celkově 217 projekty. Účastnili se zástupci čtrnácti fakult a vysokoškolských ústavů z jedenácti univerzit a vysokých škol a ze šestnácti vyšších odborných škol a středních odborných škol.

Soutěžící přitom nebyli jen z České republiky. Zapojili se také studenti ze čtyř zahraničních škol, a to ze Slovenska, Německa a dokonce i daleké Kanady.

Všechny práce poté hodnotilo bezmála šest desítek odborníků v třech nezávislých porotách. Vysokoškolskou tvořili pedagogové z univerzit, středoškolskou učitelé středních a vyšších odborných škol a nakonec národní kurátoři muzeí, nezávislí experti a nejlepší profesionální designéři.

Cena za nejlepší Studentský design roku 2013 byla udělena jedna. Druhé nejvyšší ocenění v podobě Excelentního studentského designu si poté odneslo pět soutěžících, včetně Martina. Ten si ale jako jediný odnesl i další dvě již výše zmíněná ocenění od profesionálních designérů a Národního technického muzea.

Sám Martin si je vědom, jaké cti se mu dostalo a jak obrovský je to úspěch. Ten ho navíc inspiroval k tomu, aby celou věc dotáhl až do úplného konce. „Nečekal jsem to, ale každý si vždy říká, že to třeba může vyjít. Je to pro mě velká čest. Dřív jsem nepočítal s tím, že bych s projektem ještě něco dál dělat. Tvořil jsem ho opravdu spíše z citových důvodů, protože mám k těm strojům vztah.

Ale jelikož se návrh setkal s tak kladnou reakcí, mám teď ambice kontaktovat firmu John Deere a pokusím se jim projekt nabídnout," nechává se slyšet cílevědomý, ale přesto skromný mladík.