Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mediátor? Ten někdy dokáže zázraky

OPAVA, NOVÝ JIČÍN - Také Opavané už mohou při sporech využívat moderní a ve světě osvědčenou mediaci. Ve vyspělých zemích je používána již desítky let a prochází jí většina konfliktů, které u nás končí zbytečně u soudů.

21.8.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

V Česku je zatím advokátních kanceláří, které tuto službu nabízejí, velmi málo. V celém Moravskoslezském kraji se jí zabývá jen advokátní kancelář JUDr. Petr Holub v Novém Jičíně „Pokud vím, tak v Opavě spory formou meditace dosud řešeny nebyly,“ říká místopředsedkyně opavského okresního soudu Marta Kožušníková. Její názor v namátkovém průzkumu potvrdili i někteří opavští právníci.

Mediace je metoda, řešící rodinné, dědické, pracovně právní, sousedské, obchodní spory, ale i škodní záležitosti mimosoudní cestou. Mediátor musí být naprosto nestranný Znesvářené strany řešívají své problémy soudně hlavně proto, že spolu v jistém okamžiku nemohou či nechtějí komunikovat. Mediátor jim neradí, od toho jsou tu různé advokátní, psychologické a jiné instituce. Zajišťuje efektivní komunikaci stran a veškerá řešení hledají a nalézají zúčastněné strany už samy.

Mediace navíc umožňuje rozhodné otázky upravovat velmi podrobně a hlavně individuálně. Zabývá se hlavně tím, jak budou vztahy upraveny do budoucna a v tom je její výhoda proti soudům, které se převážně zabývají už minulým, a proto v podstatě nevratným stavem. „Jako mediátor se sejdu s oběma účastníky a v první fázi je nechám, aby mi každý zvlášť vysvětlili své pozice. Přitom se vzájemně poslouchají. Dále hovoří už navzájem a já v jejich rozhovoru zajišťuji vyvážený prostor pro obě strany. Nedochází například ke skákání do řeči nebo k urážkám.

V další části se společně snažíme hledat východiska ze situace a její řešení. Z návrhů závěrem vybereme ten nejlepší a uzavřeme dohodu, která pak může být i schválena soudem, je-li to potřebné Je potěšující sledovat, jak na mediaci přicházejí konfliktně naladění protivníci a odcházejí z ní partneři, připravení svou záležitost konstruktivně řešit“ přibližuje Petr Holub průběh mediačního jednání.

Šanci k využití této metody mají také lidé z Opavska Mediační jednání trvá zpravidla tři hodiny a domluvit ji lze v několika dnech. To je výhoda proti soudnímu jednání, na který se čeká řadu měsíců. Doktor Holub má sídlo v Novém Jičíně, ale toto řízení může zajistit také mimoregionálním zájemcům prakticky kdekoli. Pokud by Opavané chtěli tuto možnost řešení sporů využít, mohou se více dozvědět na stránkách na adrese www.amcr.cz.

21.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Midi lidi

Další ročník festivalu FreiPlatz je tu

Opavský vinný trh loni v OC Breda praskal ve švech.

Čtvrtý ročník Opavského vinného trhu klepe na dveře

Sobota bude ve znamení dýní

/POZVÁNKA/ Těžko by se našla typičtější podzimní zelenina, než je dýně. A právě dýně budou v hlavní roli v sobotu 21. října v Kobeřicích.

V Dobroslavicích vysadí novou alej

Alej k lipám. Tak zní název projektu, který má nastartovat kultivaci krajiny v Dobroslavicích. Jeho součástí je výsadba nových stromů, která se uskuteční v neděli 22. října od 14 hodin.

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 21. a 22. října.

Rozloučili jsme se - 42. týden

Vážení čtenáři, na stránkách Opavského a Hlučínského Deníku vám pravidelně přinášíme seznam zesnulých v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení