Pár lžiček do čaje, namazat na chleba nebo si třeba pouze nabrat na prst a „osladit si život". Med má nejen spoustu variant použití, ale v České republice zejména tradici a miliony uživatelů.

Pro ně letošek nepřináší dobré zprávy. Medu bude méně. A to výrazně. „Obecně je kvůli klimatu medu méně rok od roku. Letos ale budeme mít produkci menší o více než třetinu," potvrzuje majitel včelí farmy Košec v Neplachovicích Pavel Košec.

Podle hlavy jedné z nejoceňovanějších a nejznámějších včelích farem v celém kraji byla ještě jarní snůška včelstev poměrně dobrá. Až poslední měsíce před létem došlo ke zlomu. Na vině byly výkyvy počasí.

Zjednodušeně řečeno panovaly buď vysoké teploty, které nektar, z něhož med vzniká, vysušily. Horka pak střídaly přívalové deště, které pro změnu nektar „vymyly".

Přednost dostanou věrní zákazníci

Sám Pavel Košec už nyní ví, že nebude moci tento rok uspokojit všechny zájemce o produkty své farmy. „Například do obchodů dodávat tentokrát ani nebudeme. Přednost dostanou stálí zákazníci, protože vážit si musíme nejvíce těch věrných," konstatuje Pavel Košec.

Ruku v ruce s nedostatkem medu pak dojde logicky i k jeho plošnému zdražení. Podle Miroslava Peroutky z Českého včelařského svazu by mohla cena vystoupat až na 200 korun za kilo. A to není zdaleka jediné negativum letošní mizerné úrody.

Než pančovaný je lépe nemít med žádný

Odborníci jsou si zcela jisti, že situace vybudí k ještě větší aktivitě prodejce pančovaného medu, do něhož se dávají různé nepovolené laciné příměsi. Konečného výrobku je tak více, ale o kvalitě zde nemůže být ani řeči. V marketech pak na pultech většinou narazíte na různé medové směsice pocházející většinou ze zahraničí a mající kvalitu vepřového řízku v prášku.

„Na trhu jsou teď pančovaných medů kvanta. Když chcete vydělávat velké peníze, tak to poctivě nejde," komentuje celou situaci realisticky Pavel Košec.

Sám by si to prý ale nikdy nedovolil. „Nechceme a nebudeme pančovat. Stojí za námi také pověst a rodinné jméno. A kdyby náhodou, tak mám i pár prasátek a nějaké kozy a přinejhorším bych se ještě mohl živit řemeslem," dodává s trochou nadsázky možnosti svého živobytí v případě neunesitelné medové krize.

Jak už bylo řečeno, špatná úroda se dotýká celé republiky. „Jestli se sklidí okolo 4000 tun medu, tak to bude asi hodně. Je to výjimečně špatný rok," uvedla pro ČTK legenda mezi včelaři Miroslav Peroutka.

Stejně mizerný rok se údajně v tomto odvětví neobjevil už bezmála čtyřicet let. Vůbec nejhůře na tom má letos být tmavý lesní medovicový med.