Plán na nákup nových trolejbusů měl dopravní podnik ještě před nešťastným požárem, který zčásti zdecimoval jeho vozový park. V té době se plánovaly využít evropské dotace na modernizaci parku.

Jenže osud tomu chtěl, že oheň posléze pohltil sedm stávajících vozidel, tedy přesně počet strojů, které chtěl podnik pořídit jako přírůstek. Namísto modernizace se tak nyní trolejbusy prioritně kupují, aby byl vozový park opět kompletní.

Cestující by se měli nových vozů MHD dočkat v Opavě již brzy. „Dle plánu pro letošní a příští rok bude zakoupeno a je již vysoutěženo sedm standardních trolejbusových vozidel a v tuto chvíli se připravuje příslušná smlouva. Dodávka prvních pěti se uskuteční na konci srpna letošního roku a zbylé dva kusy dostaneme na jaře roku 2015," nechává se slyšet ředitel dopravního podniku Radek Filipczyk.

Ačkoli byla modernizace odsunuta vinou požáru depa až na druhou kolej, nové trolejbusy přesto slibují cestujícím mnohem větší luxus.

„Dodávkou se podnik prakticky dostává na stav vozidel před požárem, nicméně vzhledem ke skutečnosti, že nahrazujeme částečně shořelá vozidla řady TR14, pak zásadním způsobem zvýšíme komfort cestujících. Procento nízkopodlažnosti trolejbusových vozidel zvedneme na hodnotu 73,5 procent, což je vynikající," pochvaluje si Radek Filipczyk.

Jestliže se nestane nic zásadního, novými stroji budou vozy značky TR26 Škoda Solaris. Náklady na jejich nákup činí 68,25 milionů korun. Čtyřicet procent pomůžou „zaplácnout" dotace a o zbytek se postará samotný dopravní podnik.

Velkou roli ale v celé záležitosti hrají zmíněné evropské dotace. Kromě Opavy se za ně chystají inovovat vozový park městské hromadné dopravy například i v Ostravě.