Po oba víkendové dny od rána nabídne tradiční zabijačku a její voňavé produkty, které mohou přítomní ochutnat rovnou na náměstí nebo ji je koupit a zkonzumovat v klidu domova. 


Děti se v prostorách Slezanky zabaví výrobou masek, které plně využijí při sobotním masopustním karnevalu. Přijít v masce je v jejich zájmu už proto, že maskované děti mohou počítat s drobnou, ale o to milejší odměnou. Masopustní program potěší i příznivce cimbálové muziky a tanečních souborů, které vystoupí v rámci doprovodného programu.

Opavský masopust.Opavský masopust.Zdroj: Ilustrační foto se svolením SVČ Opava.


Udělením masopustního práva propůjčí primátor Tomáš Navrátil v sobotu v 15 hodin na náměstí maškarám dočasnou vládu nad městem. O hudební doprovod se postarají členové dechového souboru i nepřeslechnutelný harmonikář.

Tři tygři s tištěným vydáním Deníku z roku 2016, kde o nich vyšel rozhovor.
Když se přání plní aneb Tři tygři před sedmi lety v rozhovoru pro Deník

Masopustní průvod masek vyjde v neděli v 15 hodin od Ptačího vrchu a zakončí ho nefalšovaný masopustní rej. Po celý víkend si gurmáni budou rozmazlovat své chuťové buňky nabídkou jitrnic, jelítek, koláčů, punče, tradičního trdelníku i dalších dobrot. Zvídaví návštěvníci se dozvědí něco o tradicích a zvycích zimních oslav a ochutnají vynikající sladké kreple.

Masopust je už tradičně slavnostním obdobím mezi Vánocemi a půstem. Začátek je pevně daný po svátku Tří králů a konec připadající na Popeleční středu je závislý na termínu velikonočních svátků. Původ masopustních zvyků pravděpodobně spadá do předkřesťanských slovanských oslav konce zimy.

Obřad
Únorové knižní tipy: Zoufalky hledají pana Božského i život za první republiky

Masopust jako takový představoval pro lidi období radovánek a hodování mezi dvěma postními dobami, potom je čekal už jen čtyřicetidenní půst, na který se tudíž museli vydatně do zásoby najíst.

Dvoudenní opavský masopust organizuje na Horním náměstí statutární město Opava se Střediskem volného času.