Před několika dny museli městští strážníci v Opavě použít odchytové vozidlo hned ve dvou neobvyklých případech. V tom prvním zasahovali při odchytu nejedovatého hada užovky červené z čeledi škrtičů. Policii kontaktovala žena z Kateřinek, která lince 156 sdělila, že má doma hada.

Ten se našel v obývacím pokoji, kde zalezl do igelitové tašky. Po odchytu se had dostal do Okresní stanice mladých turistů a přírodovědců v Opavě.

„Další odchyt byl proveden na terase kavárny v Obecním domě. Zde se již delší dobu vyskytovalo soví mládě, které dle slov oznamovatelky neumí létat. Jednalo se o kalouse ušatého," uvedla mluvčí strážníků Petra Stonišová.

Strážníci v Opavě však vzpomínají také na další výjezdy, kdy museli řešit nevšední situace. Před lety například přijala autohlídka MP oznámení od rybáře u Stříbrného jezera, že na břehu jezera je labuť, která má zlomenou nohu. Pomáhat museli například také kachní rodince na Krnovské ulici, kuně skalní nebo srnci zaběhnutému do centra města, který byl následně vypuštěn do volné přírody poblíž Stříbrného jezera.

ČINÍ SE I V HLUČÍNĚ

Napilno však nemají pouze strážníci v Opavě, ale například v Hlučíně, kde ročně odchytí v průměru padesát až šedesát psů, které předávají do útulku.

„V roce 2014 jsme to trochu překročili, neboť jsme odchytli 92 psů. V roce 2015 to bylo opět 48 psů. V letošním roce jsme odchytli a předali do útulku 23 psů," uvedl velitel MP v Hlučíně Luděk Olšovský.

Odchyt hadů řeší v Hlučíně s pomocí jednoho z obyvatel města, který má na odchyt povolení. Výjimkou nejsou ani odchyty zatoulaných koní či krav. Ve Vítkově zasahovali například kvůli netopýrům, čápům nebo prasatům ve městě.

"Ne vždy jsou však odchyty bezproblémové. Jednou jsme měli odchytit zraněného psa. Vážil zhruba šedesát kilo a i zkušení „odchytáři" měli strach, protože jako zraněný vrčel a chtěl kousat. Nezbylo nám nic jiného než zavolat specialistu z hlučínské vojenské veteriny s uspávací puškou. Ten psa uspal, až když dostal třetí zásah, ale ještě nám řekl: „Dělejte rychle, ten pes bude spát tak 10 15 minut", takže jsme měli kvapík," přiznal na závěr Luděk Olšovský.

Petr Večeřa