Vítkovské mažoretky s dechovým souborem přijely před několika dny autobusem do historického města Amiens a dobře si toto historické centrum severní Francie prohlédly. V městečku Moreuil nalákaly svými odpoledními vystoupeními diváky k návštěvě večerního festivalu.

„Podle potlesku diváků a jejich ohlasů bylo zřejmé, že jsme se jim skutečně líbily," míní vítkovská mažoretka Olga Jüstelová.

Další vystoupení čekalo Vítkovanky v Calais během karnevalového průvodu a bylo podobně úspěšné. „Ještě v karnevalových šatičkách jsme se vydaly na pláž, ale od moře foukal studený vítr, takže jsme v moři namočily jen nohy. Město jsme si moc prohlédnout nestačily, snad příště," věří mažoretka Olga.

Zaujala ji mimo jiné odlišná kulturní atmosféra. Francouzští diváci se při průvodu chovali naprosto nenuceně, tančili do rytmu a naplno si hudbu užívali, prostě se výborně bavili. „V tom jsme my většinou pasivnější, strojenější a málokdy se dokážeme tak odvázat. Češi si možná myslí, že by se volnějším projevem zesměšnili," dodává Olga Jüstelová.

Úspěch rozhodně není náhoda

Lidé běžně považují vystoupení mažoretek za taneční, ale ve skutečnosti jde z velké části o sportovní činnost. Pro celou skupinu je nutné nacvičit dvě skladby. Pódiová je cvičená na místě a defilé je zase vystoupení, při kterém mažoretky musejí ujít jistou vzdálenost.

K těmto dvěma skladbám musí být secvičeno ještě několik mini formací a na závěr sestavy v disciplínách sólo a duo. Všechno začíná výběrem vhodné hudby, pokračuje vymýšlením originálních tvarů a nakonec jsou do sestavy vložené povinné, efektní i atraktivní cviky s hůlkou.

Vítkovskou skupinu inSPORTline vedou trenérky Věra Folovská a Marie Potočárová, které se několik měsíců obětavě denně scházejí, aby detailně zaznamenaly jednotlivé kroky budoucí nové sestavy. Konečná verze je tvořená až při samotném nácviku. Ten probíhá zpočátku dvakrát týdně, ale s blížícím se termínem na postupová kola bývá pro mažoretky už každodenní záležitostí.

Ohlédnutí je potěšující

Výsledek, vzbuzující dojem lehkosti a snadnosti, je vykoupený dost tvrdou dřinou. Letošní květen byl pro vítkovské mažoretky ve znamení základního kola Region Cup v Brušperku a vydařil se. Jako skupina vybojovaly 1. místo, mini formace junior rovněž 1. místo a mini formace senior 2. místo. V jednotlivcích dosáhly dívky v disciplíně sólo na 1. a 5. místo, v kategorii duo také na 1. místo a úspěch je poslal do finále.

Na mistrovství Moravy ve Vyškově se roztančené Vítkovanky staly vicemistryněmi Moravy, v Jaroměři na finále České republiky v mažoretkovém sportu obsadily juniorky Adéla Kalužová a Verča Müllerová v sólové disciplíně solidní 12. a 15.místo a postup zaručilo 3. místo v kategorii duo. V miniformacích se juniorky staly vicemistryněmi republiky a seniorky skončily na 5. místě.

Ve skupinových skladbách získaly vítkovské mažoretky 3. místo a v defilé skupin průběžné 3. místo. V Brně je poslední srpnový víkend čeká mistrovství Evropy.