VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spanilá jízda

OPAVA, HLUČÍN - Živé alegorické obrazy, sokolské sestavy, vystoupení pěveckých sborů a všudypřítomné slavobrány. To vše byla součást slavnostních uvítacích aktů prezidenta T. G. Masaryka na Opavsku a Hlučínsku před třiaosmdesáti lety - 23. až 25. června 1924.

16.9.2007
SDÍLEJ:

T. G. Masaryk při vyjížďce na koni.Foto: repro

Od smrti prezidenta Masaryka včera uplynulo sedmdesát let, zemřel 14. září 1937 na zámku v Lánech. Do Slezska se prezident Masaryk vypravil v první letní dny roku 1924. Vlak ho přivezl v pondělí 23. června z Hranic na Moravě, přičemž „slezské půdy“ se poprvé dotkl na nádražním peronu ve Svinově. České Slezsko bylo tehdy do jisté míry svéprávnou zemí někdejší Koruny české, nově Československa. V Opavě dokonce trvale sídlil slezský zemský prezident Josef Šrámek, takže vizitace Slezska byla de facto státnickou povinností!

Velkou Polomí a Hrabyní

Po obřadném přivítání ve Svinově prezident přestoupil do osobního automobilu a vydal se na cestu do Opavy. Itinerář cesty nedovoloval zdržení, přesto každá obec při cestě učinila pokus o zastavení vzácné návštěvy. První obcí dnešního Opavska, kterou Masaryk projížděl, byla vesnice Velká Polom. Tamní radní zkusili zahrát na stařecké city pana prezidenta a na slavobránu napsali prosebný vzkaz: „Tatíčku náš, prosíme, zastav se aspoň na minutku u nás.“ Prezidentův šofér nezastavil, auto pouze výrazně zpomalilo. Jak uvedl tehdejší sociálnědemokratický deník Duch Času: „Auto jelo tempem pomalým.“

Za obcí se vůz pustil do zdolání poměrně členitého terénu, kopců a zatáček, které končí až v Hrabyni. Tady byla zastávka předem plánovaná, prezident vyslechl uvítací projevy, na které zareagoval poděkováním a následným přáním: „Přeji Vám od srdce všechno dobré!“ Od žačky místní školy Lidušky Raškové ještě dostal květinu a hrabyňské dívky rychle přizdobily jeho vůz několika věnci z růží. To už automobil připomínal vozidlo podomního květináře, neboť již ve Svinově byl vyzdoben hortensiemi a pivoňkami. Z Hrabyně pokračoval prezident na Mokré Lazce, Nové Sedlice, Suché Lazce a Komárov. Tehdejší Moravskoslezský deník k tomu napsal: „Po celé cestě stály davy obecenstva, které hlučně pozdravovaly p. presidenta.“

Auto v sevření jezdců

Na hranice města Opavy přijel Masaryk v 17 hodin a 20 minut, automobil okamžitě sevřela čestná jednotka československé armády. Dvanáct jezdců na koních kráčelo před automobilem, dvanáct za vozem. Přidala se i jízdní četa opavských Sokolů a v této sestavě konvoj dorazil až do centra města na Masarykovu ulici. Následovala nekonečná série projevů. Čeští politikové zdůrazňovali Masarykovu snahu o udržení Těšínska a Hlučínska, zato zástupci opavských Němců si neodpustili drobnou provokaci, když starosta Franz uvítal prezidenta „na německé půdě“. Hold „panovníkovi“ trval až téměř do osmé hodiny, teprve pak se prezident odebral k večeři v „úzkém kruhu“.

Na opavskou návštěvu prezidenta Masaryka si podnes pamatuje i několik pamětníků. Náladu slavnostního uvítání částečně kazilo jen počasí, nad Opavou mnohokrát zahřmělo a zároveň střídavě pršelo. Druhý den, v úterý 24. června, se počasí umoudřilo. „Krásné počasí dovolovalo, aby slezský lid zdaleka dostavil se do Opavy, aby vzdal hold presidentu,“ uvedla dobová zpráva. V Opavě sledovalo Masarykovu návštěvu asi padesát tisíc lidí, dopoledne ale patřilo armádě. Již před devátou ráno dojel prezidentský vůz Olomouckou ulicí na vojenské cvičiště a Masaryk vyměnil sedadlo v automobilu za sedlo koně. „Cvalem objel shromážděnou posádku, čítající 1 356 mužů, 36 důstojníků a 25 četařů.

Po hlášení formací vojska odejel před hlavní stan. Nastal úchvatný pohled, kdy před presidentem defilovalo vojsko. Silnice, vroubící cvičiště byla hustě obsazena zástupy a z nedalekého návrší obce Otic vlály prapory do opavského kraje,“ popsal cvičení Moravskoslezský deník. Po jeho ukončení přijal další holdy, nejprve mu přáli sokolové, aby ještě mnoho let zůstal vůdcem národa. Masaryk skromně a vtipně odvětil, že nezná pojišťovací ústav, který by zaručil věk 80 až 90 let, takže splnění přání nemůže slíbit. Poté přijal deputaci Slezanů z těšínské části Slezska a plánoval speciální návštěvu Těšína, Frýdku a dalších měst, tato návštěva se ale nakonec uskutečnila až v červenci roku 1930.

Na „prajskou“ do Hlučína

Dobový český tisk zdůrazňoval, že značná část opavských Němců návštěvu prezidenta republiky ostentativně ignorovala, snad až na německé sociální demokraty. Noviny zato pochválily český venkov z okolí Opavy: „Bez nadsázky možno říci, že v úterý odpoledne ve slezských dědinkách zůstali pouze neduživí starci a malá nemluvňata.“ V 17 hodin přišel čas na šálek čaje se sto padesáti vybranými osobnostmi a v osm hodin se podávala večeře. Ve středu 25. června vyšel Masaryk znova do opavských ulic. Bylo přesně osm ráno, když opustil sídlo zemské vlády na Masarykově ulici, které je dnes součástí Slezské univerzity. A pak už následovala jedna slavobrána za druhou – v Hošticích, Kravařích, Benešově i v Kozmicích.

Spanilá jízda Hlučínskem probíhala až překvapivě vstřícně, vždyť Hlučínsko patřilo k Československu teprve čtyři roky a násilně odpojení od Německa v roce 1920 nesli tamní lidé velmi nelibě. Nejvíce byl na Masaryka připraven Hlučín, v městské kronice se dochoval i přesný popis slavnostní výzdoby: „Postaveny tři brány. Prvá, velmi vkusná u panských budov na Opavské ulici zřízena nákladem Rothschildovým, druhá na počátku náměstí u lékárny, veliká třídílná s velikým románským obloukem, odtud stály k Ostravské ulici po celé délce náměstí stožáry s prapory, cesta od druhé brány za svatojánskou kaplí byla posypána pískem a vyzdobena kvítím, třetí brána stála za městem u ludgeřovické silnice.“

Uvítání prezidenta v Hlučíně se neslo v obdobném duchu jako v Opavě, v projevech se střídali komunální politikové, legionáři a sokolové. Místo holčičky ale přišel s básničkou na rtech čtyřletý Vladimír, který svůj projev zahájil dojemnou výpovědí: „Předrahý tatíčku! Nejmenší žáček mateřské školky tě prosí, abys pohlédl do jeho očí!“ Masaryk se podepsal do hlučínské kroniky a více než půlhodinová návštěva Hlučína byla u konce. Prezident vyrazil k Moravské Ostravě. S Hlučínskem se rozloučil v Petřkovicích, kde ho vítal špalír horníků ve slavnostních uniformách. „Ze žirného kraje rolnického vstoupil do kraje s tisíci komíny,“ poznamenal redaktor sociálnědemokratického deníku Duch Času.

16.9.2007
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 12 200 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/-CE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: JUDr. Hana Kožiaková, tel: 553 718 298, e-mail: koziakova@notar-opava.cz, SŠ, praxe není nutná, požadujeme komunikativní osobu, která nemá problém v jednání s klienty a je schopna po zapracování i samostatné práce. , Pracoviště Opava, jednosměnný provoz, nástup ihned., Náplň práce: kopírování, elektronická pošta, komunikace s klienty, vyřizování korespondence apod.. Pracoviště: Judr. hana kožiaková, U Pošty, č.p. 249, 746 01 Opava 1. Informace: Hana Kožiaková, +420 553 718 298.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 25 000 Kč

Řídící pracovníci stavebního provozu STAVBYVEDOUCÍ HSV. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Ziegler Petr Ing., tel.: 731 428 558, e-mail: petr.ziegler@femont.cz, po předchozí domluvě možno přijít i na pracoviště., VŠ nebo SŠ vzdělání v oboru, autorizace vítána, praxe v oboru min. 5 let., Práce na území ČR, případně v zahraničí (Slovensko), nástup ihned., Nabízíme stabilní pracovní prostředí a dobrý pracovní kolektiv.. Pracoviště: Femont opava s.r.o., Vávrovická, č.p. 274, 747 73 Vávrovice. Informace: Petr Ziegler, .

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 81 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK, SERVÍRKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 81 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: KO: Fadil Jonuzi, tel.: 608 103 205. , základní vzdělání nebo vyučení, praxe není nutná, neděle volno, pracoviště Opava, nástup možný ihned.. Pracoviště: Fadil jonuzi - cukrárna saraj, Horní náměstí, č.p. 148, 746 01 Opava 1. Informace: Jonuzi Fadil, +420 608 103 205.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 14 900 Kč

Číšníci a servírky ČÍŠNÍK, SERVÍRKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Kuba Lukáš, tel: 731 025 728, e-mail: 79rony@seznam.cz, SOU v oboru, praxe vítána, ochota pracovat, časová flexibilita - krátký/dlouhý týden. , Pracoviště Opava, nástup ihned.. Pracoviště: První nájemní s.r.o. - pracoviště olomoucká, Olomoucká, č.p. 2384, 746 01 Opava 1. Informace: Lukáš Kuba, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 24. dubna 2018

Dopadení nizozemských agresorů a přes dvě promile po dvou pivech: videa dne

Luděk Jurečka

Luděk Jurečka: Dalšího soupeře neřešíme, chceme finále

Opava: stavba krytého bazénu se vrací do hry

Zastupitelé v pondělí odsouhlasili navýšení limitu částky určené na výstavbu nového krytého bazénu na 380 milionů korun bez DPH.

VIDEO: Železniční modeláři ze Lhoty se loučili s veřejností

/FOTOGALERIE/ Naposledy na zatím blíže neurčenou dobu se mohli lidé přijít o víkendu pokochat pohledem na unikátní model kolejiště ve Lhotě u Opavy. Nyní jej čeká demolice a stěhování do nových prostor.

VIDEO: Opava v kanoistickém centru dění. Přijeli nejlepší žáci

/FOTOGALERIE/ Opava měla možnost uspořádat prestižní kanoistickou akci, na kterou se sjela špička z celé České republiky.

AKTUALIZOVÁNO

Premiér Babiš vybídl šéfa Třineckých železáren v Ostravě: Kupte Mittal

FOTOGALERIE/ V úterý odstartovala dvoudenní vládní návštěva Moravskoslezského kraje. Ministři hned první den museli přivstat, protože úterní program začal ve společnosti OKD už v 6 hodin ráno. Pak následovala návštěva společnosti ArcelorMittal.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT