Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V obcích ožívají tradice. Lidé pochovávají basu a vodí medvěda

Doba masopustních zábav a veselic končí. Lidé se s nimi rozloučí slavnostním průvodem masek a symbolickým pochováním basy.

3.2.2016
SDÍLEJ:

Vodění medvěda je v Kajlovci velmi silně zakotvenou tradicí. V obci se pořádá už více než čtyřicet let.Foto: Jiří Hajduk

Plesová sezona v regionu dává lidem pomalu ale jistě vale. Konec masopustu se obvykle slaví průvodem masek, z nichž nejčastěji bývá k vidění medvěd. Už tradičně se tato akce uskuteční také v Kobeřicích. Masopustní rej tam proběhne v pátek 5. února.

„Letos máme už šestý ročník. Sraz masek bude ve čtyři hodiny odpoledne před budovou Obecního úřadu a odtud pak půjde průvod směrem na parkoviště za autobusovým nádražím," řekla Pavlína Jurčková z kobeřického obecního úřadu.

Neodmyslitelnou součástí zábavy jsou maškary. „Objevují se nejrůznější kostýmy, je to velmi rozmanité. Třeba loni tady byli jezdci na pštrosech, samozřejmě ne na živých, všechno byli převlečení lidé. Místní seniorský taneční klub Slunečnice se také průvodu účastní, minulý rok byli členové třeba v převleku za berušky.

Zapojíme se i my z úřadu, loni jsme byly za čertice, letos půjdeme za jeptišky," dodala. Nechybí samozřejmě ani medvěd. K dokreslení celé atmosféry bude hrát dechová kapela Kobeřanka. Připraveny jsou také různé soutěže pro děti, na jídlo bude k dostání guláš nebo klobásy.

Vyberou nejlepší domácí slivovici

Součástí Masopustního reje bude letos také soutěž o nejlepší domácí kobeřickou slivovici. „Zájemci již mohou nosit na úřad své půllitrové vzorky. Měla by to být pálenka vyrobená ze švestek z Hlučínska, ne třeba z jižní Moravy. Momentálně už máme pět soutěžících, loni se jich zapojilo celkem osmnáct.

Porota, což budou maškary, které se účastnily průvodu, pak vyberou tu nejlepší. Hodnotí se jemnost, vůně, lahodnost a vůbec celkový dojem," poznamenala Pavlína Jurčková. Pro vítěze jsou připraveny poukazy na odběr zboží v opavské Bredě v hodnotě tisíc, sedm set a pět set korun. Na závěr večera pak proběhne tradiční pochování basy.

„Jedná se o čistě venkovní akci protože nemáme vhodné vnitřní prostory. Těžko tedy říci, jak dlouho bude trvat, většinou se ale lidé do pozdních hodin nezdržují a jdou domů do tepla," uzavřela. Kromě klání o nejlepší slivovici tady proběhne také soutěž s Deníkem, ve které můžete vyhrát třikrát měsíční předplatné.

Už alespoň třicet pět let se konec masopustu slaví také v Hlavnici. I tady jsou zvyky stejné jako v jiných obcích a o převleky není nouze. Tím nejdůležitějším je pochopitelně medvěd se svým medvědářem, který ho vodí na řetězu.

„Šestého února v devět hodin začne den průvodem masek. Ty chodí od domu k domu celou vesnicí. Vždy se zastaví, zazvoní a pokud je majitel doma a samozřejmě pokud má zájem, pustí maškary dovnitř. Dostanou nějakou finanční odměnu, někde i pohoštění a samozřejmě si dají po štamprli.

Někdy jim také lidé věnují věcné dárky, které pak dáváme do tomboly. O týden později, 13. února, totiž pořádáme v kulturním domě Maškarní ples a basu pochováváme vždy až tam," sdělil jeden z organizátorů Rudolf Pavelek.

V průvodu chodí obvykle kolem třiceti lidí, od dětí až po důchodce. „Masky bývají různé, třeba mušketýři, piráti, plačky v černém a další. Živá kapela je nepostradatelnou součástí celé akce. Hudebníci jdou v průvodu, nejsou to žádní profesionálové, spíše lidé, které to baví. Hraje se na kytaru, máme i harmonikáře. I oni mívají nějakou masku.

Večer se uskuteční závěrečné posezení buď v kulturním domě nebo v hostinci, podle domluvy účinkujících," dodal Rudolf Pavelek.

V Kajlovci potkáte koně nebo chodící sprchu

Ještě déle než v Hlavnici vodí medvěda v Kajlovci. „Ta tradice je u nás už hodně stará, minimálně čtyřicet, padesát let určitě," řekl velitel Sboru dobrovolných hasičů (SDH) v Kajlovci Roman Vavrys. Právě SDH akci už tradičně pořádá.

Průvod masek začne v sobotu 6. února v devět hodin. Vše probíhá obdobně jako v Hlavnici. Obejde se celá obec, lidé maškary pohostí a společně si zatancují. „Převleky jsou velmi pestré. Klasikou jsou zdravotní sestry, babky, strašidla a třeba i lehké ženy. Měli jsme tady ale už i muže, který byl za chodící sprchu, na zádech měl vyrobenou konstrukci," dodal. Zvířecí říši pak kromě medvěda zastupuje také třeba kůň.

Od sedmi hodin proběhne v hasičské zbrojnici taneční zábava s tombolou a s pochováním basy na znamení, že v začínající postní době si hudebníci už nezahrají.

Co masopust představuje?

Prozkoumáme li etymologii slova masopust, dostáváme se až do starověku, kde kořeny dnešního masopustu souvisely s řeckou a římskou mytologií. Dnes se masopust chápe jako období mezi dvěma důležitými postními dobami v křesťanském kalendáři.

I když masopust církevní svátek není, je v liturgickém kalendáři zanesen. Konec masopustu totiž představuje Popeleční středa, kterou začíná čtyřicetidenní půst. Masopustní období naplněné hostinami a tanečními zábavami vrcholí Tučným čtvrtkem.

V moderní historii panovalo přesvědčení, že v tento den má člověk jíst a pít co nejvíce, aby byl celý rok při síle. Hlavní masopustní zábava pak začínala o takzvané Taneční neděli, kdy lidé vyráželi do hospody k muzice. Poslední tři dny, tedy masopustní neděle, pondělí a úterý jsou zvány končiny, ostatky, fašank či přímo masopust, se konají různé rituální úkony, průvod masek, scénické výstupy a končí taneční zábavou.

Způsob oslav je v každém regionu mírně odlišný.

Veronika Bernardová, Pavel Kubný

Autor: Redakce

3.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Milan Čichoň

ON-LINE rozhovor s Milanem Čichoněm, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Ilustrační foto.

Houbař ztratil v lese zbraň, policisté ji našli

Deblkanoisté Kašpar s Mrůzkem se chtějí probojovat do seniorské reprezentace

Talentovaní opavští deblkanoisté Albert Kašpar s Vojtěchem Mrůzkem mají za sebou velmi dobrou sezonu a pro tu příští mají jasný cíl.

Hubertova jízda opět lámala rekordy

Na začátku bylo rozhodnutí, že jízdu v bryčce přenechám kolegovi fotografovi. Nakonec se ale ve mně hnulo reportérské svědomí a díky laskavosti rodiny Binarovy ze Skřipova jsem se také mohl „nalodit“ a Selskou Hubertovu jízdu absolvovat v jejich voze.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Souhrn fotbalového víkendu

/3 x FOTOGALERIE, VÝSLEDKY, TABULKY/ Přinášíme vám výsledkový servis víkendových fotbalových zápasů na Opavsku a Hlučínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení