VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Mé jméno je značka,' říká náměstkyně primátora Pavla Brady

/ROZHOVOR/ Narodila se v roce 1972, po maturitě na gymnáziu v Opavě vystudovala Vysoké učení technické, stavební fakultu. V Brně, kde žila deset let, potkala svého prvního manžela, jímž byl Američan, povoláním novinář. Pár let žila v Americe, v roce 2003 se vrátila do Čech.

27.1.2012 20
SDÍLEJ:

Pavla BradyFoto: Vladimír Meletzký

Pracovala sama na sebe, a to jako soudní znalkyně v oblasti oceňování nemovitostí a poruch staveb, překládala a simultánně tlumočila z angličtiny, naposledy ve službách generálního ředitele jedné velké ostravské firmy.

Loni v říjnu se podruhé vdala, její manžel je z Opavy a pracuje ve strojírenství. Vyrůstala na vesnici a říká, že je na to hrdá. „Je to dobrý vklad do života a také se musíte umět o sebe postarat.“ A proč šla studovat právě stavební fakultu? „Když mi dělali psychologické testy, řekli, že mohu jít na cokoli. Byl v tom ale také vliv otce, který ve strojařině pracuje.“

Jak jsme si domlouvaly rozhovor

Před Vánoci jsme se náhodou potkaly v jedné kavárně.

Paní Brady, uděláte se mnou do novin rozhovor?

Za jakých podmínek?

Za stejných, jaké měli vaši kolegové, tedy náměstek Halátek a Žídek. To znamená, že nebudeme autorizovat.

….váhá… tak s tím mám trochu problém. (Brady mi nakonec, jak vidíte, rozhovor poskytla. V kanceláři jsme byli čtyři. Ona, já, fotograf a její pojistka: nahrávací zařízení, což se mi ještě nikdy nestalo. Kolegové v redakci se mi kvůli tomu smáli. Ať si prý dám pozor, aby náš rozhovor nevyšel dřív v městském zpravodaji Hláska.)

---

Nejznámější opavská politička si ve středu 11. ledna pár minut po osmé hodině sedá ve své kanceláři v druhém patře Hlásky nikoli proti mně, ale šikmo. Udržuje si odstup. Na stůl položí malé elegantní nahrávací zařízení a zeptá se, jak si s fotografem rozhovor představujeme. Budí dojem, že je nervózní.

Když po hodině skončíme, neumím odhadnout, zda nervózní opravdu byla, nebo je jí takový projev vlastní.

Proč si náš rozhovor nahráváte?

Je to moje pojistka. Bohužel se mi stalo, že moje věta, kterou jsem řekla během tiskovky, byla vložena do úst kolegovi. Spíš mě překvapuje, že si to nenahráváte vy.

Mám zkušenost, že to lidé nemají rádi, stresuje je to. Ale pojďme k vám. Proč jste si po svém prvním manželovi nechala příjmení Brady?

Kdo si někdy měnil jméno, ví, jak je to komplikované. Mé jméno je značka, lidé si ho pamatují. To je ta s tím divným jménem, říkají.

Mnozí ho ani neumějí vyslovit.

To je to nejmenší.

Nemrzí vás, že nejste primátorkou?

…rozesměje se…

Výsledky komunálních voleb tomu přece nasvědčovaly a v povolebních vyjednáváních jste tyto ambice přece měla a také jste je nahlas řekla.

Ambice být primátorkou jsem měla. Ale že jí nejsem, mě nemrzí. Reakce mnoha lidí, kteří vyžadovali, že jí být musím, mě překvapila. Výsledek voleb tomu nasvědčoval. Nám ale nešlo o křesla. Vždyť tehdy ani nebyla vůle pustit nás na radnici.

Nakolik se vám podařilo otočit kormidlem po bývalém vedení města reprezentovaném primátorem Zbyňkem Stanjurou (ODS)? Jaká byla vaše představa a jaká je skutečnost?

Není to tak výrazné, jak jsme si to představovali. Město je jako loď a každý stupeň, o který ji pootočíte, vyžaduje hodně velkou námahu. Ten kolos má setrvačnost. Jen magistrát jako takový má 320 úředníků a zhruba dalších tisícovka jsou zaměstnanci města. Ve firmě to je jednodušší, tam dá někdo příkaz a ono se to splní. Když jeden člověk rozhoduje autoritativně, je to rychlejší.

Tady je vše řízeno demokraticky, proces od myšlenky po realizaci je složitý. V minulosti tady bylo také vše rozhodováno jedním či dvěma lidmi. My dnes diskutujeme v klubech, aby zastupitelé byli přesvědčeni, že to, co schvalují, je i jejich vědomím a svědomím.

Jak se vám vládne se sociálními demokraty?

Tu otázku jsem čekala. Každá spolupráce je o komunikaci. Nesnažíme se spolu bojovat. Máme snahu se domluvit a dojít ke konsenzu.

(pozn. autorky: Tak jak se vyměnili šéfové města po komunálních volbách, tak se změnila i rétorika. Zatímco bývalý primátor Stanjura slovo konsenzus snad nikdy nepoužil, stávající sociálně demokratický primátor Zdeněk Jirásek ho naopak nadužívá a zašťituje se jím až příliš často. A nyní infikovalo i Brady)

Myslíte si, že jste se obklopila skutečnými profesionály a lidmi, kteří vás nezneužívají?

Co se týká úřadu, je to složitější. Ředitelem úřadu je tajemník (pozn. redakce: právník Tomáš Elis) a ten má pod sebou personalistiku. On je jediný, kdo dává výpovědi, odměny, ví, jaké mají zaměstnanci platy. Tajemník není můj podřízený, odvolává se se souhlasem krajského úřadu. Celé to má ovšem svou logiku, nebylo by správné, aby se změnou politického vedení byli měněni i úředníci.

Proč jste vstoupila jako předsedkyně představenstva do SFC Opava. Vzbudilo to velké a ne právě lichotivé reakce. Vy fotbalu rozumíte?

To není o tom, že bych měla fotbalu rozumět. Na to tam jsou jiní lidé. Dříve tam byl Pavel Hadamczik, nyní pánové Matýsek a Kutty. Nicméně Slezský fotbalový klub je akciová společnost a z úrovně města nebylo možno zjistit, jak ta společnost funguje. Mé domněnky se potvrdily.

Jaké domněnky?

Že management SFC nefungoval, jak měl. Jako akciovka utrácel víc peněz, než musel. Společnost byla řízena neefektivně, účetnictví neodráželo skutečnost.

Jak to víte? Byl ve společnosti proveden audit?

Ukázaly nám to prověrky hospodaření, které se provádějí každý rok. A navíc funguje dozorčí rada, kde mám schopné lidi, kteří pomáhají.

Když to bylo tak zlé, proč jste nepodali trestní oznámení?

Trestní oznámení může v této zemi dát kdokoli na kohokoli za cokoli. Je otázka, jak se k tomu postaví orgány činné v trestním řízení. Bohužel tendence je nic neřešit.

Bývalý předseda představenstva SFC Marek Veselý (ODS) vám na zastupitelstvu přede všemi řekl, že jste byla o situaci v SFC a. s. informována a že tudíž lžete. Jak takové nařčení berete?

Nemohu si brát každou invektivu, to bych se po dvou hodinách zhroutila, přičemž zastupitelstvo trvá i deset hodin. Nicméně než jsem vstoupila do SFC, tak jsem tu s panem Veselým seděla dvakrát třikrát a nedostala od něho žádné číslo, žádnou tabulku.

Řekl, že fotbal je jiný svět a že tam funguje vše jinak. Jako v každé obchodní společnosti, tak i v SFC ale platí určitá pravidla a ta se musí dodržovat. Pan Veselý mi neřekl, že se některé závazky rok dva neplatily. Od května se snažíme snížit následky. Hasíme požár.

Nicméně jak se šest milionů, které město do SFC nalilo, shoduje s vaším předvolebním vyjádřením, že se budete snažit finance do opavského fotbalu minimalizovat.

Mě by zajímalo, odkud to vzešlo, nic takového jsem neřekla. Někdo mi to podsouvá. Nejspíš to vzniklo tím, že jsem na zastupitelstvu upozornila na nerovnoměrnost podpory ženského a mužského sportu a také na to, aby byly podporovány i malé sporty. Ty nyní v rámci grantů dostaly o dva miliony více, celkem tedy milionů pět. SFC, basketbal, volejbal, orientační běžci a HC Slezan jsou financovány mimo granty.

Jaké jsou vaše vztahy s bývalým generálním manažerem SFC Pavlem Hadamczikem, který dostal loni v červenci výpověď.

Pavel Hadamczik podal žalobu na zneplatnění výpovědi z SFC. Dopisujeme si přes soud, přes právníky.

Jsou na vás vyvíjeny tlaky, například formou úplatků?

Peněžní úplatek mi nikdo neměl odvahu nabídnout a mě těší, že má pověst mě nejspíše předchází. Spíš tady jsou tendence v tom smyslu my se přece domluvíme. V mém rozhodnutí nehraje roli, zda někoho znám či ne.

Jak to je nyní s uskupením SOS po vašem vyloučení z celostátní organizace, kde jste se nepohodli?

Fungujeme jako SOS pro Opavu a bez celostátního napojení.

Myslíte si, že jste své voliče zklamala, či nikoli?

To je otázka na mé voliče. Celou dobu se snažím dělat vše pro to, abych nezklamala, ale všem vyhovět nemůžete. Přece už Božena Němcová říkala: není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem. To je cesta do pekel.

Podle miniprůzkumu naší redakce někteří Opavané vnímají vás a vše kolegy ve vedení města jako neviditelné. Co na to říkáte?

Někdy je lepší být neviditelný a pracovat, než mít skandály.

Čtěte také:
23. listopadu - rozhovor s Daliborem Halátkem
8. prosince - rozhovor s Danielem Žídkem

Mýma očima

>> na veřejnosti neumí „prodat“ svou práci, má potíže s komunikací
>> působí nejistě jako školačka, která nevěří ve vlastní schopnosti
>> překvapí, v rozhovoru mezi čtyřma očima je z ní najednou jiný člověk
>> je uměřená v gestech i oblékání
>> způsob jejího slovního projevu je v rozporu s jejími gesty, pokud je už použije, prozrazují sebejistotu
>> když fotograf čeká na zastupitelstvu na její úsměv, většinou se nedočká
>> vlčáci okolo ní jí dávají pěkně zabrat
>> dává si pozor na každé slovo, úlet se čekat nedá
>> působí jako ostražitý a trochu nudný chodec na úzké lávce, který ji chce za každou cenu přejít bez úhony
>> dovede se kvůli článku v novinách podívat na jeho autorku tak vyčítavě, že vás to na moment vyvede z konceptu
>> není železná lady, působí spíše jako hrdinka z románu Jane Austenové, oba typy ale nakonec dosáhnou svého, jen jinými metodami
>> vystřízlivěla z přesvědčení, že jí média půjdou na ruku
>> nahrávacím zařízením na stole dala jasně najevo, že mi nevěří
>> Brady zklamala, v opozici proti Stanjurovi byla ostrá, když je u vesla, tah na branku je fuč

P.S. Autorka rozhovoru prohlašuje, že k Brady a SOS pro Opavu má stejný odstup jako k ostatním politickým stranám a politikům. Rozhovor s primátorem Zdeňkem Jiráskem (ČSSD) a následně se Zbyňkem Stanjurou (ODS) přineseme v příštích vydáních. Pokud tedy přistoupí na neautorizovaný rozhovor.

Autor: Zuzana Urbánková

27.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 20
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči sundávali ve Skřipově vyčerpaného dělníka z lešení.
3

Hasiči sundávali ve Skřipově vyčerpaného dělníka z lešení

Ilustrační foto.
1

KOOPERATIVA NBL: Opava - Děčín 87:71

II. LIGA: České Budějovice - Opava 2:1

Přímý souboj o první místo nedopadl pro opavské fotbalisty dobře. Slezané na Střeleckém Ostrově prohráli s domácími Českými Budějovicemi. Hosté znovu doplatili na chyby v defenzivě.  

AKTUALIZOVÁNO

VOLBY 2017 V KRAJI: Oranžovou v Moravskoslezském kraji vystřídala modrá

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Volební výsledky v Moravskoslezském kraji jsou sečteny, vítěze parlamentních voleb 2017 známe. Hnutí ANO sesadilo z pomyslného trůnu ČSSD.

Tak už jsme na světě

Vážení čtenáři, prostřednictvím našeho Deníku se opět můžete podívat na miminka narozená v opavské porodnici. Tentokrát přivítáme pět holčiček a osm chlapečků.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Svá tajemství odhalil poslední pozůstatek opavského hradu – Müllerův dům. Objeveno bylo třeba také pravěké sídliště a pohřebiště v Loděnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení