Martin Černohorský do Opavy zavítal navzdory tomu, že byl léta úzce svázán s Brnem, kde se narodil. Od roku 1956 do roku 1967 byl vědeckým pracovníkem Ústavu fyziky materiálů ČSAV, kde se po habilitaci věnoval na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity reformě fyzikálního vzdělávání. V červnu 1990 se dočkal jmenování profesorem.

Poté, co se Martin Černohorský začal podílet na vytváření vědeckého a pedagogického profilu Slezské univerzity, nebylo o tom, kdo bude prvním rektorem, pochyb.

„Nelze ani zdaleka postihnout vše, co první rektor pro stabilizaci a počáteční rozvoj naší univerzity vykonal. Obvykle se k těm mediálně nejvíce viditelným aktivům přiřazuje jeho osobní zainteresování na otevření Rakouské knihovny (1993) a Německé knihovny v Opavě (1997), rekonstrukce objektu někdejší Zemské vlády slezské na Masarykově ulici v Opavě sloužícího potřebám Filozoficko-přírodovědecké fakulty či uzavření prvních dohod o spolupráci mladé Slezské univerzity se zahraničními partnery," říká tiskový mluvčí Slezské univerzity v Opavě Ivan Augustin.

Martin Černohorský se taky snažil s Opavou sžít, přestože mu už předtím nebyla docela cizí. Spolu s členy Matice slezské absolvoval poznávací zájezdy do míst spjatých s tradicemi regionu. „Proto se tak angažoval pro zřízení nového biskupství se sídlem v Opavě, proto tak dobře chápal potřeby i tužby, jež byly Slezsku dlouhá desetiletí upírány," vysvětluje Ivan Augustin.

V posledních letech Martin Černohorský vyvíjí iniciativy související s jeho předsednictvím v odborné skupině pro organizaci výzkumu České fyzikální společnosti Jednoty čekých matematiků a fyziků. Akademická fóra, jak se pražská zasedání nazývají, se konají s výjimkou prázdnin měsíčně. Řeší se na nich otázky českého vysokého školství. Zúčastnění se k nim otevřeně vyjadřují, iniciují diskuzi a připravují návrhy a doporučení.

Výsledek těchto zasedání je předkládán jak vysokým školám, tak resortnímu ministerstvu a nejvyšším představitelům státu. „K četným oceněním, která již v minulosti Martin Černohorský obdržel, ale na nichž si nijak nezakládá, přibude záhy čestné členství v Matici slezské. Jubilant, jak již bylo naznačeno, má ke Slezsku blízko a s jeho Maticí jej spojuje také neutuchající zájem o naše školství," uzavírá Augustin.

Kdo je Martin Černohorský?Narodil se 31. srpna 1923 v Brně, jeho oborem je fyzika. V letech 1956-1967 byl vědeckým pracovníkem Ústavu fyziky materiálů ČSAV v Brně. Po habilitaci přešel na Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity a věnoval se reformě fyzikálního vzdělávání. V roce 1992 byl zvolen prvním rektorem SU a tuto funkci vykonával po dvě volební období až do roku 1998.

V té době pracoval rovněž v předsednictvu Rady vysokých škol a v letech 1993-1994 zastával funkci prvního kancléře České konference rektorů. V souvislosti s odchodem z postu rektora byl na podzim 1998 oceněn Zlatou medailí Slezské univerzity v Opavě „za vynikající vedení univerzity od jejího samotného počátku a za úspěšné úsilí o její začlenění mezi univerzity České republiky".

Dosud předsedá odborné skupině pro organizaci výzkumu České fyzikální společnosti Jednoty českých matematiků a fyziků (JČMF), která iniciuje pravidelná jednání k řešení aktuálních otázek českého vysokého školství. Je čestným členem JČMF, držitelem medaile Akademie věd ČR De scientia et humanitate optime meritis, oborové medaile I. stupně „za mimořádné zásluhy o českou fyziku", ocenění Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy ČR „za průkopnické dílo ve vysokoškolské pedagogice" a za „celoživotní tvůrčí pedagogickou činnost", Zlaté medaile Masarykovy univerzity, stříbrné plakety Františka Křižíka za zásluhy o rozvoj technických věd aj.

zdroj: SLU