Studentka Petra Němcová, která letos maturovala na opavské Soukromé obchodní akademii, s tímto názorem souhlasí. „Matika byla opravdu hodně těžká, čeština byla v pohodě, tedy až na témata ze slohovek," soudí.

S ní souhlasí i Veronika Thiemlová, studentka gymnázia Josefa Kainara v Hlučíně. „Škola nás určitě připravila dostatečně na maturitu, která rozhodně nebyla nejjednodušší. Ale jak se říká, těžko na cvičišti, lehko na bojišti, za což profesorům patří velké díky."

Podle studenta Davida Brhela z Mendelova gymnázia byla letos lehčí matematika. „Kamarádka loni z matematiky maturitu neudělala, a letos to zvládla bez problémů, protože podle ní byla matika lehčí než loni," míní Brhel.

Loni se studenti při maturitách z českého jazyka nejvíce potýkali s písemnými slohovými pracemi. Bára Foltysová, loňská maturantka na Střední škole hotelnictví a služeb v Opavě, na to vzpomíná ještě dnes.

„Písemná část českého jazyka se mi zdála poměrně jednoduchá, až na pár otázek. Největší problém u maturity z českého jazyka byla určitě slohová práce. Dodnes mi není jasné, podle čeho byly naše práce hodnoceny, jelikož velká většina studentů, kteří při psaní těchto prací během celého studia vynikali, pak při písemných maturitách u slohu neuspěla," vrací se Bára rozhořčeně k největšímu problému loňských maturit.

Jako poměrně jednoduchou vidí studenti letošní maturitu z anglického jazyka. Patří mezi ně i čerstvý maturant Matěj Konopka z opavské Masarykovy střední školy zemědělské. „Popravdě jsem se moc nepřipravoval, říkal jsem si, že se stejně nenaučím vše, co jsem se učil celé čtyři roky, a tak jsem chtěl vyzkoušet, co je ve mně a co mi škola dala. Maturita se mi zdála celkově jednoduchá a jsem moc rád, že jsem to zvládl," raduje se Matěj.

Souhlasí s ním i Sára Strakošová, která před pár dny odmaturovala na gymnáziu ve Vítkově: „Sama za sebe můžu říct, že jsem se připravovala jen na ústní, a to opravdu minimálně. Maturita mi přišla jako komedie, kolem které se dělá zbytečný povyk."

Úspěšně odmaturoval také Patrik Minarčík, který před pár dny složil zkoušky dospělosti na Střední škole technické v Opavě „Dá se říct, že stresy a obavy, které jsem prožíval, byly naprosto zbytečné," uzavírá Patrik, který všem budoucím maturantům vzkazuje: „Nebojte se maturity, je to jen zkouška. A pokud se na ni alespoň částečně připravíte, je velká pravděpodobnost, že budete úspěšní."

Liliana Holubová