Koupě másla se možná brzy stane luxusem, který si bude moci dopřát jen hrstka vyvolených. Příliš černý scénář? Kdoví. Při pohledu na cenovky másla v regálech se však lidem minimálně protáčejí panenky už nyní.

A nejinak je tomu také v případě opavského okresu. Naše redakce proto oslovila některé zemědělce, aby se pokusili příčiny zdražování objasnit. A všichni se shodují v jednom: odpovědi je třeba hledat někde jinde.

„My na marži nijak neparticipujeme. Vysoké ceny másla vytvářejí obchodníci. Podle mého názoru vůbec není důvod, aby bylo máslo tak drahé. Myslím, že je to celé jen něčí spekulace. Samozřejmě že se ceny vyvíjejí, ale toto mi už přijde jen jako byznys,“ konstatoval předseda představenstva ZEMĚDĚLSKÉ, a. s., Opava-Kylešovice Dušan Schreier s tím, že cena mléka je aktuálně stabilní.

Zároveň připomněl i nedávnou krizi, kterou si mlékárenský průmysl prošel v letech 2015 a 2016. Tehdy byly ztráty až desetiprocentní. Jestli bude mít případné další zdražování másla vliv na jeho společnost, si netroufá odhadovat. „Jak se to odrazí dál, nevím,“ doplnil.

Navyšování ceny si neumí vysvětlit ani ředitel Zemědělské farmy CETA, s. r. o., Kobeřice Pavel Veselský. „Pro mě je to záhada. Je pravda, že oproti loňsku se cena mléka rapidně zvedla, ale k tomu je dlužno dodat, že se zvedla na jakousi normální cenu, dlouhodobý průměr, který činí přibližně osm korun za litr. Ještě loni v srpnu to bylo 5,70 korun.

Zajímavé také je, že třeba na jaře v roce 2014 byla cena 9,60 korun a máslo bylo tehdy levnější než dnes,“ přiblížil Pavel Veselský. Ani on nechce nad případnými dopady spekulovat. „Netuším, co se bude dít dál, ani proč je cena másla nyní taková, jaká je. Je to podle mě otázkou názorů, nelze určit jen jeden důvod,“ dodal.

Za současným zdražováním má údajně stát zvýšená světová poptávka po másle, nedostatek smetany a také slabé euro, díky němuž je po másle z EU vysoká poptávka také na trzích mimo ní.

Zdražování másla by však mohlo mít vliv také na zvyšování cen potravin, k jejichž výrobě je ho zapotřebí, zejména pak cukrářských výrobků. „Žádné zásoby másla z dob, kdy byla jeho cena nižší, rozhodně nemáme, ani nemůžeme mít.

Určitě se to ale do naší výroby promítá a postihuje nás to. Zatím jsme nemuseli přistupovat ke zdražování, avšak vyloučeno to bohužel není. Netýká se to jen másla, ale i třeba i náplní. Nízká úroda ovoce nebo máku bude mít také možná na rostoucí cenu výrobků vliv,“ poznamenala majitelka výrobny Cukrárna Jařabová Ludmila Jařabová.