Z celkem šestnácti nominovaných mohli být vybráni pouze tři laureáti, kterým bůh obchodu Merkur na dva roky svá křídla zapůjčí.

Po krátkém kulturním programu žáků ZUŠ V. Kálika přišla očekávaná chvíle pravdy. V kategorii Živnostník regionu trofej získal Pavel Škrobánek a jeho Elektroservis Špacír v Hradci nad Moravicí a v kategorii Podnikatel regionu budou křídla šumět Miroslavu Vehovskému z otické firmy Strojírna Vehovský. Titul Osobnost regionu si z Opavy do Bolatic odnesl starosta obce a poslanec TOP 09 Herbert Pavera.

Firma Elektroservis Špacír působí čtvrt století v prodeji a opravách větších i menších domácích spotřebičů. „Cena není jen moje, ale celé naší malé rodinné firmy. Dík za ni patří hlavně našim zákazníkům za jejich důvěru. Bez ní by nemohla existovat a Merkurova křídla by nedostala," netají své potěšení Pavel Škrobánek.

Otická firma Strojírna Vehovský produkuje strojírenské výrobky podle dokumentace odběratelů z mnoha států světa už sedmnáct let. Její majitel přistupoval k poctě racionálně. „Už samotná nominace mě překvapila i potěšila, ale s cenou jsem vůbec nepočítal.

Jsme malá firma a čekal jsem, že ji získá představitel daleko větší a silnější společnosti. Když zaznělo mé jméno, nevěřil jsem vlastním uším," konstatuje Miroslav Vehovský s tím, že tento zážitek může označit jen slovem „skvělý".

O nic menší radost z pocty neměl ani Herbert Pavera. „Jsem rád, že mě i po vstupu do velké politiky lidé stále vnímají víc jako starostu. Merkurova křídla pro mne byla velmi milým překvapením a budou závazkem k pokračování v nastoupené cestě," míní Herbert Pavera.

Titul uděluje významným podnikatelům a osobnostem v regionu bienální formou Kapitula Okresní hospodářské komory v Opavě.

Proč Merkurova křídla? Bůh obchodu Merkur je nosil na nohou i na přilbici a v této podobě se stal mimo jiné i symbolem hospodářské komory.