Je však velmi složité hodnotit množství a kvalitu medu paušálně, protože rozhodují kilometry.

„Nevím, zda mohu generalizovat, neboť jeden včelař může mít medu málo a stačí se posunout o pár kilometrů dál a je to naopak. Rozhodují drobnosti jako třeba vlhkost. Obecně by se ale dalo říci, že oproti loňskému roku je sezona určitě lepší," uvedl místopředseda opavské Okresní organizace Českého svazu včelařů Jiří Onderka.

LESNÍHO MEDU JE MÁLO

Každým rokem mají včelaři celkem dvě snůšky medu. Přibližně od konce dubna do konce května se stáčí med květový.

„Toho bylo letos opravu hodně, snůška byla nadprůměrná. V červnu je pak zhruba čtrnáctidenní období, kdy je taková mezera. Od jeho poloviny do poloviny měsíce července pak následuje snůška medovicového medu, takzvaného lesního. Toho je však v tomto roce poskromnu. Celkově tak lze letošní sezonu ohodnotit jako průměrnou," pokračoval.

Kolik medu lze získat z jednoho úlu se přesně určit nedá. „Je to velmi různorodé, liší se to od typu úlu a také od matky. Z jednoho úlu mohu mít třeba čtyřicet až padesát kilogramů medu ale třeba také jen patnáct," konstatoval Jiří Onderka.

V současné době se už včelstva chystají na nadcházející zimu. „Již jsou zakrmená, momentálně venku létají zimní generace včel. Už se však připravují na zimu, jsou zklidněné. Kolem úlů by se v těchto dnech neměly dělat žádné rozruchy," doplnil Jiří Onderka.